poniedziałek, 8 stycznia 2018

Jak Zawiercie walczy ze smogiem?

Zanieczyszczenie powietrza to coraz większy problem dający się we znaki w naszym kraju. Coraz częściej występuje zjawisko smogu. Jak Zawiercie przeciwdziała smogowi i czy w ogóle wiemy coś o jakości powietrza w mieście?

W różnych miastach w Polsce znajdują się punkty monitorowania jakości powietrza. Stan tego, czym oddychamy, można monitorować w internecie, na różnych aplikacjach, a w miastach montowane są tablice informacyjne z bieżącą informacją o zanieczyszczeniu. Dzięki temu można uniknąć szkodliwych substancji, których stężenie jest wysokie w danych okresach. Mieszkańcy wiedzą, czy poziom smogu jest wysoki i dzięki temu mogą go uniknąć, chociażby nie wychodząc z domu w miarę możliwości.

Za smog w Polsce odpowiada przede wszystkim niska emisja, czyli zanieczyszczenia z sektora bytowo-komunalnego (blisko 90% zanieczyszczeń), w tym spalanie śmieci i słabej jakości paliw w domowych, często przestarzałych piecach. Przez to z komina wydobywa się trujący, gęsty i często żółtawy lub czarny dym. Przez takich "trucicieli" trudno poruszać się po niektórych rejonach Zawiercia.

Zapytałem Urząd Miasta, dlaczego w Zawierciu nie mamy informacji o poziomie zanieczyszczenia powietrza. 

- Na terenie Gminy Zawiercie zlokalizowana jest jedna stacja państwowego monitoringu powietrza na terenie Szkoły Podstawowej Nr 3. Na stacji prowadzony jest pomiar manualny pyłu zawieszonego PM10 i benzo(a)pirenu w PM10. W kwestii prognozy jakości powietrza odsyłamy na strony internetowe Systemu Prognoz Jakości Powietrza i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - odpowiedział rzecznik UM Marcin Wojciechowski. 

Problem w tym, że w punkcie zlokalizowanym na SP3 znajduje się stacja manualna i pomiary dokonywane są co jakiś czas. Ostatnie informacje o stanie powietrza dostępne są w internecie z listopada 2017. Nie ma aktualnych, godzinowych, bieżących danych, jakie jest codzienne zanieczyszczenie.


Na pytanie jak miasto walczy z zanieczyszczeniami powietrza i smogiem, urząd odpowiedział, że realizuje wszystkie działania "Programu ochrony powietrza dla terenu województwa śląskiego mającego na celu osiągnięcie poziomów dopuszczalnych substancji w powietrzu oraz pułapu stężenia ekspozycji". W zaktualizowanym programie przewidziano następujące działania: ograniczenie emisji z instalacji o małej mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych, ograniczenie emisji ze źródeł komunikacyjnych, ograniczenie emisji wtórnej pyłu poprzez czyszczenie dróg na mokro oraz promocja, edukacja, informacja i szkolenia.

- W 2017 roku Gmina Zawiercie udzieliła 37 dotacji osobom fizycznym, które dokonały wymiany kotła węglowego na nowy kocioł gazowy. Suma udzielonych w 2017 roku dotacji wyniosła: 78 096,34 zł. Ponadto realizowaliśmy poprawę nawierzchni dróg, czyszczenie dróg na mokro oraz działania podjęte przez ZKM - wymiana taboru komunikacyjnego (3 nowe autobusy spełniające normy EURO-6) i aktualizacja rozkładów jazdy - wyjaśnia w rozmowie z OtoZawiercie.pl Marcin Wojciechowski z Urzędu Miasta.


Jak dowiedział się Portal OtoZawiercie.pl, w kwietniu 2017 zorganizowano spotkanie dotyczące możliwości gazyfikacji sołectw Żerkowice i Skarżyce. Przeprowadzono ankiety, które następnie przekazano Polskiej Spółce Gazownictwa. Obecnie PSG rozpatruje wniosek. Z ostatnich informacji przekazanych przez spółkę wynika, że nadal dane są analizowane, a wyników można spodziewać się w połowie stycznia 2018.

