poniedziałek, 9 kwietnia 2018

W Zawierciu odbędzie się referendum?

Czy Zawiercie czeka referendum? W ubiegły piątek 6 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Zawierciu złożono powiadomienie o zawiązaniu Komitetu Referendalnego ws. budowy kopalni cynku i ołowiu.
W skład Komitetu Referendalnego weszli: Tomasz Dudek - pełnomocnik, Barbara Kozioł, Dariusz Bednarz, Tomasz Pacia, Mariusz Szczygieł, Damian Madejski, Edmund Kłósek, Jerzy Gębala, Zbyszek Wojtaszczyk, Marek Kijas, Justyna Gajek, Izabela Paciej, Agnieszka Domagała, Dawid Porębski, Jerzy Poznański, Marek Machelski.

Celem referendum ma być uzyskanie informacji, czy mieszkańcy Zawiercia są zwolennikami czy przeciwnikami powstania kopalni.

Co teraz? Prezydent Witold Grim w ciągu 14 dni musi przedłożyć Pełnomocnikowi Komitetu Referendalnego informacje o liczbie podpisów, jakie w ciągu 60 dni muszą zostać zebrane, aby referendum się odbyło, a następnie - po zebraniu podpisów - wyznaczyć datę referendum.

Od kilku lat kanadyjski inwestor, firma Rathdowney prowadzi intensywne badania geologiczne. Odbyło się także wiele spotkań z mieszkańcami Zawiercia, Łaz, Poręby i Ogrodzieńca. Od lat inwestycja stoi jednak pod wielkim znakiem zapytania i budzi wiele kontrowersji. Zarówno zawierciańscy radni jak i inne organizacje, jak np. Stowarzyszenie "Nie dla kopalni cynku i ołowiu" mówią o ogromnym zagrożeniu dla środowiska, natomiast zwolennicy przekonują, że powstaną dzięki niej setki nowych miejsc pracy. W grudniu do radnych Rady Miejskiej w Zawierciu oraz do niektórych posłów skierowano list z Ministerstwa Rozwoju. Przedstawiciel rządu PiS, podsekretarz stanu w ministerstwie, Tadeusz Kościński, pozytywnie ocenił w nim plan budowy kopalni. 

39 komentarzy:

 1. Popieram referendum - niechaj mieszkańcy Zawiercia a najlepiej wszystkie zainteresowane podmioty społeczne itp wypowiedzą się na temat tej inwestycji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jakiej inwestycji to poprostu rabunek i niszczenie Miasta w imie niby prawa i dobroci dla ludzi ,ilu to mamy górników ? co szkoły będą otwierać ? będą ryć kopać wydobędą co mają wydobyć i papa Zawiercie ,no moze pracę dostanie z 50 sprzątaczek ,no i władcy okolicznych tych przychylnych kopalni gmin !!! jak Ogrodzieniec trochę kasy na remonty ,by mogli z kadencję dłuzej ..szkody górnicze będą likwidować nasi potomkowie przez 100 lat ..

   Usuń
 2. Liczę na to że po referendum będzie przejrzyste liczenie głosów z udziałem komitetów obywatelskich z każdej z dzielnic .

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawostka: podobno pod wnioskiem podpisali się tzw Baronowie NAW za wyjątkiem Ryszarda Mach. Przypadek czy przemyślane działanie? Czy referendum a więc promocja polityków NAW ma się odbyć za publiczne pieniądze?? Promuję referendum promuję siebie?? Okaże się być może w najbliższym czasie zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. co ma do rzeczy kto ? mógł to zrobić urząd miasta przez dwa lata Borowik się mądrzył i nic ,Rada miasta też siedziała cichutko ,jedynie stowarzyszenie -przeciw kopalni -wspierane przez Radę Gospodarczą i spółdzielcy protestowali,ale to za maluczcy ,a teraz pretensje KTO ? to za poważna/ jvj/k sprawa by to wyśmiewać czas bronić miasto wszystkimi siłami ..pozdrawiam

   Usuń
 4. Nikt się nie zastanowi jakie to stanowi zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Jakie to pociąga za sobą konsekwencje dla ludzi i środowiska. Obcych firm to nie interesuje, tylko zyski. Wiedzą co zawierają pokłady cynku i ołowiu. Paliwo do elektrowni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo cała prawda o kopalni !!!

