czwartek, 23 listopada 2017

Czy centrum przesiadkowe w Zawierciu w ogóle powstanie?

Centrum Zawiercia ciągle czeka na budowę węzła przesiadkowego. O inwestycji mówi się już od pewnego czasu i nadal niewiele wiadomo czy i kiedy ruszy.
Budowa, chociaż została zaplanowana już w budżecie na 2016 rok, nadal nie doszła do skutku. O tym, że dworzec autobusowy zostanie wybudowany, informował pierwszy raz oficjalnie podczas sesji Rady Miejskiej w styczniu 2016 prezydent Witold Grim. Jednak od tego czasu wiele się zmieniło.


Rozpoczęcie budowy wciąż wydłuża się w czasie. Niedobrze, bo inwestycja jest potrzebna, zważając na duży ruch w centrum, szczególnie w godzinach szczytu. Notorycznie dochodzi do sytuacji, że na jedną zatokę przystankową przy ul. Sikorskiego, podjeżdża jednocześnie 5 lub 6 autobusów. Są to zarówno przewoźnicy prywatni jak i autobusy komunikacji miejskiej. Pasażerowie nie zawsze wiedzą też, z którego przystanku odjedzie ich autobus - czy z przystanku spod Malibu czy spod Bistro Mojego Brata. Dochodzi do zamieszania i często ludzie po prostu przebiegają przez ulicę w miejscu niedozwolonym, aby zdążyć. Ten problem miała rozwiązać budowa centrum przesiadkowego.

Początkowo mówiło się o lokalizacji, gdzie obecnie znajduje się miejsce postojowe dla autobusów i tzw. "domek kierowcy". Następnie władze Zawiercia rozpoczęły rozmowy z PKP na temat wydzierżawienia terenu, gdzie obecnie znajduje się parking płatny naprzeciwko dworca. Ostatecznie stanęło na tej drugiej lokalizacji. Kilka lat wcześniej istniał tam dworzec zawierciańskiego PKS-u, jednak został zlikwidowany. Po remoncie dworca wybudowano płatny parking. Jeśli jednak teraz centrum przesiadkowe powstanie, to w miejsce tego właśnie parkingu. Według zamiarów, nie będzie to już dworzec autobusowy, jak mówiono wcześniej, ale centrum przesiadkowe, w ramach którego powstanie kilka wiat i stanowisk dla autobusów wraz z potrzebną infrastrukturą.

Nie wiadomo, jak konkretnie będzie wyglądać centrum. Jak zdecydowano, inwestycja realizowana będzie w systemie "projektuj i buduj". Zawiercie dopiero planuje złożyć wniosek o dofinansowanie. Budowa będzie uzależniona od tego, czy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony.


- Aktualnie przygotowywana jest dokumentacja konieczna do złożenia wniosku o dofinansowanie przedmiotowej inwestycji. Wniosek zostanie złożony do Urzędu Marszałkowskiego do końca br. Mówimy tutaj o budowie centrum przesiadkowego wraz z niezbędną infrastrukturą. Trudno określić w jakim czasie wniosek zostanie rozpatrzony. Bardzo nam zależy aby było to jak najszybciej - powiedział dla OtoZawiercie.pl Marcin Wojciechowski z Urzędu Miejskiego.
3 komentarze:

  1. starszemu panu już dziękujemy

    OdpowiedzUsuń
  2. Wybory idą trza rzucić kielbe

    OdpowiedzUsuń
  3. Centrum przesiadkowe było. Miasto nie zrobiło nic żeby nabyć plac i zmodernizować wiaty przystanków pks. Plac podobno jest do sprzedania. Na co władze miasta czekają na czerwoną kartkę w wyborach?

    OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/