czwartek, 7 czerwca 2018

Nikt nie przyszedł na spotkanie dotyczące referendum w Zawierciu

Czy referendum w Zawierciu okaże się wielką klapą? Wojewoda Śląski zakwestionował legalność jednego z trzech pytań. Spotkania informacyjne nie cieszą się natomiast dużym zainteresowaniem.
Referendum lokalne w Zawierciu ma odbyć się w niedzielę, 17 czerwca i ma dotyczyć trzech kwestii. Mieszkańcy mają odpowiedzieć na trzy pytania: Czy jesteś za lokalizacją na terenie Zawiercia kopalni rud cynku i ołowiu? Czy jesteś za dofinansowywaniem z budżetu Gminy Zawiercie zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego? Czy jesteś za wprowadzeniem bezpłatnego publicznego autobusowego transportu zbiorowego na terenie Gminy Zawiercie dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia?

Jak dowiedzieliśmy się 5 czerwca, Wydział Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wszczął postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Nr LV/515/18 Rady Miejskiej w Zawierciu z dnia 30 kwietnia 2018 roku w sprawie przeprowadzenia referendum.

- "Referendum lokalne nie może prowadzić do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem. Należy mieć na uwadze, że przepis art. 65 ustawy o referendum lokalnym nakłada na właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego obowiązek niezwłocznego podjęcia czynności w celu realizacji rozstrzygającego wyniku referendum. Referendum zatem nie może być zorganizowane, gdy rozstrzygający wynik byłby nie do pogodzenia z powszechnie obowiązującym prawem, jak i wtedy gdy samo poddanie określonej sprawy trybowi referendum naruszyłoby prawo, ponieważ dla tego rodzaju sprawy prawo przewiduje inną, obowiązkową procedurę" - czytamy w uzasadnieniu zawiadomienia wydanego w dniu 5 czerwca.
 

Do piątku 8 czerwca gmina ma czas żeby przesłać wyjaśnienia i ustosunkować się do tego powiadomienia, które wydał Wojewoda. Dziś, 7 czerwca, przewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu, Paweł Kaziród, wydał oświadczenie w tej sprawie.

- "Stwierdzam, że inicjatorzy referendum lokalnego przygotowując projekt uchwały zbadali otoczenie prawne i w tym zakresie ustalono, że w Polsce na  na przestrzeni ostatnich 10 lat, podobne lub takie same referenda odbyły się w czterech województwach, łącznie w 10 gminach. Wojewodowie: Zachodniopomorski, Lubuski, Dolnośląski i Wielkopolski nie mieli wątpliwości, że społeczności lokalne mają prawo wyrażania opinii w tak ważnych sprawach jak budowa kopalni na terenie ich gmin. Ewentualne unieważnienie uchwały przez Wojewodę Śląskiego, stworzy coś na kształt lex silesia, czyli uzna, że na terenie naszego województwa prawo obowiązuje, ale w innym brzmieniu niż na terenie reszty naszego kraju." - czytamy w oświadczeniu przewodniczącego.


- "Kwestia lokalizacji kopalni rud cynku i ołowiu na terenie Zawiercia jest najistotniejszą kwestią przed którą stoi wspólnota samorządowa Zawiercia na przestrzeni ostatnich kilku lat i przesądzi o kierunku rozwoju miasta na najbliższe kilkadziesiąt lat. Następne pokolenia mogą nam tego nigdy nie wybaczyć, że decyzje w tak ważnej sprawie podjęto bez wysłuchania obywateli.Dlaczego mieszkańcy Zawiercia mają być pozbawieni prawa do wypowiedzenia się w tak ważnej sprawie ?Nie znajduję na to pytanie żadnej odpowiedzi zarówno w sferze prawnej jak i politycznej (...)" - czytamy dalej. 

Od początku tygodnia w różnych osiedlach i sołectwach Zawiercia odbywają się spotkania informacyjne dotyczące referendum. Frekwencja na nich jest bardzo niska - przychodzi kilkanaście osób. Na dzisiejsze spotkanie w Zawierciu-Pomrożycach nie przyszedł nikt. Jak tłumaczyła sołtys Pomrożyc, Renata Biłka, informację o planach zorganizowania spotkania otrzymała zbyt późno, aby przekazać ją odpowiednio skutecznie. Informacja o spotkaniach ukazała się w najnowszym "Informatorze Miejskim" i na stronie urzędu. Prezydent Miasta zgodnie z uchwałą jest zobowiązany do przeprowadzenia kampanii informacyjną. 

Referendum w Zawierciu obciąży budżet Gminy Zawiercia na około 130 tys. złotych.

17 komentarzy:

 1. Róbcie kopalnie! Dajcie zarobić godziwe pieniądze, koniec biedy! Inne regiony by się nie zastanawiały nawet chwilii! Mieszkaniec

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie narzekaj tylko zatrudnij się w kopalni Pomorzany - do Bukowna jest blisko.

   Usuń
 2. a wystarczyło ogłoszenie powiesić np. w sklepie i tablicy ogłoszeń przy przystanku i 90% mieszkańców wiedziałoby, że takie spotkanie jest...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - Pani Sołtys nie powiadomiła mieszkańców.

   Usuń
 3. My mieszkańcy waszych rządów nie wybaczymy :

  1. TAK
  2. TAK
  3. TAK

  Nie będziemy tyrać za najnisza krajowa 2100 w fabrykach waszych znajomych

  OdpowiedzUsuń
 4. było jakieś spotkanie? pierwszy raz słyszę...

  OdpowiedzUsuń
 5. Poprostu czas na zmiany w tym miescie pozbyc sie starych ukladowiczów z urzedów odmlodzić kadre a co wyborów? Co wybory bezwzglednie zmieniac rzadzacych by nie wydeptywali sobie nowych sciezek!!!To moze byc recepta na nowe jutro.A referendum to jeden wielki kicz przecierz wszyscy wiedza ze wiekszosc miasata jest na NIE w sprawie kopalni!!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dość kłamstw rozpowszechnianych przez przybłędę Kozicza, Kaziroda, Mićkową, Golenię, Koziołkę i innych o szkodliwości kopalni ! ZAWIERCIANIE CHCĄ KOPALNI !!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. DO Bukowna jedź! to ci się odwidzi.

   Usuń
 7. Jak firma prowadząca te badania geologiczne robiła spotkania w solectwach ,to wiedzialem ,że cos takiego ma miejsce i na takim spotkaniu byłem.Postarali sie,informacja byla wszedzie.Gmina robi spotkania i nikt nic nie wie ,jaja jakieś.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak dla kopalni.Zdecydowanie.

  OdpowiedzUsuń
 9. kopalnia jest potrzebna dla Zawiercia !!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem mieszkańcem tego miasta i również jestem za kopalnią.Jesli kopalnia nie powstanie to czeka nas stagnacja i wymieranie miasta.Nie okłamujmy rzczeczywistosci .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zloza sa na 7-8 lat. Normalny jestes? Zaproponowal ci ktos umowe? Widziales ja? Trzeba byc debilem zeby chciec kopalnie. Tam beda potrzebni WYKWALIFIKOWANI pracownicy. Skonczyles jakas szkole w tym kierunku? To nie Biedronka. Bedziesz tam strozem. Pracownicy beda przyjezdni.

   Usuń
 11. Kopalnia sama nie pyli ,wydobywa sie skałę.Huta to zagrozenie i pylenie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie prawda że nikt nie przyszedł z mieszkańców .Byłem. Pomrożyce straż.

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/