czwartek, 4 stycznia 2018

Zawiercie chce wyemitować obligacje na kwotę 12 mln zł

Miasto Zawiercie planuje wyemitować obligację na kwotę 12 milionów złotych. Czy tak się stanie? Decyzję podejmą radni.
Prezydent Witold Grim zaproponował radnym wyemitowanie obligacji. Przez ostatnie tygodnie odbywały się różne spotkania z radnymi na ten temat. Teraz sprawę obligacji ujęto w tematach Komisji Budżetu i Rozwoju oraz w porządku posiedzenia styczniowej sesji Rady Miasta. To od radnych będzie zależeć, czy obligacje zostaną wyemitowane i na co zostaną przeznaczone pozyskane środki.

Papiery wyemitowane mają zostać w 2018 roku w dwunastu seriach. Wykup obligacji nastąpi w latach 2022-2027. Jak jest zapisane w projekcie uchwały, "celem emisji jest pozyskanie środków pieniężnych na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu miasta, spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek."

Jak czytamy dalej w projekcie, po uchwaleniu emisji obligacji w 2018 planowana kwota długu miasta na koniec roku wyniesie 46.847.555 zł.

Na co zostaną przeznaczone środki, które będą dzięki obligacjom? Jak dowiedział się Portal OtoZawiercie.pl, zaproponowano zagospodarowanie ich w następujący sposób: 5 mln zł na inwestycje remontowe i modernizacyjne na osiedlach takich jak np. remonty chodników i ulic, w tym jest także kontynuowanie funduszu osiedlowego po 15 tys. zł (którego pierwotnie miało nie być, o czym pisałem tutaj), 1 mln zł na przebudowę ulicy Technologicznej w SAG, 2 mln zł na remont basenu w Gimnazjum nr 1 oraz budowę hali na terenie Szkoły Podstawowej nr 4, 1 mln zł na współpracę z powiatem czyli współfinansowanie inwestycji remontowych w mieście, 1 mln zł na remont placu zabaw w parku miejskim oraz na budowę brodzika dla dzieci, a na kontynuowanie budowy drogi do Strefy Aktywności Gospodarczej przewidziano 2 mln.

Pomysł wyemitowania obligacji pozytywnie oceniają niektórzy radni. Popiera go również przewodniczący Rady Miejskiej, Paweł Kaziród, który powiedział tak w wywiadzie dla OtoZawiercie.pl.

- Wyemitowanie tych obligacji wydaje mi się jak najbardziej zasadne. Teraz mamy najlepszy okres, aby to zrobić i aby maksymalnie wykorzystywać środki zewnętrzne. Dlatego musimy zabezpieczyć środki własne aby realizować szereg dużych przedsięwzięć kluczowych dla Zawiercia - uważa Paweł Kaziród. 

Są również głosy sprzeciwu od niektórych radnych. Propozycję obligacji krytykuje radna Edyta Grzebieluch.

- Nie jestem zwolennikiem emisji obligacji komunalnych. Nie widzę mocnych potrzeb, żeby zadłużać miasto na najbliższe lata.  Przypuszczam, ze prezydent będzie chciał się wywiązać z obiecanych inwestycji. Uważam, że te pieniądze na niektóre inwestycje, powinno się udać wygospodarować w tym budżecie bez obligacji - mówi dla OtoZawiercie.pl Edyta Grzebieluch.

Co dalej z tematem propozycji i obligacji? Dużo będzie zależeć od styczniowej Komisji Budżetu i Rozwoju i sesji Rady Miasta. Wszystko w rękach radnych.

Co sądzicie o tych propozycjach? 


53 komentarze:

 1. dość zadłużania miasta a pan prezydent wychodzi na to ,ze jest nieudolnym rządzącym w listopadzie go rozliczymy jak nie których radnych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jak poprzednicy kradli to tobie pasowało bo się w łapkę dobrze brało

   Usuń
 2. Po co kolejne jakies smieszne hale i orliki ??? po co to komu?? my mieszkancy nie chcemy tego ..... Do dziś Zawiercie nie ma polaczenia ze Slaskiem ( mamy tylko 1 autobus do siewierza i tam przesiadka , wstyd) , autobusy nie jeżdza po całym powiecie tylko w obrebie miasta gdzie Lazy , chruszczobrud , kroczyce itd , ile mamy traktowac te prywatne busy !!! Miasto w sprawie takich inwestycji czy inwestorów nic nie robi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan Prezydent przespal wejscie do GZM...jestesmy kurnikiem Slaska.Jak k***dlugo jeszcze