   Usuń
  2. A nie zastanawiełeś sie PIS-małpko jak glosowałeś na swoich pis-iorków bo dawali ci 500plus ,
   tak kopalnia tak kopalnia

   Usuń
 5. Jeżeli dojdzie do referendum to miasto będzie musiało wydać sporą kasę. Pytanie jest jednak inne czy miasto zrobi kampanie NAW owcom? Czy Rysiek i jego żołnierze ograja wszystkich?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ograją nie ograją ,,Gra toczy się o przyszłość miasta ,kto ogrywa Zawiercie i chce NAM wsadzić kopalnię ? ,podsekretarz stanu p,Kościński skąd nagle ten gość ,a jeszcze pracuje ?? przez ostatnie lata nikt z posłów nie był w stanie odpowiedzieć kto za tym stoi i nagle jakiś podsekretarz firmuje niby zgodę Rządu ,żadnych uchwał żadnych decyzji ,ot wymyślili sobie pogrzebać w Zawierciu ,informację dla mieszkańców Miał zrobić Grimm i starostwo przez lata cicho sza ,więc ze teraz nie budzi to ZDZIWIENIA ze ktoś to bierze na tapetę ..

   Usuń
 6. Żeby referendum było ważne, muszą mieszkańcy iść do urn.... Znając, życie trudno będzie przekroczyć minimum frekwencji wyborczej...
  A jeżeli, już referendum,to wtedy kiedy będą wybory lokalne do samorządu... A nie teraz robić koszty (zakładając, że podpisy, za referendum zbiorą)...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potrzebna jest dobra informacja dla mieszkańców o co w tym referendum chodzi, to nie mach, jakiś naw, czy radni którzy do tej pory siedzieli cichutko a ponieważ wybory się obudzili !!! I DOBRZE..POBUDKI NAJWYŻSZY CZAS ..to zdrowie nasze i naszych dzieci to utrzymanie statusu pięknej jury ,to ochrona środowiska ,naszego być albo nie być .

   Usuń
  2. nie pójdziemy na referendum przeciw kopalni ? NASZ WYBÓR ,, polak zawsze mądry po szkodzie,,

   Usuń
 7. Lecz się na nogi, bo na głowę za późno. Sprawa idzie w dalszej perspektywie o zdrowie twoich potomnych lub o doraźną/szybką korzyść w postaci miejsc pracy. Decyduj, a nie pieprz.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeżeli Referendum będzie przegrane to ... kopalnia powstanie. Źle skończy się to zagranie pokerowe a NAW wyjdzie na twórcę zgody do powstania kopalni.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kampania ruszyła. Zacne stado z NAW poza naczelnym wodzem złożyło podpisy na polecenie? Ciekaw jestem co poczną nieboraczki po przegranej wodza? Zawierciański śmietnik historii?

  OdpowiedzUsuń
 10. Czysta zagrywka taktyczna wiernej armii NAW. Nie znajduję tylko podpisu inicjatora :) Głos mieszkańców jest najważniejszy ale o kopalni zdecyduje i tak naczelny kaczysta w Warszawie. Reasumując pieniądze wyrzucone w błoto.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zawiercianie, Rada i Prezydent kilka razy powiedzieli NIE DLA KOPALNI. Referendum to gra kacyków z NAW. Stare dobro chce wrócić. A ludzie ulegają manipulacji i podniecają się w komentarzach, Obudźcie się. Tą zagrywką wszyscy podpisani grają na niepodpisanego wodza i siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nas mieszkanców rada nie interesuje , bo zawsze podejmowali zle decyzje , TAKKK dla kopalni

   TAKKK dla kopalni
   TAKKK dla kopalni
   TAKKK dla kopalni
   TAKKK dla kopalni

   a jak nie pasuje wam to wracać do swojej wsi w kielecki

   Usuń
 12. kopalnia to koniec zawiercia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniec zawiercia jest od czasu rzadów od wf-u

