środa, 11 kwietnia 2018

W miejsce parkingu powstanie centrum przesiadkowe

Inwestycja, o której sporo mówiło się od dłuższego czasu, w końcu dojdzie do realizacji? Póki co, ustawiono 4 wiaty przystankowe.
Historia powstania węzła przesiadkowego w centrum Zawierciu jest bardzo długa i skomplikowana. Budowa, chociaż została zaplanowana już w budżecie na 2016 rok, nie doszła wtedy do skutku. Najpierw mówiło się o lokalizacji, gdzie teraz jest miejsce postojowe dla autobusów i tzw. "domek kierowcy". Miał powstać dworzec autobusowy z dwoma peronami, placem manewrowym i miejscami postojowymi, poczekalnią, kasami, punktem informacji pasażerskiej, toaletami, wypożyczalnią rowerów i częścią socjalną dla kierowców.

Następnie władze Zawiercia zmieniły zdanie i rozpoczęły rozmowy z PKP na temat wydzierżawienia terenu, gdzie obecnie znajduje się parking płatny naprzeciwko dworca. Kilka lat wcześniej istniał tam dworzec zawierciańskiego PKS-u, jednak został zlikwidowany. Po remoncie dworca wybudowano płatny parking. Teraz Miasto Zawiercie wydzierżawiło ten teren na okres 10 lat za ok. 1 mln zł. 

Przy parkingu teraz stanęły 4 wiaty przystankowe. Jednak nie wiadomo, kiedy centrum przesiadkowe powstanie. Miasto chce pozyskać środki zewnętrzne na ten cel.


- Centrum przesiadkowe będzie, ale póki co jeszcze nie. Cały ten teren będzie stanowił plac manewrowy i teren węzła przesiadkowego. Jesteśmy na etapie oceny formalnej jeśli chodzi o dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego całości tej potężnej, wielomilionowej inwestycji. Teraz ruch jest po stronie Urzędu Marszałkowskiego. Jeżeli tylko my dostaniemy pieniądze, to jesteśmy przygotowani na to, aby przystępować do dalszych etapów działań - powiedział w rozmowie z OtoZawiercie.pl Marcin Wojciechowski z Urzędu Miejskiego.

Jak przekazał rzecznik, w ciągu najbliższych miesięcy okaże się, jaka jest decyzja dotycząca dofinansowania inwestycji i wtedy poznamy konkretne terminy.

Według zamiarów, przystanki przy ul. Sikorskiego mają zostać zlikwidowane, a wszystkie autobusy mają podjeżdżać na teren byłego parkingu, który będzie pełnił funkcję węzła przesiadkowego. Mają zostać przeprowadzone prace remontowe, jak np. budowa wysepek. W ramach inwestycji, ma również zostać wynajęte pomieszczenie z dworca kolejowego pod poczekalnię. Mają też zostać zbudowane węzły przesiadkowe w Kromołowie i Skarżycach ze ścieżkami rowerowymi. Cała inwestycja ma kosztować 16 mln, z czego 11 mln ma pochodzić ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Inwestycja realizowana będzie w systemie "projektuj i buduj".

Jak ostatecznie będzie wyglądać centrum przesiadkowe dowiemy się niebawem, gdy pojawi się wizualizacja i szczegóły projektu, a także decyzja, czy środki zostaną przyznane. Portal OtoZawiercie.pl trzyma rękę na pulsie. 


14 komentarzy:

 1. Ha ha ha ha - to jakaś parodia i opary absurdu. Prawdziwe centrum przesiadkowe na miarę Zapierdzia. Nasi urzędnicy wszystkich mieszkańców mają po prostu za debili. Jeżeli miasto nie dostanie dofinansowania to będzie oznaczało, że wniosek był słabo napisany - czy w takim przypadku ktoś z urzędników poniesie jakiekolwiek konsekwencje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najpierw zobacz jak wygląda dworzec autobusowy w Będzinie a później się wypowiadaj - przy nim ten w Zawierciu to będzie rarytas. Poza tym to jedynie rozwiązanie tymczasowe bo chyba nie myślisz, że cztery wiaty będą kosztowały 16 milionów. Miasto musi zagospodarować teren aby uzyskać dofinansowanie więc poczekajmy do momentu gdy inwestycja zostanie zakończona a później krytykujmy.

