środa, 1 lutego 2017

Powstanie stacja kolejowa Zawiercie - Kądzielów?

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe coraz bardziej przymierza się do odbudowy linii kolejowej nr 182 na odcinku Zawiercie - Tarnowskie Góry. Zaprezentowano już wstępny plan inwestycji.


Obecnie nieeksploatowana linia po remoncie umożliwiłaby szybkie połączenie do katowickiego lotniska w Pyrzowicach z Zawiercia i całej aglomeracji śląskiej. Dzięki inwestycji rozwinąłby się także ruch towarowy i ruch pasażerski.

Planuje się elektryfikację całej linii Tarnowskie Góry - Zawiercie i przystosowanie jej do prędkości 140 km/h dla pociągów osobowych oraz 80 km/h dla pociągów towarowych. W ramach remontu planowana jest modernizacja istniejących stacji oraz budowa 5 nowych przystanków, 28 przepustów, modernizacja 4 mostów i 3 wiaduktów drogowych. Jedno nowe przejście podziemne znajdzie się w Zawierciu. Wśród zaplanowanych przystanków, uwzględniona jest także nowa stacja kolejowa Zawiercie-Kądzielów. Znajdować się będzie w okolicy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej za budynkami dawnej przędzalni "Przyjaźń".

- W dokumentacji przedprojektowej zaplanowano na przystanku osobowym Zawiercie-Kądzielów do obsługi podróżnych, jeden jednokrawędziowy peron o długości 150 m i wysokości 0,76 m. Peron będzie posiadał wiatę oraz zostanie wyposażony w wizualne i dotykowe pasy ostrzegawcze, a także w małą architekturę (ławki, gabloty informacyjne, kosze). Dojście do peronu umożliwią schody oraz pochylnie przystosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się. - zapowiada Jacek Karniewski z Zespołu Prasowego PKP PLK w wywiadzie dla OtoZawiercie.pl.

Plany są spore, ale na jakim etapie jest obecnie ta inwestycja? Obecnie został wybrano wariant projektowy, według którego będą realizowane dalsze kroki.

- W drugiej połowie 2017 roku PKP PLK planuje ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac projektowych. Równolegle toczy się postępowanie dotyczące oceny oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wydała postanowienie o konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. W IV kwartale 2019 roku planujemy ogłoszenie przetargu na roboty budowlane, a rozpoczęcie prac budowlanych w 2020 roku. Zakończenie prac planowane jest w 2021 roku. - mówi Jacek Karniewski.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują w lutym w Zawierciu, podobnie jak w Porębie przeprowadzić konsultacje społeczne. Odbędą się one w czwartek 23 lutego na hali OSiR przy ulicy Moniuszki o godzinie 17:00. Każdy zainteresowany może wziąć udział.


mapa: PKP PLK

2 komentarze:

  1. Linie już nie jest nieeksploatowana ? Przecież całkiem nie dawno pociągi tam jeżdziły towarowe

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdzie ten Kądzielow jest? Nie da się. Centrum Zawiercia jeździć na te Pyrzowice?

    OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/