   Usuń
 3. jestem przeciw zadłużaniu miasta w roku wyborczym panie przewodniczący Rady Miasta przecież jesteś w tajnej opozycji do Grima i coś taki chętny .wydacie na bieżące cele ?? pewnie chodniki w Bzowie lub podarujecie powiatowi by wzmocnił się starosta .brać to dobrze z góry wiedzieć na co !!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. 2 miliony na remont sadzawki zwanej szumnie basenem w SP1 ?
  Zawiercie to brudne, zaniedbane miasto, Stary Rynek i okolice to nędza i rozpacz, brak ścieżek rowerowych. Wszechobecne kłęby dymu zimą, nie ma czym oddychać. A miasto chce remontować sadzawkę zwaną szumnie basenem za 2 miliony złotych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miało być rewitalizowane tzw. stare miasto; a więc Marszałkowska + okolice starego rynku i dawna łażnia /Kompletna klapa!Ale basen należy przynajmniej wyremontować bo grozi że zostanie zamknięty/Nadal brak dobrego gospodarza w Zawierciu ; 4 lata zmarnowane/Roman N

   Usuń
 5. radni nie badzie głupi żadnych obligacji w roku wyborczym

  OdpowiedzUsuń
 6. "celem emisji jest pozyskanie środków pieniężnych na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu miasta, spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek." Czyli generalnie taka spirala zadłużenia. Jedne kredyty spłacamy biorąc drugie. Bez mądrego gospodarowania budżetem, za kilkanaście lat dług z kolejnych pożyczek urośnie tak bardzo, że nikt (kolejny Prezydent i Rada) nie będzie go w stanie spłacić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. madzrze prawisz trzeba splacic brame na jure za300tys i po co to komu;-[

   Usuń
 7. Jeżeli tylko w taki sposób możemy cos zrobić w Zawierciu to może lepiej żeby cprezydent i ta jego świta podała się do dymisji bo zaciągając długi to potrafi każdy głupi a poza tym przeznaczenie tych pieniędzy jest koszmarne No może dwa projekty do zaakceptowania reszta to głupota

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba ci się samochód zepsuł że autobusem jeździsz albo za chlanie zabrali prawko.

  OdpowiedzUsuń
 9. Rozwój i inwestowanie poprzez zadłużanie - świetny pomysł na rozwój miasta nie ma co. Może te leśne dziadki po AWF odejdą już na emerytury, zanim za pozyczone pieniądze wybudują kolejne boiska i siłownie, z których nikt nie bedzie korzystał.
  Może by tak coś dla mieszkańców wybudować? Darmowy parking przy dworcu, bo pół miasta przez wasze pomysły jest zmuszona dojeżdżać do pracy, może kapitalny remonta basenu w Rudnikach, może sieć normalnych ścieżek rowerowych w mieście? Może w końcu coś zrobicie dla mieszkańców, abyśmy mieli coś dla nas z tej waszej władzy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pół miasta pracuje na dworcu? ciekawe

   Usuń
 10. Pan Prezydent wie, że przegra wybory i chce stworzyć jajo, które jak kukułka podrzuci swojemu następcy. Trzeba umiejętnie zarządzać finansami, aby na wszystko starczyło bez zbędnych wydatków jak np. finansowanie prywatnych klubów sportowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To czemu poprzednikowi brakowało ciągle w budżecie kasy ! Nie było ani kasy ani niczego . I jego się nie czepiacie ani rozliczacie a powinniście bo na bokach kupę kasy znikło ale jak się ma dobrego adwokata to wszystko się upiekło

   Usuń
 11. Co to jest 12 milionów, praktycznie nic...
  Ale jak już inwestować to w pierwszej kolejności... w obwodnicę zachodnią miasta! Dopiero potem w kolejne inwestycje...

  OdpowiedzUsuń
 12. nie tacy krezusi jako żawiercie wypuszczało obligacje i całkiem dobrze na tym wyszli. nie widzę nic złego, opowiadam się za wypuszczeniem obligacji.jak tylko są chęci do pracy to niech każdy pracuje wydajnie i robi to co potrafi dla zawiercia. Ciągłe nawoływanie NIE i NIE nie jest potrzebne. takie nawoływania już były w zawierciu wcześniej i nic z tego nie wychodziło.a szkoda bo byłby przynajmniej tunel pod torami łączący ulice 3go maja i towarową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda bo złej baletnicy przeszkadza rąbek spódnicy . A takiego dobrego gospodarza Zawiercie jeszcze nie miał bynajmniej nie ma lepkich rąk jak poprzednicy co tylko brali i nic nie robili!!!!!!!!!!

   Usuń
 13. Szkoda ze tak pozno....a propos kiedy obwodnica dk78 ktos dzisiaj jechal przez Zawiercie.... Hm stal w korku.....masakra jakas.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. obwodnica będzie w 2025r., po uwzględnieniu opóźnień.
   Rzecz w tym, że to nie miasto odpowiada za budowę obwodnicy a kolejna sprawa - koszt budowy to co najmniej 8 rocznych budżetów Zapierdzia

   Usuń
 14. A mi się pomysł podoba bynajmniej nie kradnie i widać zmiany w mieście na leprze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ale kopert białych pod stołem nie przyjmuje ! Za co wielki szacunek mam do niego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. siedzisz u niego pod stołem???

