piątek, 2 marca 2018

Niepubliczna Szkoła Muzyczna do likwidacji, a nowej - publicznej nie będzie

Jak dowiedział się Portal OtoZawiercie.pl, Niepubliczna Szkoła Muzyczna I st. im. Leona Dimant zostanie zlikwidowana. Nowa publiczna szkoła - chociaż była zapowiadana przez władze miasta - nie powstanie w tym roku i nie wiadomo, co dalej.
Temat szkoły muzycznej w Zawierciu ciągnie się już od kilku miesięcy. Teraz w sprawie nastąpił zwrot akcji. Istniejąca obecnie niepubliczna szkoła przy ul. Sądowej w Zawierciu przestaje istnieć. Szkoła poinformowała już o tym w pismach, rodziców uczniów oraz Wicepremiera Piotra Glińskiego. Jak pisze dyrektor placówki, Halina Stępień, dalsze funkcjonowanie szkoły nie ma podstaw finansowych wobec znacznych różnic w wysokości kwoty dotacji do ucznia pomiędzy szkołami niepublicznymi, a szkołą jaką zamierza na podstawie Uchwały z dnia 27 września 2017 nr XLV/416 / 17 Rady Miejskiej, powołać Prezydent Miasta Zawiercie.

"W związku ze złożeniem przez Prezydenta Miasta Zawiercie wniosku o zarejestrowanie Publicznej Szkoły Muzycznej I st. wypowiadamy zgodnie z terminami zawitymi Umowy na nauczanie w Niepublicznej Szkole Muzycznej I st. im. Leona Dimant. Bieg wypowiedzenia rozpoczyna się z dniem 28 luty 2018 i kończy z dniem zakończenia roku szkolnego 2017/2018 tj. 23 czerwca 2018r. Nie chcemy przerzucać kosztów utrzymania szkoły na rodziców wobec tworzenia szkoły, która będzie nieodpłatna." - czytamy w piśmie dyrektora do rodziców uczniów. 

W piśmie, władze placówki piszą m.in o tym, jak pomogli Prezydentowi Witoldowi Grimowi w utworzeniu publicznej szkoły. Wymieniają m.in wniosek o rejestrację szkoły na ręce Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie oraz złożenie dokumentów takich jak Statut Szkoły i Wewnątrzszkolny System Oceniania. Zaproponowali również udostępnienie lokalu przy ul. Sądowej dla nowej szkoły wraz z instrumentarium. W okresie przygotowania szkoły czyli od 1 stycznia 2018 do 31 sierpnia 2018 byłaby to kwota 7500 zł miesięcznie, a od 1 września 2018 z uwagi na koszt utrzymania lokalu i instrumentów, kwota 14 000 zł miesięcznie. Przypomnijmy, że we wrześniu 2017 Witold Grim powołał Halinę Stępień na doradcę ds. utworzenia Publicznej Szkoły Muzycznej. W grudniu przestała jednak pełnić to stanowisko.

"Dyrektorem nowej Szkoły Muzycznej I st. jest Prezydent Miasta Zawiercie Witold Grim. Gmina Zawiercie jest organem założycielskim dla tworzonej szkoły muzycznej w Zawierciu. Do kompetencji Prezydenta należy udzielanie Państwu niezbędnych informacji na Państwa zapytania dotyczące rekrutacji i wszelkich spraw w tym przyjęcie uczniów po likwidowanej niepublicznej szkole." - czytamy dalej w piśmie do rodziców.

Jak poinformowały władze Niepublicznej Szkoły Muzycznej I st. im Leona Dimant, ognisko muzyczne w Zawierciu dalej będzie działać.

"Nie bronimy się przed otwarciem nowej szkoły, a wręcz przeciwnie - pomagamy i dbamy o dzieci aby dokończyły proces nauki." - pisze Halina Stępień.

Jak się jednak okazuje, publiczna szkoła muzyczna nie powstanie w Zawierciu w tym roku i nie wiadomo, czy w ogóle.  Pierwotnie Witold Grim zapewniał, że taka placówka ruszy od 1 września 2018. Ten temat poruszono podczas wyjazdowej Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta 6 lutego, kiedy radni zwiedzali szkołę muzyczną w Myszkowie-Będuszu. Wtedy prezydent powiedział, że jest czas do 15 lutego, aby złożyć odpowiednie dokumenty do Wizytatora Szkół Muzycznych woj. śląskiego, Eweliny Wilburg-Marzec. Tego jednak nie zrobiono. Temat powrócił podczas kolejnej komisji w dniu 26 lutego. Przewodniczący Leopold Stawarz przekazał informację, że głównym problemem są nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim brak lokalizacji, ponieważ zmieniły się przepisy, zgodnie z którymi szkoła musi posiadać własny budynek lub wyodrębnioną, samodzielną strefę w innym budynku Gminy. Pierwotnie nowa, publiczna szkoła miała powstać w budynku SP4, ale tak się nie stanie. Gmina nie podjęła jeszcze decyzji dotyczącej lokalizacji.