   Usuń
 13. Powstrzymajcie swój entuzjazm bo co z tego, że Zawiercie podejmie takową uchwałę jak Łazy kopalnie przyjmą z otwartymi ramionami - gmina jest bardzo zadłużona, Rathdowney sponsoruje praktycznie wszystkie wydarzenia w gminie Łazy, stypendia też ta firma finansuje. Gdy Łazy miały podjąć uchwałę o sprzeciwie dla kopalni (taką ma Zawiercie) to radni zasłonili się niewiedzą a uchwała upadła. W tym roku Łazy zakończą rok z 34 milionami długu a kopalnia z pewnością wspomogła by ich nadwyrężony budżet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. masz racje GDZIE STAROSTWO POWIATOWE !!!!!!!!!!! TO JEST JEGO GŁÓWNA ROLA BY BRONIĆ MIESZKAŃCÓW POSZCZEGÓLNYCH GMIN PRZED OSZOŁOMAMI ,TO STAROSTWO POWINNO MIEĆ INICJATYWĘ CO DO GMIN A URZĄD MIASTA BRONIĆ MIESZKAŃCÓW MIASTA

   Usuń
 14. Referendum jak najbardziej ale nie w roku wyborczym żeby komitet referendalny zrobił sobie kampanię za kasę publiczną

  OdpowiedzUsuń
 15. A ten Komitet, to jak powstał i kiedy??? Z chęcia bym się zapisał, ale nie wiedziałem , że taki powstaje.

  OdpowiedzUsuń
 16. O jakiej pracy tu mowa? Do pracy przyjmą tych ze zlikwidowanej kopalni w Olkuszu - może ze 2 osoby z Zawiercia jako cieciów i to wszystko. A zniszczenie okolicy przeogromne...

  OdpowiedzUsuń
 17. Przecież na podstawie opinii społeczeństwa kilkakrotnie już rada miejska głosowała przeciw tej inwestycji. Radni są chyba głosem mieszkańców? I dlatego NAW jak pisze, wsłuchał się w głos społeczeństwa i to NAW zainicjował głosowanie w radzie na NIE, nie robiąc żadnych konsultacji wcześniej a wsłuchując się w głos mieszkańców. Nie było pomysłu referendum w latach 2000-2014 i w 2015-2017r. Więc o co chodzi z tym referendum w roku 2018? Czy ktoś wniósł o zmianę planu zagospodarowania? Czy złożono jakiś wniosek o budowę kopalni? A niby gdzie by miała być ta kopalnia ulokowana w Zawierciu? W centrum miasta pomiędzy blokami? Na Pszczelnych Łąkach? Na Bawełnie? Na Podmiejskiej? Przy Villa Verde? W Blanowicach-Cegielni? Pomiędzy Pomrożycami a Karlinem na polach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rada Miasta tylko raz głosowała przeciw kopalni po co było więcej ,,uchwała to uchwała powinna zobowiązywać zarząd miasta do podjęcia stosownych działań,uchwała i potem cichutko pod dywan . Poszarpała się z tematem trochę rada gospodarcza ale to nie ona jest decyzyjna . Teraz lament ze temat wraca TRZEBA BYŁO DZIAŁAĆ panowie w urzędzie ,bo sprawa jest nagląca

   Usuń
 18. Tak !!!!! REFERENDUM winno być dawno ogłoszone ,szkoda ze nie posłuchano Gady gospodarczej Miasta która bezsilnie organizowała spotkania z ,,stowarzyszeniem przeciw kopalni ,, wspólnie odpierając ataki i wystąpienia gorących zwolenników kopalni, burmistrza OGRODZIEŃCA ORAZ KRAKOWSKICH UCZONYCH PRZEDSTAWICIELI KANADYJSKIEJ FIRMY,rada odbyła spotkanie z posłami z regionu i co i nic rada to tylko rada uprawnień nie posiada .. nalezy przypomnieć ataki gazety na władze spółdzielni mieszkaniowej,za wywieszenie na klatkach wszystkich bloków negatywnego stanowiska Zarządu i Rady Nadzorczej w temacie decyzji BUDOWY KOPALNI .miały być bilbordy informacje do ludzi i cisza ..Dla dobra mieszkańców przeciw próbie podstępnego, zagrazającego naszemu środowisku, zdrowiu nas i naszych dzieci siłowego budowania kopalni POPRĘ KAZDĄ INCJATYWĘ CHAMUJĄCĄ TEN ZAMYSŁ .szkoda ze nie jest to incjatywa władz POWIATU I MIASTA ...............szkoda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak poprzemy cie aby cie zamknać w tworkach lub w lublincu

