środa, 1 lutego 2017

Powstanie stacja kolejowa Zawiercie - Kądzielów?

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe coraz bardziej przymierza się do odbudowy linii kolejowej nr 182 na odcinku Zawiercie - Tarnowskie Góry. Zaprezentowano już wstępny plan inwestycji.


Obecnie nieeksploatowana linia po remoncie umożliwiłaby szybkie połączenie do katowickiego lotniska w Pyrzowicach z Zawiercia i całej aglomeracji śląskiej. Dzięki inwestycji rozwinąłby się także ruch towarowy i ruch pasażerski.

Planuje się elektryfikację całej linii Tarnowskie Góry - Zawiercie i przystosowanie jej do prędkości 140 km/h dla pociągów osobowych oraz 80 km/h dla pociągów towarowych. W ramach remontu planowana jest modernizacja istniejących stacji oraz budowa 5 nowych przystanków, 28 przepustów, modernizacja 4 mostów i 3 wiaduktów drogowych. Jedno nowe przejście podziemne znajdzie się w Zawierciu. Wśród zaplanowanych przystanków, uwzględniona jest także nowa stacja kolejowa Zawiercie-Kądzielów. Znajdować się będzie w okolicy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej za budynkami dawnej przędzalni "Przyjaźń".

- W dokumentacji przedprojektowej zaplanowano na przystanku osobowym Zawiercie-Kądzielów do obsługi podróżnych, jeden jednokrawędziowy peron o długości 150 m i wysokości 0,76 m. Peron będzie posiadał wiatę oraz zostanie wyposażony w wizualne i dotykowe pasy ostrzegawcze, a także w małą architekturę (ławki, gabloty informacyjne, kosze). Dojście do peronu umożliwią schody oraz pochylnie przystosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się. - zapowiada Jacek Karniewski z Zespołu Prasowego PKP PLK w wywiadzie dla OtoZawiercie.pl.

Plany są spore, ale na jakim etapie jest obecnie ta inwestycja? Obecnie został wybrano wariant projektowy, według którego będą realizowane dalsze kroki.

- W drugiej połowie 2017 roku PKP PLK planuje ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac projektowych. Równolegle toczy się postępowanie dotyczące oceny oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wydała postanowienie o konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. W IV kwartale 2019 roku planujemy ogłoszenie przetargu na roboty budowlane, a rozpoczęcie prac budowlanych w 2020 roku. Zakończenie prac planowane jest w 2021 roku. - mówi Jacek Karniewski.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują w lutym w Zawierciu, podobnie jak w Porębie przeprowadzić konsultacje społeczne. Odbędą się one w czwartek 23 lutego na hali OSiR przy ulicy Moniuszki o godzinie 17:00. Każdy zainteresowany może wziąć udział.


mapa: PKP PLK

1 komentarz:

  1. Linie już nie jest nieeksploatowana ? Przecież całkiem nie dawno pociągi tam jeżdziły towarowe

    OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/