- W grudniu 2017 zostało zorganizowane spotkanie z wizytatorem z udziałem prezydenta. Pani wizytator nie miała żadnych zastrzeżeń, żeby szkoła powstała w lokalu przy ul. Sądowej, który chcieliśmy udostępnić.  Nie ma żadnych nowych przepisów dotyczących tego, że szkoła publiczna musi posiadać własny budynek. Nie wiem, o czym mówi przewodniczący Stawarz - komentuje w wywiadzie dla OtoZawiercie.pl Wojciech Widera, Dyrektor Niepublicznej Szkoły ds. Administracyjno-Ekonomicznych.

Wygląda na to, że wszystkie zapowiedzi okazały się fiaskiem. Teraz w Zawierciu nie będzie już żadnej szkoły muzycznej - ani niepublicznej, ani publicznej.

11 komentarzy:

 1. Takie to obiecanki wyborcze. Obiecał i nie dotrzymuje słowa. Idź w diabły p. WG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jakimi inicjałami Pan się posługuje, Panie "odważny" inaczej? Zna Pan to młodzieżowe powiedzenie, które jak ulał pasuje do Pana i Panu podobnych: "Kozak w necie, pi...da w świecie"?

   Usuń
 2. Niema kasy , niema chęci , niema współpracy ani dobrej woli , niema perspektyw - najlepiej zrównać wszystko , oto podejście rządzących , chyba że się mylę .
  Bym był zapomniał 50% więcej dla sportu jest
  "Brama do kopalni" 7,5 tyś jest
  Stojak na rowery 1600 zł jest itp
  Niestety edukacja nieco jak gdyby w tyle .
  Rozumie że nie da się wszystkich zadowolić - myślę jednak że na edukacji naszych dzieci nie należy oszczędzać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zlikwidowac te pseudo inwestycje sportowe i bedzie kasa na wszystko

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe co na to szefostwo i zawodnicy Aluron - Virtu. To przecież ten klub dostaje z naszych podatków najwięcej w Zawierciu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. spokojnie, do końca sezonu niedaleko, będzie spadek do I ligi to i dotacje spadną

   Usuń
 5. Zniszczono wszystko za tej kadencji!!! Tylko kolarze się liczyli, przepuszczono setki tysięcy za głupie sterty kolarzy. Powołano pełnomocnika a szkolę zlikwidowano! Brawo prezydencie pokazał pan na co pana stać.

  OdpowiedzUsuń
 6. To są zwykle porachunki personalne . Pan prezydent W. G . Chętnie pokazuje się na koncertach i wręcza kwiaty .... Przesyłam mile miłe słówka i życzenia ale oczywiście tylko tym artystom co należy (zaprzyjaźnionym ) Ale zapomina że wśród nich są osoby które są uczniami lub absolwentami tej tak nielubianej szkoły . Może by tak przyszedł na zebranie z rodzicami i uczniami i spojrzał im w oczy i powiedział: ludzie mam was w d....
  Mama jednej z uczennicy

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoly muzycznej nie bedzie, ale najwazniejsze że są drzwi kolo MOPSU ZA 310 tys. Brawo rządzący😤😠. Daliscie popis 😡

  OdpowiedzUsuń
 8. A po co ten nieudacznik ma się angażować w rozwój edukacji ludzi młodych utalentowanych muzycznie. To nie jego melodia. Jest ograniczony i widzi tylko sport. Nigdy nie był dobrym sportowcem przy wzroście 1,50, dlatego w jakiś sposób spełnia swoje urojenia żeby być wielkim. Szkoda tych młodych utalentowanych muzycznie ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie ma zgody na likwidację szkoły muzycznej. Wzywamy Prezydenta Miasta Zawiercia do podjęcia wszelkich możliwych środków w celu zapewnienia dalszej edukacji dla setki zdeterminowanych dzieciaków.

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/