- Od kilku lat dla przedszkolaków są organizowane spektakle z zakresu edukacji ekologicznej. W 2017 roku przedstawienie pt. "Kolory Miasta" odbyło się w MOK "Centrum" i w przedstawieniu wzięło udział 327 przedszkolaków - wymienia kolejne działania Marcin Wojciechowski.


Zapytałem też urząd o to, czy Straż Miejska wystawia mandaty za spalanie szkodliwych substancji.

- Do Straży Miejskiej w 2017 roku wpłynęły 123 zgłoszenia dotyczące zanieczyszczeń powietrza z przydomowych kotłowni. W toku rozpatrzenia zgłoszeń funkcjonariuszy Straży przeprowadzili 92 interwencje, oraz 28 interwencji wspólnie z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Miejskiej. Interwencje te nie potwierdziły spalania odpadów w przydomowych kotłowniach - powiedział Marcin Wojciechowski.

 
Jak przekazał Urząd Miasta, w 2017 r. Straż Miejska podjęła 161 interwencji dotyczących spalania i zadymienia z czego w 114 przypadkach nie potwierdzono interwencji, sprawców pouczono 10 razy, nałożono 7 mandatów karnych i skierowano 1 wniosek o ukaranie do sądu. Natomiast z uwagi rodzaj interwencji 28 razy sprawa przekazana została do Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Miejskiej UM w Zawierciu celem dalszego prowadzenia.

Jak mieszkańcy mogą sami chronić się przed smogiem? Najprostszy sposób to zakup maski przeciwpyłowej.


zdjęcie: Miłosz Łągiewka

9 komentarzy:

 1. Gówno prawda. Czujnik powinien być, nie jest to wydatek milionowy. Pan Grim wydaje tylko na sporty, bo przecież był niegdyś nauczycielem wychowania fizycznego... KUP OAN CZUJNIKI PANIE PREZYDENCIE!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie w pełni sie zgadzam z osobą powyżej! Wystarczy zwrócić uwagę jak pranie wywieszane na balkonach śmierdzi. Zauważyłam ten syndrom i od kilku lat jest coraz gorzej :( W dodatku nocą gdy otwieram okno to chyba ja wywietrzam wtedy miasto bo moje pokoje całe śmierdzą

   Usuń
 2. Myszków ma 8 czujników na terenie miasta więc jak ich stać - a Myszków bądź co bądź jest miastem mniejszym to Zawiercie jako ośrodek przemysłowy powinno dać mieszkańcom możliwość sprawdzenia jakości powietrza: https://map.airly.eu/pl/#latitude=50.57324&longitude=19.30733&id=2201

  OdpowiedzUsuń
 3. załóżcie czujnik na dzielnicy cudów albo w getto marszałkowskiej to zobaczycie normy jak na Saturnie

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja jak się starałem o dotację na piec to otrzymałem odpowieć że nie ma i nie będzie dofinansowania to wymienię piec może za dwa lata może pięć

  OdpowiedzUsuń
 5. Należy w Polsce obniżyć cenę gazu o 50% i obowiązkowo wprowadzić ogrzewanie gazowe i będzie po problemie.

  OdpowiedzUsuń
 6. To chyba jakiś śmiech mówiąc o aktualizacji rozkładu jazdy ZKM, że ma wpływ na środowisko jeśli ilość wozokilometrów znacznie się zwiększyła.

  OdpowiedzUsuń
 7. najwieksze zadymienie macie i smog z aut z silnikiem dislea a taki po zawierciu jest mnostwo ale policja i itd woli lapac ciezarowki lub stac pod orlenem niz z dymiacym autem cos na drodze zrobic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nieprawda, największe zadymienie idzie z kominów

   Usuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/