wtorek, 1 listopada 2016

Relacja z dnia Wszystkich Świętych w Zawierciu

Dziś, 1 listopada, przypada uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu zawiercianie odwiedzają groby bliskich na cmentarzach w naszym mieście. Poniżej relacja.


Jeśli chodzi o sytuację na drogach, to ruch odbywa się póki co bez większych problemów. Największe natężenie ruchu jest na ulicach Paderewskiego, Daszyńskiego, Cmentarnej i Pszczelne Łąki. Od piątku trwa Akcja Znicz 2016, prowadzona przez Komendę Powiatową Policji w Zawierciu. Wyznaczone zostały punkty pomiaru prędkości. Policję spotkać można m.in na ulicy Blanowskiej, 11 listopada, Mrzygłodzkiej, Paderewskiego, Siewierskiej, Wojska Polskiego, a także na Leśnej i Łośnickiej. Sprawdzana jest tam też trzeźwość kierowców. Kontrolowane jest również bezpieczeństwo, sprawdzane jest czy pasażerowie mają zapięte pasy oraz czy dzieci są zapięte w fotelikach. 

Wjazd na cmentarz przy ulicy Daszyńskiego, podobnie jak w poprzednich latach, możliwy jest tylko przez ulicę Cmentarną. Wyjechać można ulicą Daszyńskiego i Smutną, gdzie został wprowadzony ruch jednostronny. Ruch drogowy kontroluje tam policja i straż miejska.

Autobusy komunikacji miejskiej kursują: od godziny 8:00 do godziny 18:00 jak w dni robocze, natomiast po godzinie 18:00 jak w dni świąteczne.

Przy cmentarzu pojawiło się wiele stoisk. Wśród wszystkich punktów są również dwa stoiska przygotowane przez zawierciańskich harcerzy. Kupić można tam znicze, a część zarobionych funduszy zostanie przekazanie na jedną z lokalnych fundacji. Zazwyczaj jest to Fundacja im. H. Rudzkiej. Wyjątkowo, na ten jeden dzień w roku, otwarty jest cmentarz żydowski. Harcerze oprowadzają zainteresowanych mieszkańców, opowiadają o historii żydów z Zawiercia i nie tylko. Prowadzona jest również zbiórka pieniędzy na jego renowację. Czynny będzie on tylko 1 listopada do godziny 17. Więcej informacji na temat akcji harcerzy możecie znaleźć tutaj.

Poniżej zdjęcia.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/