poniedziałek, 30 kwietnia 2018

"Robi się wariatów z mieszkańców" - kłótnie na sesji Rady Miasta o referendum w Zawierciu

Ciąg dalszy sporu o referendum. Dziś, 30 kwietnia zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej
Ponownie nie obyło się bez krzyków, kłótni i ostrych dyskusji. Podczas sesji, radni mieli wprowadzić zmiany odnośnie ostatniej uchwały, którą uchwalili podczas posiedzenia w dniu 25 kwietnia. Postanowiono, że pytanie dotyczące ulg w komunikacji miejskiej powinno dotyczyć dzieci i młodzieży do lat 18, a nie do 15 lat, jak było to zapisane w pierwotniej wersji ustawy. Jak powiedział prezydent Witold Grim, taka zmiana spowodowałaby straty w budżecie Zakładu Komunikacji Miejskiej w wysokości ok. 39% przychodów z biletów, czyli ok 78 tys. zł miesięcznie, a rocznie 936 tys. zł.

Już w punkcie "przyjęcie porządku obrad" wywiązała się dyskusja. Radna Małgorzata Benc złożyła wniosek dotyczący dodania dwóch kolejnych pytań do referendum: w sprawie wprowadzenia "zawierciańskiego becikowego" oraz systemu rowerów miejskich.

- Złożyłam ten wniosek na poprzedniej sesji, jeśli już tak lekką ręką wydajemy pieniądze na referendum z pytaniami o in vitro i komunikację. Możecie to państwo odrzucić, ale to będzie świadczyło o tym, czy rzeczywiście chcą państwo dobra dla mieszkańcówmówiła Małgorzata Benc.

Wniosek radnej został odrzucony.

Następnie radni pochylili się nad zmianami w budżecie. Prezydent Witold Grim mówił, że przez konieczność znalezienia środków na referendum, trzeba ograniczyć inne wydatki.

Konieczne będzie zmniejszenie środków przewidzianych na remont ul. Warzywnej. Jeśli będą ponadplanowe dochody, te środki wrócą na powyższy cel. Z ul. Bocznej zniknie 90 tys., powstanie jedynie projekt na remont ulicy. Z remontu ul. Brzozowej zdjęliśmy 46 500 zł. Zaoszczędzone środki będą przeznaczone na referendum i na rozbudowę żłobka na "Kępie". Takie działania, że zdejmuje się z czegoś to rutynowe działania samorządowe. Ci, którzy doszukują się w tym polityki, to jest to błędne myślenie – powiedział prezydent Zawiercia.

Radny Edmund Kłósek stwierdził, że to zemsta za pomysł referendum. Powiedział, że  "nie wolno stosować odpowiedzialności zbiorowej" i zaproponował, aby referendum przenieść na termin wyborów samorządowych lub referendum konstytucyjnego, aby zmniejszyć koszty.

Był pan jednym z członków komitetu, który wnioskował o referendum, a teraz mówi pan o kosztach referendum. Pan radny sam sobie przeczy – uznał przewodniczący Paweł Kaziród.

Obce mi są uczucia rewanżu i mściwości. Proszę nie doszukiwać się tutaj niskich uczuć. Musiałem skądś wziąć pieniądze na referendum. Poza tym nie zamknąłem możliwości realizacji tych inwestycji w pana okręgu, a jedynie zmniejszyłem kwoty. Szkoda jest jednak stracić 130 tys. zł na referendum, które nie jest aż tak konieczne – mówił Witold Grim.


- Zgotowaliśmy sobie i mieszkańcom referendum. Nie wsłuchujemy się w głosy np. stowarzyszenia, które działa przez prawie dwa lata i mówiło, że to nie jest dobry moment na referendum. To referendum pochłonie 130 tys. zł. To jest efekt naszych działań, bo mówię też za siebie jako samorządowiec - dodał prezydent.

Następnie, w dyskusji na temat uchwały, radna Barbara Kozioł odczytała oświadczenie komitetu referendalnego.

W imieniu komitetu referendalnego podjęliśmy decyzję o odstąpieniu od przeprowadzenia referendum. Gdybyśmy takiej decyzji nie podjęli, w czerwcu odbyłoby się referendum na wniosek PO, SLD i koalicjantów, a we wrześniu drugie referendum na wniosek społecznego komitetu referendalnego. Bardzo źle się stało, że PO i koalicjanci przegłosowali swoją uchwałę. Jako komitet referendalny uważamy bowiem, że do czerwca nie da się przeprowadzić skutecznej kampanii informacyjnej. Taka sytuacja nie miałaby miejsca, gdyby referendum odbyłoby się we wrześniu. Dlatego głosowaliśmy przeciw uchwale podczas sesji 25 kwietnia w wyżej wymienionej sprawie. Nie chcemy generować dodatkowych kosztów dla miasta, dlatego odstępujemy od referendum. Po za tym uchwała, która mówi o dwóch dodatkowych pytaniach, nie ma skutków ekonomicznych bo nie ma szczegółów, jeśli chodzi o pozaustrojowe zapłodnienie, nie ma liczby rodzin, nie ma żadnych szczegółów, na podstawie których można wyliczyć koszty. Jeśli chodzi o komunikację miejską, też nie było podanych kosztów tego przedsięwzięcia. Uważamy tę uchwałę za brak kompetencji ze strony PO, SLD i koalicjantów – powiedziała Barbara Kozioł.

Radna Ewa Mićka stwierdziła, że propozycja wycofania się z inicjatywy referendalnej pojawiała się wielokrotnie.

Były spotkania przed poprzednią sesją, ale wy nie chcieliście się wtedy wycofać. Teraz musicie to zrobić, bo nie macie innego wyjścia – nie chodzi Wam o żadną oszczędność, tylko wiecie, że Wasze referendum się nie uda – mówiła Ewa Mićka.

