wtorek, 4 października 2016

Akcja Znicz w Zawierciu na 1 listopada

Zawierciańscy harcerze organizują Akcję Znicz. To przedsięwzięcie organizowane co roku w związku z dniem Wszystkich Świętych.


- 1 listopada planujemy Akcję Znicz już piąty rok z rzędu, podczas której będziemy sprzedawać znicze, sprzątać cmentarz żydowski, kwestować na rzecz jego renowacji, oprowadzać mieszkańców po cmentarzu, opowiadać o żydach z Zawiercia i nie tylko. W ramach akcji chcemy też w tym roku zorganizować akcję sprzątania Pomnika Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Zawierciu. - mówi pwd. Michał Wnuk, drużynowy 10 Zawierciańskiej Drużyny Harcerskiej.

- Udostępnianie cmentarza dla zainteresowanych zapoczątkował Pan Marcin Bergier, nauczyciel historii w II LO im. H. Malczewskiej i kustosz tego obiektu. My 3 lata temu po raz pierwszy zaproponowaliśmy mu pomoc w ramach "Akcji Znicz" - dodaje Michał Wnuk.

Część pieniędzy ze sprzedaży zniczy przekazywane jest na jedną z lokalnych fundacji. Zazwyczaj była to Fundacja im. Henryki Rudzkiej. Warto wspomóc inicjatywę harcerzy również i w tym roku, biorąc pod uwagę szczytny cel jak i ich pracę, którą wykonują. 1 listopada jest też dobrą okazją do odwiedzenia cmentarza żydowskiego, którzy przez większą część roku jest zamknięty.  

Punkt, gdzie harcerze sprzedawać będą znicze, znajdować się będzie obok bramy cmentarza żydowskiego w dniach 29, 30 i 31 października oraz 1 listopada w godzinach od 9 do 17. Cmentarz otwarty będzie 1 listopada od 9 do 17.2 komentarze:

  1. A może harcerze tą akcją obejmą,oprócz cmentarza żydowskiego i pomnika,także groby zmarłych instruktorów harcerskich nie mających rodzin? Jest kilka takich.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tym także się zajmujemy. Wstępnie zbiórka na której będziemy sprzątać groby zmarłych instruktorów odbywa się 28 października o godzinie 16:00. Pozdrawiam - pwd Michał Wnuk

      Usuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/