wtorek, 31 stycznia 2017

Co dalej z remontem osiedla TAZ w Zawierciu?

Kilka lat temu ze strony władz usłyszeliśmy o przełomowej inwestycji na osiedlu dawnego Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie wartej kilkanaście milionów złotych. Mamy 2017 rok a sprawa ucichła. Co dalej z remontem?


Pod koniec 2013 roku Zawiercie obiegła informacja o tym, że udało się pozyskać 25 milionów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na kompleksową rewitalizację zabytkowego osiedla dawnego TAZ-u. Słyszeliśmy zapewnienia ze strony władz, że inwestycja może ruszyć na przełomie 2015 i 2016 roku. Plany były duże. Mówiło się nawet o zawierciańskim "małym Nikiszowcu". Łącznie remont miały przejść niemal wszystkie budynki w okolicach ulic Niedziałkowskiego i Westerplatte.

Po sporym okresie czasu, który upłynął od tych deklaracji, sprawa wygląda nieco inaczej. Rewitalizacja osiedla TAZ będzie, ale nie w takiej skali jak zapowiadano.

- Przedłużający się termin rozpoczęcia jakichkolwiek prac w ramach ZIT spowodowany jest dużym opóźnieniem w Urzędzie Marszałkowskim. Dotyczy to zarówno terminów naboru na poszczególne konkursy, jak również długotrwałej procedurze oceny złożonych wniosków. - tłumaczy Łukasz Czop, rzecznik Urzędu Miejskiego.

Pewna jest przebudowa jednego budynku położonego przy ulicy Niedziałkowskiego. Po remoncie powstanie tam Centrum Usług Społecznych, a także mieszkania wspomagane i chronione. Całkowita wartość projektu wynosi 2 736 177 zł, a dofinansowanie 2 325 750 zł.

- Wniosek Gminy Zawiercie na dofinansowanie zadania „Rewitalizacja zdegradowanego budynku na osiedlu TAZ w Zawierciu w celu adaptacji na mieszkania wspomagane i chronione” został złożony 30 listopada 2015 r., a umowa o dofinansowanie została zawarta z Urzędem Marszałkowskim dopiero w listopadzie 2016 r. Rok trwały procedury. Obecnie przygotowujemy przetarg na wybór wykonawcy robót i zgodnie z umową o dofinansowanie zakończenie prac nastąpi w czerwcu 2018 roku. - zapowiada rzecznik.

Co z pozostałymi budynkami mieszkalnymi? Sprawa wydaje się dosyć odległa. Na pierwszy ogień pójdzie budynek dawnej łaźni przy ulicy Bohaterów Westerplatte 2. Według wcześniejszych zapowiedzi planowane w tym miejscu było miejskie muzeum. Czy tak się stanie? Nadal nie wiadomo. 

- W marcu 2017 r. będziemy składać wniosek o dofinansowanie budynku dawnej "łaźni" przy ul. Westerplatte, natomiast na dalsze budynki, czyli: Niedziałkowskiego 1 i Niedziałkowskiego 22 oraz Westerplatte 4, wnioski będziemy składać w grudniu 2017 r. - mówi Łukasz Czop.

Podsumowując wszystko: w najbliższych latach na osiedlu zajdą pewne zmiany, jednak nie będzie to kompleksowa inwestycja o jakiej mówiło się wcześniej. Większość z istniejących budynków nie zostanie objęta remontem. Przebudowane zostanie jedynie kilka z nich.


1 komentarz:

  1. Można by było podciągnąć ogrzewanie i ocieplic budynki i juz byśmy byli trochę zadowoleni bo to są stare kamienice i są zimne a to że od co najmniej 50 lat nic nie było tutaj robione to druga sprawa !!!

    OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/