niedziela, 21 stycznia 2018

Chcą ocalić od zapomnienia ulicę Marszałkowską

Pojawiła się nowa inicjatywa młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego im. Heleny Malczewskiej. Chcą ocalić od zapomnienia ulicę Marszałkowską. Uczniowie z "Malczewskiej" pochylają się nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością ul. Marszałkowskiej. Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi do poznawania miejsc ciekawych i ważnych dla mieszkańców, zastanowienie się wspólnie z nimi, jak wskazane miejsca mogą wyglądać w przyszłości, a następnie zaprezentowanie wyników swojej pracy na forum lokalnym.

Młodzież przeprowadza lokalną diagnozę i pyta mieszkańców o to, które miejsca w okolicy są dla nich ważne, ciekawe, zaniedbane czy zapomniane. Zastanowią się, jakie wiążą się z tymi miejscami wspomnienia i jak chcieliby, by te miejsca wyglądały za 20 lat. Grupa uczniowska digitalizuje, jak wyglądają te miejsca obecnie, np. wykonując dokumentację fotograficzną, filmową, robiąc skany i opisy na specjalnie utworzonym blogu. Przygotowują również materiał o tym, jak te miejsca mogą wyglądać w przyszłości, robiąc fotomontaż i umieszczając fragmenty wypowiedzi mieszkańców. Przeprowadzą też warsztaty w swojej szkole, podczas których uczniowie "Malczewskiej" będą dyskutować o ulicy. Na koniec młodzież organizuje publiczną prezentację swoich działań, na którą zaprasza wszystkich zainteresowanych. Spotkanie zaplanowano na 15 lutego o godz. 14:00 w Urzędzie Miejskim.

- Nasz projekt realizujemy wspólnie z mieszkańcami i władzami miasta pod hasłem "Taśmy przyszłości". Oprócz podstawowych działań projektowych, w planach mamy też pozyskanie grantu na namalowanie muralu blisko synagogi, który będzie przedstawiał historię Marszałkowskiej i jej dawnych mieszkańców - mówi w wywiadzie dla OtoZawiercie.pl Julia Nowak, lider grupy projektowej.

Uczniowie z "Malczewskiej" realizują swój projekt w ramach przedsięwzięcia "Młodzi w Akcji". To ogólnopolski program Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności.

11 komentarzy:

 1. Jedyne czego tam trzeba to sypnąć trutkę na szczury i inne ścierwa......

  OdpowiedzUsuń
 2. Po pierwsze pozbyć się wszędobylskich cyganów przepraszam romów którzy nie dość że noc nie robią a z zasiłków i z 500+ mają lepszą pensję miesięczną niż pracownicy socialni którzy pomagają im by jakoś żyli i znaleźli sobie prace tak jest to w mojej mysłi 17 letniego mieszkańca Zawiercia rozumiem cygan też człowiek ale inni ludzie potrzebują bardziej pomocy więc cyganie wypierdalać do rumuni tam gdzie wasze miejsce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie małe sprostowanie Cyganie nie są z Rumunii. Historia mówi że cyganie to cała banda złodziei oraz kobiet lekkich obyczajów która setki lat temu została wyrzucona lub też jak kto woli wygnana z Indii. Po tym jak ich wygnali zaczęli się panoszyć po cały świecie. Na nich jest tylko jeden sposób a mianowicie całkowicie trzeba im zabrać świadczenia socjalne.

   Usuń
 3. tam już się nie da nic zrobić, można zaorać co najwyżej, a szkoda bo to historyczne miejsce. no, ale zaniedbania i chowanie głowy w piasek włodarzy miasta dało taki skutek ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Kilka lat temu był już ambitny projekt zamienienia Marszałkowskiej w deptak spacerowy,postawiono nawet betonowe donice-kwietniki. Rezultat widzimy. Po co wracać do czegoś,co jest nierealne?

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak ktoś bardzo chce .... to się może udać. Brawo młodzieży !!! Dlaczego nie ? Mielibyśmy fajną zabytkową uliczkę na wzór np Piotrkowskiej w Łodzi , no co ? pomarzyć nie można ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uliczka może i byłaby fajna, tylko obecni mieszkańcy jej kamieniczek....

   Usuń
  2. Jaaaaasne... Porównywać te domki z Piotrkowską w Łodzi to tak, jakby nazbierać puszek po piwie na śmietniku i szpanować "kolekcją unikalnych naczyń". W Łodzi jest piękna architektura, tutaj - domki może i stare, ale budowane byle jak i z byle czego. "Stare" nie od razu znaczy "zabytkowe" a już na pewno nie znaczy "wartościowe". Dla wartości sentymentalnej nikt nie wyskoczy z kasy na remontowanie prywatnych domów. Całe lata wpychania do tych kamienic niechcianego gdzie indziej elementu zrobiły swoje, wpływając też dodatkowo na zniszczenie tej okolicy. Tam jest ponad 40 zamkniętych od lat sklepów!!! Myślicie że otwarcie kolejnego baru (nawet superfajnego) zrobi z tego miejsca "reprezentacyjny deptak"? Serio? A już pomysł kolejnego muralu (czytaj: kolejnego tandetnego grafiti bez gustu, talentu i kompozycji) dodatkowo zaśmieci ten i tak kiepski widok...

   Usuń
  3. Masz rację , tak mnie jakoś poniosła wyobraźnia... Chciałoby się aby Zawiercie pięknie wyglądało i nie było tylu brzydkich miejsc.

   Usuń
  4. I tylu brzydko myślących ludzi...

   Usuń
 6. Potrzebna jest na nowo kompleksowa zabudowa architektoniczna lub co jest raczej nie realne wyrestaurowanie ulicy na maksa.Nie wystarczy pomalowac bok fasady kamienicy i jest fajnie tylko raczej wpuscic kopary i stworzyc nowy wizerunek tej ulicy, bo nic tu juz nie pomoze.

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/