poniedziałek, 30 lipca 2018

Ponad 200 Żydów przyjechało do Zawiercia

Dziś na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu odbył się koncert z okazji 75 rocznicy likwidacji getta w Zawierciu.

Wydarzenie zorganizowano pod hasłem "Zawiercie - Moje Sztejtełe". Sztejtełe oznacza "małe skupisko miejskie zachowujące tradycyjną obyczajowość żydowską". Podczas koncertu wystąpiła kapela Janicek, która wykonała kilka utworów muzyki klezmerskiej. Następnie na scenie pojawiła się Danuta Stankiewicz, polska piosenkarka, która zaśpiewała m.in "Warszawo ma" czy też "Synagogi". W dalszej części wydarzenia recytowano poezję Ewy Sonnenschein. Do Zawiercia przybyło około 240 Żydów. Przyjechali z różnych stron świata, m.in z Izraela, Stanów Zjednoczonych i Australii. 

Dziś również na budynku synagogi przy ul. Marszałkowskiej zamontowano baner przypominający o przeszłości tego miejsca. To za sprawą projektu "Młodzi w akcji" realizowanego przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu. Baner zaprojektowała i wykonała Drukarnia Zawiercie Józef Drukarz.

Zobaczcie zdjęcia. 29 komentarzy:

 1. Pomysł graficzny baneru został wykonany przez grupę projektową "Młodzi w akcji" z II LO im. H. Malczewskiej. Wystawiony został podczas wystawy w UM w Z-ciu "Marszałkowska - ratujemy ją od zapomnienia", zorganizowanej przez grupę licealistów.
  Pieniądze na wykonanie i umieszczenie go na synagodze zostały pozyskane drogą otrzymania grantu,o które ubiegała się grupa licealistów.Drukarnia była tylko wykonawcą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pomysa
   l,wykonanie,baner ok, a sciana i smietniki dodaja powagi zawierciu,czy nieda sie tam posprzatac

   Usuń
  2. A śmietników nie dało się usunąć i pomalować ścianę?

   Usuń
  3. A śmietników nie dało się usunąć i zamalować graffiti? Chodźby z samego szacunku dla tego o czym mówi baner..

   Usuń
  4. CHyba Was powaliło. Jeśli to żydowska synagoga, to z jakiej paki my mamy to odnawiać? Jak Warszawę? aby teraz rościli sobie prawa? Nigdy! Niech się wstydzą za siebie i tyle.

   Usuń
  5. Gmina Żydowska z Katowic chciała odnowić synagogę i zrobić w niej szkołę muzyczną (ponoć miejsce ma dobrą akustykę), ale nie pozwoliły na to władze miasta Zawiercie, bo budynek prawnie do nich (tj. do Żydów) nie należy. Więc tkwimy w martwym punkcie: miasto - ponoć - nie pozwala Żydom na odnowienie budynku i samo z nim nic nie robi. Należy znaleźć jakiś konsensus.

   Usuń
  6. Następnym razem lepiej wybrać innego wykonawcę banera. Bez tak beszczelnego "parcia na szkło"
   Dobrych drukarni w Zawierciu jest kilka!

   Usuń
  7. Baner robiła młodzież ,a kto drukuje to nie jest ważne i bez różnicy, dobrze że uczniowie się tym chcieli zajęć i wykonali super tylko odpowiednie służby powinni posprzątać

   Usuń
  8. Drukarnia jest tu niestety najmniej istotna,

   Usuń
  9. Tematyka na banerze jest uniwersalna, można pamiętać o Żydach, Polakach którzy zginęli, o całej historii marszałkowskiej, naprawdę jest super- nikogo nie obraża wręcz mówi że Zawiercie pamięta i oddaje hołd wszystkim, jest ok! A jeśli chodzi o drukarnię to baner wykonała, ale chyba za dobrą kasę, oni dobrze potrafią się cenić, każda reklama czy szyld zamawiany w Z-ciu jest droższy od zamawianego np. w drukarni w Katowicach. Znam to z doświadczenia. Ale baner wykonany,zawieszony, jest super i chwała dla tej młodzieży co pamięta o historii miasta.Czasem pieniądze są mniej ważne od honoru. Warto pamiętać o nich, zginęli za Polskę, za wolniść.

   Usuń
 2. ale sciane mozna bylo obielic i usunac smietniki, ,bo baner i ratujmy od zapomnienia ok, ale tlo i smietniki pod daje obraz zawiercia

  OdpowiedzUsuń
 3. licealiści mieli w planach pomalować ścianę, ale... na ścianie wisi
  "zakaz....", potrzebna była zgoda... itd,z tego co wiem nie mieli łatwo, kosze na śmieci powinny być w innym miejscu - ale uważam,że to już nie ich obowiązek.Pogratulować należy młodym,dali dobry przykład miastu. Może przed wyborami ktoś zrobi dobry uczynek i się tym zajmie - pomaluje, posprząta teren, posadzi w kwietnikach jakąś zieleń.Baner jest ok., o historii Z-cia - Marszałkowskiej należy pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 4. A może by tak Gmina Żydowska sama zainteresowałaby sie porządkiem Przed ich Bożnicą???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za porządek w mieście i jego wizerunek w kraju i świecie dziś odpowiadają odpowiednie służby podlegające obecnym władzą miasta.WŁADZE mogą w tym temacie negocjować z Gminą Żydów,

   Usuń
 5. TO ŻYDZI NIE MOGĄ WYREMONTOWAĆ SWEJ SYNAGOGI?.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę powagi i szacunku dla historii miasta,i dla innych ludzi wiecej szacunku i godności w społeczeństwie powinno być