   Usuń
 19. MIESZKAŃCY ZAWIERCIA IDZCIE DO URN NA REFERENDUM URATUJCIE JURĘ ,DZIECI I ZDROWIE !!!!!!!!!!! NIE WAŻNE KTO JE ZAINCJUJE WAŻNE BY BYŁO ...Mach Grim Peroń ? a może Konarski !!!!!!! a czemu nie

  OdpowiedzUsuń
 20. A co w tym towarzystwie robi Marek Kijas ,jeden z największych
  nierobów w Zawierciu ???

  OdpowiedzUsuń
 21. Ale wiecie, że nie będzie żadnych miejsc pracy, prawda? Może kilka - sprzątaczki, ciecie, to wszystko. Reszta już zajęta przez wykwalifikowanych pracowników z likwidowanej kopalni z Olkusza, gdzie została dziura w ziemi i toksyczne odpady.

  OdpowiedzUsuń
 22. Referendum dotyczące czego ?? Przecież jeszcze nikt nie zaproponował kopalni...Inwestor mówi ,że jeszcze przynajmniej dwa lata badań..Abym mógł się wypowiedzieć w referendum , jako mieszkaniec potrzebuję informacji w jakim miejscu ma powstać kopalnia ? Jak technologia wydobycia ? Chciałbym spojrzeć na raport oddziaływania na środowisko w/w inwestycji itp. wtedy mogę się wypowiedzieć , czy jestem za czy przeciw...a tak ??? Jak mam się wypowiedzieć ?? Na podstawie czego ?? Typowa ustawka polityczna NAW przed wyborami. Zero merytoryki.

  OdpowiedzUsuń
 23. Uwierz ze sie niestety dzieje ..mają kasę mocno naciskają ,trwają rozmowy ,raporty są dostępne, plany umiejscowienia kopalni też ,i tu żal do władz miasta i powiatu ze to nie zostało upublicznione . wykorzystuje to NAW ? ustawka ? ha jeszcze do wyborów kawałek wiele pomysłów obejrzymy

  OdpowiedzUsuń
 24. To Referendum doprowadzi do budowy kopalni. Brawo NAW!.

  OdpowiedzUsuń
 25. To referendum nie jest potrzebne. Zawiercie było zawsze przeciwko kopalni, są uchały Rady Miasta.
  NAW chce sobie zrobić wybory na koszt Miasta.
  Inna sytuacja jest w Ogrodzieńcu i Łazach - włodarze tych gmin planując referendum, chcą się schować przed odpowiedzialnością za jego wynikami. Ale zostaną rozliczeni!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawiercie cieciu z pod budlki z piwem nigdy nie było na nie tylko takie jak ty pis-zmałpki były przeciwko i brakiem miejsc pracy to samobo ciecie robiliscie z galeria i blaszanka gdzie miało być kino

   Zawierciaki głosuja na Tak

   Usuń
 26. Interesy można robić z kimś do kogo ma się zaufanie - ale nie z cynicznymi kłamcami manipulującymi faktami.
  Robią badania - tylko nikt ich nie widział.
  Chcą budować kopalnię - tylko nie mają funduszy.
  Mówią jak by już wszystko mieli załatwione - a stoją w blokach startowych, nawet kanadyjska firma nie podjęła jeszcze decyzji.
  Wskażą lokalizację - 20 ha kopalnia, 120 ha doły ze szlamami (na początek) - no i co z tego? To lokalne władze muszą zmienić przestrzenny plan!

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/