   Usuń
  2. Nie jestem tobą i takiej wprawy i potrzeby w siedzeniu pod stołem to nie mam jak ty .

   Usuń
 15. Mam nadzieję że następne wybory też wygra bo jest bardzo dobrym prezydentem.

  OdpowiedzUsuń
 16. Popieram decyzje Pana Prezydenta Grima całym sercem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. brakuje tylko "łubu-dubu łubu-dubu..." ;)

   Usuń
  2. to śpiewałem ja, rzecznik

   Usuń
 17. Tylko się czepiacie i czepiacie Pana Grima ale pożyczki i długi to wcześniejszy poprzednik narobił

  OdpowiedzUsuń
 18. Popieram całym sercem Pana Grima i jego decyzje bo jest bardzo dobrym gospodarzem i mam nadzieję że ten pomysł przejdzie!

  OdpowiedzUsuń
 19. Popieram decyzję Pana Prezydenta Grima prawy człowiek i nie ma lepkich łapek tak jak niektórzy.

  OdpowiedzUsuń
 20. Jestem za takimi inwestycjami na reście ktoś mądry na właściwym miejscu i stanowisku . Popieram w 100 %

  OdpowiedzUsuń
 21. A może mogło by miasto wyremontować basen w Blanowicach i tam zrobić miejsce wypoczynkowe dola miasta zrobić stanowiska dla chętnych robienia imprez plenerowych przecież latem przebywa tam tysiące Zawiercian a było tak w latach 70 i 80 tych

  OdpowiedzUsuń
 22. Wyborcza kiełbasa na koszt mieszkańców!!! Nic nie zrobiono dla mieszkańców realizując tylko i wyłącznie swoje zachcianki kolarsko - sportowe a teraz zadłużyć miasto, zrobić coś dla mieszkańców a ciemny lud znów wybierze.

  OdpowiedzUsuń
 23. Pan Mach?Pani Chawula?Pan Pieron? Pan Zamora? Kto startuje w wyborach....moze joker z zewnatrz np Pan Biedron

  OdpowiedzUsuń
 24. To jest normalne że na inwestycje zaciąga się kredyty i spłaca kiedy już funkcjonują. Prywatnie mieszkania wszyscy kupują na kredyt ale chcieliby żeby miasto drogi budowało za gotówkę? Ja wolę tę drogę mieć teraz i spłacać 10 lat niż 10 lat odkładać żeby zbudować 50% drożej za 10 lat. Pani Grzebieluch i inni nauczyciele z Rady Miasta nie mają pojęcia o ekonomii !!! Kto głosuje na takich ludzi ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zarządzanie finansami jst a domowym budżetem jednak rożni się trochę

   Usuń
 25. Panie Prezydencie, nic do Pana nie mam, nawet szacunku...może referendum wyszłoby taniej

  OdpowiedzUsuń
 26. Bez Metropolii Zawiercie nie ma szans w regionie - miasto będzie się stale zadłużać, żeby gonić inne ośrodki, które przez to że są w GZM mają ogromne dotacje ze strony państwa. A starań ze strony miasta o przyłączenie do związku praktycznie żadnych.

  OdpowiedzUsuń
 27. Wybraliście na prezydenta wuefistę to macie takie cele jakie on zna i ceni...
  Z drugiej strony to tragedia dla tego miasta że nie ma za bardzo kogo wybrać na prezydenta w najbliższych wyborach :(((

  OdpowiedzUsuń
 28. Zastanówcie się wy wszyscy mądrale, mądrzy inaczej "ekonomiści" typu kali perfekcyjny i jego towarzyszka.....Kto dzisiaj buduje np. dom za gotówkę? WSZYSCY, podkreślam, WSZYSCY biorą na budowę domu kredyty, które później spłacają! Takie są prawa obecnego rynku,NORMALNA SPRAWA! Jak można tego nie rozumieć? I co z tego, że Grim jest wefistą? A Szydło ukończyła w 1987 roku etnografię na UJ-cie! I co? Była premierem RP, do tego mocno chwalonym. Więc domorośli "ekonomiści", lepiej już wpełznijcie do norek, z których wypełzliście i dajcie Zawierciu się rozwijać, OK.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda zgadzam się z tą opinią w 100%

   Usuń
  2. Otóż jest różnica: kredyt na budowę domu bierzesz wtedy, KIEDY CIĘ NA TO STAĆ! Jak weźmiesz kredyt i nie będziesz miał z czego spłacać, to Cię zlicytują... Nasze obligacje mają być wzięte na "inwestycje", które polegają na spłacie poprzednich obligacji i zapchaniu bieżącej dziury budżetowej...

