środa, 27 listopada 2013

Bazylika pw. św. ap. Piotra i Pawła - artykuł i foto

Chociaż oficjalnie budowa bazyliki zakończyła się w 1913 roku, to pierwszą Mszę Świętą odprawiono już w 1903 roku. I właśnie w tym miesiącu mija równe 110 lat od tego wydarzenia. Z tej okazji przygotowałem dla Was fotogalerię Bazyliki Mniejszej pw. św. ap. Piotra i Pawła!

W całej budowli obiektu jest 5 wież, z czego dwie są najwyższe i bardzo charakterystyczne dla kościoła.
Kościół ten jest zbudowany z czerwonej cegły, nie otynkowany, w stylu neogotyckim. Dach wykonany jest z blachy miedzianej.
Wewnątrz świątyni znajduje się 8 filarów wspierających całą budowlę, dzielących ją na 3 nawy: główną i dwie boczne.
Jak napisałem powyżej, kościół jest w stylu neogotyckim. I oczywiście co jest charakterystyczne dla tegoż stylu, w kościele tym są: rozety, czyli okrągłe okna (na zdjęciu), dwie wieże, o których napisałem powyżej i wysokie okna.
Proboszczem jest tu od 2004 roku ks. Zenon Marian Gajda, a jego poprzednikami byli ks. Piotr Miklasiński, ks. Wacław Bogucki, ks. Bolesław Wajzler i ks. Franciszek Zientara. 
Ciekawym obiektem znajdującym się przeważnie na wieżach kościoła, są tzw. "rzygacze", czyli ozdobna część rynny.
Na placu przy kościele znajduje się m.in figura Matki Bożej Niepokalanej wykonana przez Jana Proszowskiego, a także pomnik Jana Pawła II.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/