niedziela, 3 czerwca 2018

Młodzież z "Malczewskiej" pojedzie na ogólnopolską prezentację

Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. H. Malczewskiej w Zawierciu realizowała w ostatnich miesiącach projekt pn. "Taśmy przyszłości". Dotyczył on przeszłości, teraźniejszości i przyszłości ulicy Marszałkowskiej.Licealiści postanowili uratować ul. Marszałkowską od zapomnienia. Zdigitalizowali informacje dotyczące tej ulicy, przeprowadzili lokalną diagnozę w postaci anonimowych ankiet, w celu zapoznania się, jak wygląda wiedza mieszkańców na temat Marszałkowskiej. Uczniowie przeprowadzili również wywiady z mieszkańcami, społecznikami, przedstawicielami organizacji lokalnych, zorganizowali spotkania z osobami, którzy pamiętają okres wojenny i powojenny, zgromadzili archiwalne zdjęcia i cenne pamiątki.

W składzie grupy projektowej z II LO znajdują się: Julia Nowak, Patrycja Orman, Julia Suliga, Kinga Jędruszek, Weronika Kita pod opieką nauczycielki Magdaleny Pohl. Uczestnicy projektu zamierzają zrealizować kolejną akcję związaną z ulicą Marszałkowską.

"W latach okupacji Marszałkowską wraz z pobliskimi ulicami otoczono murem i utworzono getto dla społeczności żydowskiej. Kilka tysięcy Żydów (około 7000 ludzi) wyjechało transportami do KL Auschwitz Birkenau, wolności doczekało zaledwie 7 osób. Aby oddać hołd ofiarom Holokaustu licealiści wzięli udział w 30. „Marszu Żywych”w Kl Auschwitz. W lipcu br. przypada 75. rocznica likwidacji getta żydowskiego w Zawierciu, zespół grupy projektowej chce wziąć udział w tych obchodach, zaoferowali również pomoc przy organizacji tego wydarzenia. Z racji swoich zamierzonych celów zgłosili swój wniosek do Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie na konkurs grantowy. Został on pozytywnie rozpatrzony i Fundacja Banku Zachodniego WBK, współpracująca z CEO, przyznała grant. Młodzież pieniądze z przyznanego grantu przeznaczy na wykonanie banneru. Zostanie on umieszczony na ścianie dawnej synagogi a odsłonięcie nastąpi podczas obchodów rocznicy likwidacji getta" – czytamy w informacji, którą przesłała grupa projektowa. 

Grupa projektowa została zakwalifikowana do Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych. Znalazła się pośród 50 najlepszych zespołów z całej Polski. Młodzi uważają, że realizacja projektu była dla nich nowym i cennym doświadczeniem i dzięki temu programowi, pomimo młodego wieku, mogli mieć wpływ na środowisko lokalne, organizować przedsięwzięcia oraz dawać impuls do dobrych zmian w mieście. Zapewniają, że podzielą się swoimi doświadczeniami z innymi grupami oraz zdobędą inne cenne wskazówki, jak udoskonalić projekt w następnych edycjach tego programu. OPPM daje możliwość promowania swojego miasta i okolic, integrowania się z innymi zespołami projektowymi. O tym co wydarzy się 12 czerwca 2018 r. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie dowiemy się niebawem.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/