   Usuń
  3. Gdyby obowiązywała zasada,że radni i władze optujący za braniem kredytu poręczałyby go własnym majątkiem,to każdy z nich zastanowiłby się dziesięć razy nad sensownością i wykorzystaniem tegoż.

   Usuń
 29. Wszystkie firmy mają kredyty zaciągnięte na maszyny, budynki itp. Moje miasto to też przedsiębiorstwo które ma mi zrobić dobrze. To że lepiej nie mieć kredytów jest takim samym płaskim populizmem jak "gdyby w mieście jeździć 20km na godzinę to nie będzie wypadków". Oczywiście jak wydadzą tę kasę z obligacji nie na inwestycje tylko podwyżki w Urzędzie to trzeba będzie zmienić władzę.

  OdpowiedzUsuń
 30. Totalne dno !! Złodziejstwo Grim!! Powinien Zwolnić pana Kozieła M który ma zarzuty i byłego burmistrza Poręby który ją tak zadłużył. Dla których stworzył nie potrzebne miejsca pracy i już jest co najmniej o 150 tyś więcej w budżecie Miasta Jeszce paru ludzi by się znalazło do zwolnienia z UM którzy nic nie robią !!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne chętnie zająłbyś wakujące miejsce w samorządzie, co mądralo? I pamiętaj, każdy jest niewinnym dopóki nie zostanie skazany PRAWOMOCNYM wyrokiem!

   Usuń
 31. Zmienić radnych nie podniosą za np śmieci 2zł a krzyczą że kasy w budżecie miasta nie ma parodia. Jak my wszyscy się nie składamy to kredyt zostaje żeby coś zmienić ale no tak zmiany się nie mieszczą w głowach zabetonowanych krzykaczy.

  OdpowiedzUsuń
 32. Jan Zamora zrobi porządek z tymi WFistami. Jest moim kandydatem na Prezydenta i na niego głosuję A temu panującemu dziadkowi dziękujemy.

  OdpowiedzUsuń
 33. Panie Zamora, ma pan już 59 lat, więc pierwszej świeżości już nie jest. A jakież to ma pan wykształcenie? Ślusarz-spawacz? Technikum hutnicze? Ot i wszystko. Więc lepiej nie komentuj pan tutaj i kończ, wstydu Zawierciu oszczędź.

  OdpowiedzUsuń
 34. Pan Zamora więcej zrobił w swoim życiu niż te nieszczęśni włodarze. Inwestował swoimi pieniędzmi i je wypracował. Płacił podatki z prowadzonej działalności, podatki od nieruchomości, należność od najmowanych powierzchni handlowych , płacił pensje swoim pracownikom, odprowadzał z wynagrodzeń podatki, opłacał im ZUS, tworzył miejsca pracy i dawał pieniądze na różne akcje pomocowe dla potrzebujących. Wszystko z własnych pieniędzy które wypracowywał. A który z panujących może się poszczycić taką inicjatywą. Czekacie aby zgarnąć na koniec miesiąca kasę i świrować przez cały miesiąc jaki to jest inteligen i za nic nie ponosi odpowiedzialności. W razie czego zawsze może powiedzieć , że się pomylił. Jedno zadanie to przetrwać do następnych wybirów. Brawo Panie Janie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żartujesz, prawda? Bo jeśli nie żartujesz i piszesz to jako poważny news, to coś z tobą nie tak. Obejrzyj na stronie Spółdzielni Mieszkaniowej Zawiercie zdjęcia jak wyglądał rzekomo dobrze prowadzony sklep "MINUS" zaraz po przejęciu go od najemcy czyli pana Jana, a poznasz jak "dobrym gospodarzem" jest pan Jan, i jak w poważaniu miał nie tylko warunki w jakich pracowali zatrudnieni przez niego pracownicy, jak i klientów wspomnianego sklepu. STRACH SIĘ BAĆ! I ten Pan chciałby być numerem jeden w Zawierciu? No way!!!!!!!!!!!!

   Usuń
 35. dziękujemy Bogu ze spółdzielnia nie przedłużyła umowy na pawilony dla P. zamorow ,brud gnój smród i ubóstwo ,pracownicy traktowani jak niewolnicy opuszczeni przez PIP i Sanepid przez następne lata pawilony w takim stanie by się zawaliły wyssane do ostatka.warto zobaczyć zdjęcia z przejęcia sklepów jak i spojrzeć jak są remontowane BOŻE ILE KŁAMSTWA I OBŁUDY W POCZYNANIACH TEGO PANA ...PRACOWAŁAM TAM NIGDY WIĘCEJ

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/