   Usuń
  2. Już widzę te 16 milionów na centrum przesiadkowe. Dostaną taką dotację jak na dokończenie tej śmiesznej obwodnicy. Żeby dostać dofinansowanie to najpierw trzeba poprawnie wypełniony wniosek złożyć. Powiedz który pociotkowy urzedas u nas to potrafi zrobić? Nasze miasto jest przez to znane w regionie, że każdy projekt dofinansowany potrafi spartolic. Przypadek?

   Usuń
  3. Jaki sens ma ładowanie ciężkich milionów w teren tylko WYDZIERŻAWIONY? A jak PKP wypowie dzierżawę? Widocznie nasze władze wyznają zasadę:"po nas choćby potop".

   Usuń
 2. BOROWIK CO TY JESZCZE NIE WYMYŚLISZ PRZED WYBORAMI ...kończ waść wstydu oszczędź. Witek i przez takich doradców jak borowik przerzniesz te wybory,a przynajmniej powinieneś przerznąć

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie Marcinie żal mi pana ze musi pan bronić takich pierdół i niedorzecznych spraw ..taka rola wiem

  OdpowiedzUsuń
 4. Nawet na zdjęciach widać jaka bylejakość ma miejsce w naszym Zawierciu. Wystarczy popatrzeć w jaki sposób umiejscowiono wiatę, która stoi na chodniku. Bezmyślność pogania bezmyślność. Niestety nie jest to odosobniony przypadek. Nieopodal przy ul. Wschodniej budowany jest kościół a przed kościołem trwa kolejna budowa pawilonów handlowych - o czym pisało również OtoZawiercie. Czy ktoś myśli racjonalnie wymyślając te wszystkie cuda architektoniczne w zagospodarowaniu naszego miasta? Z tego co widać jest to pytanie z gatunku retorycznych. Niektórzy mieszkańcy mówią, że dobrze, że coś się robi. Nie znaczy to, że trzeba robić byle jak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tyle ze ta sekta powstała bez konsultacji mieszkańców , a to że jakiś cieć z pod budki z piwem chciał zrobić bazylike to musiał gdzieś po znajomości załatwić teren na tą sekte , a my wiemy jakie są układy

   Usuń
 5. Kampania rozpoczęta:
  Rządzący budują "centrum przesiadkowe";
  Opozycja organizuje "referendum kopalniane"
  Chłopcy i dziewczynki się dobrze bawią a my - mieszkańcy za to płacimy...

  OdpowiedzUsuń
 6. A nawet jak będzie dofinansowanie, to kolejny niewypał i źle zagospodarowane środki

  OdpowiedzUsuń
 7. "Budowałem na piasku
  I zawaliło się
  Budowałem na skale
  I zawaliło się
  Teraz zacznę od dymu z komina"
  pisał Leopold Staff wizjonersko przewidując budowanie zawierciańskiego centrum przesiadkowego. Tu też zaczyna się od dymu z komina najpierw ustawiając wiaty na zupełnie nieprzygotowanym terenie. Ot,"dużo,byle jak i prędko".

  OdpowiedzUsuń
 8. A wystarczyło nie rozpieprzyć PKS-u...

  OdpowiedzUsuń
 9. "Mają też zostać zbudowane węzły przesiadkowe w Kromołowie i Skarżycach ze ścieżkami rowerowymi.".... miał powstać węzeł przesiadkowy w Karlinie, powstał nawet projekt techniczny... pewnie nie za małe pieniądze, czy teraz też ktoś ma potrzebę zarobienia na projekcie? którego i tak miasto nie wykorzysta? czerwono-żółte wiaty na tle odnowionego dworca wyglądają jak kwiatek u kożucha... ech!!

  OdpowiedzUsuń
 10. A gdzie ten wspaniały jurajski rezerwat na którego projekty wydał pieniądze były prezydent MAZUR ? kasę wydano pomysł szlag trafił ..BAWIĄ SIĘ CHOPCZYKI ZA NIE SWOJĄ KASĘ

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/