   Usuń
 6. Moim zdaniem należałoby odnowić całą ul. Marszałkowską. Za czasów mojego dzieciństwa (rocznik 1978) ta ulica tętniła życiem. Można rzec, że był to jedno z głównych miejsc handlowych. Warto byłoby zainwestować w to miejsce, bo aktualnie jest to "miasto duchów". Powinny być tam sklepy / punkty usług dla wszystkich, tj. dla przeciętnego zawiercianina, bo markowe sklepy się nie utrzymają i szybko padną przez niski utarg. No i - RZECZ NAJISTOTNIEJSZA - odrestaurować synagogę, nadać jej splendor i wdzięk. Może nawet się to stać pewnego rodzaju atrakcja. Może zrobić w niej muzeum zawierciańskich Żydów? Warto się nad tym zastanowić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisząc o odrestaurowaniu synagogi (bo to ja jestem autorem powyższego tekstu), miałem na myśli udział Gminy Żydowskiej. Niech władze miasta skontaktują się z kim trzeba, dogadają się co do szczegółów (architektonicznych, własnościowych, itd.) i coś zrobią z tym miejscem. Z tego, co pamiętam, to z zawierciańskich Żydów ocalało tylko kilka osób: taka padła informacja przy okazji wywieszenia tablicy pamiątkowej na ścianie dworca. Więc może w pierwszej linii z nimi warto się skontaktować, a nóż coś zasugerują...

   Usuń
  2. Powinno się do tego dążyć, żeby historia miasta zaistniala a władze miasta powinny do tego dążyć.

   Usuń
 7. czy miasto odnowi synagogę po czym "znajdą się" jej właściciele ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Budynek synagogi w Zawierciu zbudowano w roku 1880.Do 1938 Zydzi stanowili bardzo liczną mniejszość narodową i religijną.Byli polskimi obywatelami.Ratować co zostało jest naszym obowiązkiem.Drugim wiekowym budynkiem w Zawierciu jest były kościół ewngielicki,przerobiony na salę bankietową.Ale budynek stoi i jest w dobrym stanie.Niemcy stanowili w Zawierciu trzecia grupę etniczną.Cmentarz zawłaszczyli katolicy.Co do synagogi,to w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku,był tam sklep mięsny.

   Usuń
 8. Ja jestem z rocznika 1953, mam sporo wspomnień, miłych -Jarmark na dzisiejszym Placu Dąbrowskiego, zakup przyborów szkolnych,mundurka z białym kołnierzyka itd. Ulica marszałkowska powinna być starówką Z-cia, historią miasta.Podobno synagoga nie należy prawnie do Żydów.Kiedyś gmina żydowska z Katowic starała się o tą nieruchomość bo chcieli otworzyć tam szkołę muzyczną bo akustyka w synagodze jest bardzo dobra.Szkoda, przynajmniej by to nie stało by się kiedyś ruiną. Tak jak ci uczniowie z liceum powinniśmy nagłaśniać tą sprawę Marszałkowskiej. Ratujmy nasze wspomnienia, historię o naszym mieście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda ratujmy wspomnienia o naszym mieście i uczmy młodych historii miasta i ratować wszystkie wspomnienia

   Usuń
 9. W zawierciu były 2 huty z tradycją i też można przedstawić ich historię, i uczyć młodzież historii miasta

  OdpowiedzUsuń
 10. Proszę Państwa. Tzw. Synagoga nie jest już od dawna Bożnicą. Ktoś kto pisze takie bzdury niech zasięgnie informacji w Gminie wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. A dla wyjaśnienia: Bożnica funkcjonuje do czasu gdy w niej znajduje się Tora. Prawdą jest to, że to dawna Bożnica - sprzed 1939 roku. Obecnie oddana we władanie GWŻ. Jest jednak pewne ALE: Do nadal jest to budynek po zlikwidowanym Polmozbycie i w księgach wieczystych widnieje nadal Polmozbyt. Przekazanie przez Prezydenta Miasta tego terenu z Budynkiem było (skromnie pisząc) na rzecz GWŻ na pograniczu legalności. Idąc tym tokiem myślenia trzeba by było sięgnąć do przedwojennych archiwów własności terenów. Jednoznacznie okazało by się że spora część Zawiercia nigdy nie była własnością obecnych użytkowników. To temat Tabu a szczególnie tych osób którzy po wojnie w budynku obecnego Banku PKO BP palili akty własności przedwojennego archiwum notarialnego. Niestety akty własności mają swoje oddalone archiwum mieszczące się w Łodzi. Reasumując: Zawiercie powstało jako tanie - alternatywne - miejsce dla kapitału niemieckiego i Żydowskiego. To w Zawierciu fundatorem obecnej Bazyliki byli Holenderscy (również obywatele dzisiejszej Holandii) gdzie za czasów byłego proboszcza Mariana G. znikły (sprzedane) dwa świeczniki ze srebra wysokości ok 1 metra. Wielki szacunek dla przedwojennego kapitału który mądrością socjalną utworzył miasto Zawiercie. Szanujmy Historię i Żydowską i Niemiecką, Holendrów (Wszak dawny kościół protestancki to dzisiejszy Dom Rzemiosła - :-)). Szanujmy wspomnienia i szanujmy siebie Polaków na wzajem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Artykuł z lipca, a nadal karmią nas żydami. Nie kupuję towarów, które pochodzą z i sra Ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale gdyby Twoje ewentualne dziecko mogła uratować jedynie ewentualna operacja w Izraelu (medycyna jest tam na bardzo wysokim poziomie), to już byś tak nie pluł jadem. Hipokryzja.

   Usuń
 12. Pierwsza autonomiczna gmina zydowska powinna obejmowac caly obszargminy Zawiercie. Polacy powinni sie stopniowo wyprowadzac.

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/