czwartek, 23 listopada 2017

Czy centrum przesiadkowe w Zawierciu w ogóle powstanie?

Centrum Zawiercia ciągle czeka na budowę węzła przesiadkowego. O inwestycji mówi się już od pewnego czasu i nadal niewiele wiadomo czy i kiedy ruszy.
Budowa, chociaż została zaplanowana już w budżecie na 2016 rok, nadal nie doszła do skutku. O tym, że dworzec autobusowy zostanie wybudowany, informował pierwszy raz oficjalnie podczas sesji Rady Miejskiej w styczniu 2016 prezydent Witold Grim. Jednak od tego czasu wiele się zmieniło.


Rozpoczęcie budowy wciąż wydłuża się w czasie. Niedobrze, bo inwestycja jest potrzebna, zważając na duży ruch w centrum, szczególnie w godzinach szczytu. Notorycznie dochodzi do sytuacji, że na jedną zatokę przystankową przy ul. Sikorskiego, podjeżdża jednocześnie 5 lub 6 autobusów. Są to zarówno przewoźnicy prywatni jak i autobusy komunikacji miejskiej. Pasażerowie nie zawsze wiedzą też, z którego przystanku odjedzie ich autobus - czy z przystanku spod Malibu czy spod Bistro Mojego Brata. Dochodzi do zamieszania i często ludzie po prostu przebiegają przez ulicę w miejscu niedozwolonym, aby zdążyć. Ten problem miała rozwiązać budowa centrum przesiadkowego.

Początkowo mówiło się o lokalizacji, gdzie obecnie znajduje się miejsce postojowe dla autobusów i tzw. "domek kierowcy". Następnie władze Zawiercia rozpoczęły rozmowy z PKP na temat wydzierżawienia terenu, gdzie obecnie znajduje się parking płatny naprzeciwko dworca. Ostatecznie stanęło na tej drugiej lokalizacji. Kilka lat wcześniej istniał tam dworzec zawierciańskiego PKS-u, jednak został zlikwidowany. Po remoncie dworca wybudowano płatny parking. Jeśli jednak teraz centrum przesiadkowe powstanie, to w miejsce tego właśnie parkingu. Według zamiarów, nie będzie to już dworzec autobusowy, jak mówiono wcześniej, ale centrum przesiadkowe, w ramach którego powstanie kilka wiat i stanowisk dla autobusów wraz z potrzebną infrastrukturą.

Nie wiadomo, jak konkretnie będzie wyglądać centrum. Jak zdecydowano, inwestycja realizowana będzie w systemie "projektuj i buduj". Zawiercie dopiero planuje złożyć wniosek o dofinansowanie. Budowa będzie uzależniona od tego, czy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony.


- Aktualnie przygotowywana jest dokumentacja konieczna do złożenia wniosku o dofinansowanie przedmiotowej inwestycji. Wniosek zostanie złożony do Urzędu Marszałkowskiego do końca br. Mówimy tutaj o budowie centrum przesiadkowego wraz z niezbędną infrastrukturą. Trudno określić w jakim czasie wniosek zostanie rozpatrzony. Bardzo nam zależy aby było to jak najszybciej - powiedział dla OtoZawiercie.pl Marcin Wojciechowski z Urzędu Miejskiego.
2 komentarze:

  1. starszemu panu już dziękujemy

    OdpowiedzUsuń
  2. Wybory idą trza rzucić kielbe

    OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/