To trudna sytuacja. Komitet referendalny wycofał się z bezsensowego pomysłu. Apeluję do wszystkich, abyśmy wycofali się z pomysłu organizacji referendum. Każdy z radnych, który jest w komitecie referendalnym, niech teraz wstanie i złoży oświadczenie woli, że wycofuje się z tej inicjatywy – mówiła Małgorzata Benc.

Szanowni Państwo, referendum stało się faktem, uchwaliliśmy to podczas minionej sesji. Robimy wariatów z mieszkańców. Proszę nie bawić się w kotka i myszkę kosztem mieszkańców – mówił Paweł Kaziród.

 – Dziś tej uchwały nie unieważnimy, nie zmienimy. Jeśli Państwo wycofają swój wniosek referendalny w odpowiednim czasie, to zwołamy kolejną sesję. Dziś możemy jedynie głosować w sprawie rozszerzenia głosowania w referendum również o młodzież w wieku od 15 do 18 roku życia dodał Paweł Kaziród.

Następnie radni głosowali w sprawie rozszerzenia pytania referendalnego. Uchwała w tej sprawie została przyjęta 12 głosami "za" i 7 "przeciw".

Co dalej z referendum? Póki co stoi ono pod wielkim znakiem zapytania. Wszystko będzie zależne od kolejnych tygodni. Portal OtoZawiercie.pl


15 komentarzy:

 1. Takiego cyrku dawno już w UM Zawiercie nie było. Trzeba mieć stalowe nerwy i odporność warana z Comodo aby podjąć dyskusje z radnymi NAW plus Barbara Kozioł nowa twarz NAW u. Panie Prezydencie Panie Przewodniczący RM szacun. NAW oszalał ? Tego jeszcze nie wiemy. Na Towarowej są specjaliści może oni ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Panie Kłósek (panie to tylko przez grzeczność) warcholstwo i prywata przez pana przemawia. Więcej szacunku !!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. WSTYD QWA WSTYD...pogonić to w wyborach ...KONARSKI jesteś młody masz pomysł na miasto ??? ZAWALCZ !!pomożemy Ci wyciąć tych oszołomów -wiecznych etatowy radnych

  OdpowiedzUsuń
 4. Koniec dyktatorow koniec NAW . Rządzili tym miastem 20 lat i do czego doszliśmy . Młodzi obudzcie się

  OdpowiedzUsuń
 5. Cyrk jakich mało... Chyba takie jaja, to tylko w Zawierciu. Dobrze, ze wybory tuz tuz... Pogonimy Pana Prezydenta razem z bezRadnymi!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Szacun, że macie odwagę przyznać się do błędu.
  Przecież właściciel w Kanadzie do tej pory nie podjął decyji o budowe kopalni, nie zaproponował lokalizacji i co równie ważne nie ma na kopalnię funduszy.
  I wreszcie 130 000 zł piechotą nie chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pan Grim, groteskowy "prezydent " skarcił radnych, że nie wsłuchują się w głosy Stowarzyszenia, czyli kupy cwaniaków z huty i zawierciańskich geszewciarzy z Zawierciańskiej Ośmiornicy, którzy boją się kopalni jak diabeł świeconej wody i robią wszystko by zakonserwować szarą strefę w Zawierciu i dalej bezczelnie, bezkarnie i haniebnie wyzyskiwać pracowników.

  OdpowiedzUsuń
 8. Glosujmy dalej na tych p****bedzie a Zawiercie bedzie dzielnica Myszkowa....

  OdpowiedzUsuń
 9. To nie z mieszkańców robi się wariatów, to tylko nasi Radni to jedna wielka banda idiotów. Nie powinno zatem dziwić, że w naszym mieście jest jak jest.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pan Grim, groteskowy "prezydent " skarcił radnych, że nie wsłuchują się w głosy Stowarzyszenia, czyli kupy cwaniaków z huty i zawierciańskich geszewciarzy z Zawierciańskiej Ośmiornicy, którzy boją się kopalni jak diabeł świeconej wody i robią wszystko by zakonserwować szarą strefę w Zawierciu i dalej bezczelnie, bezkarnie i haniebnie wyzyskiwać pracowników.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lecisz od artykułu do artykułu z tym samym tekstem. Dziś już widzę ten tekst pod drugim artykułem,tu nawet 2-krotnie. Nie apeluję żebyś zajął się swoim środowiskiem - rozumiem, że płacą ci za ilość nie za jakość.

   Usuń
  2. Groteskowe jest to co piszesz. NAW się osmieszyl i skompromitowal.Ludzie którzy których wkład w informację na temat kopalni był i jest żaden nagle chcieli referendum z którego później się wycofują ale na 2 razy . Wszystkiemu przysluchuje się Konarski który z wrodzoną szczerością na twarzy patrzy i kalkuluje do kogo tu się teraz przykleić.

   Usuń
 11. Na jednym ze zdjęć jest Pan Konarski.Podwójny zdrajca Platformy Obywatelskiej? PO go nie chce inni też podobno nie gadają z nim. Jeżeli pójdzie z własnego komitetu to znak że żadna licząca się siła polityczna go nie popiera

  OdpowiedzUsuń
 12. Konarski to spokojny `wyważony gość ,o jakiej to sile politycznej MÓWIMY ??? po ,pis naw kler i prezydent zakładnik. prezydenta miasta maja sobie wybrać MIESZKAŃCY a nie siły .właśnie PRZEZ TE SIŁY MAMY CO MAMY ..

  OdpowiedzUsuń
 13. Radni na zmądrzenie jest już za późno... Proszę nie pukać do drzwi przed wyborami z siatkami i długopisami z napisem NAW, PO, PiS, SLD i skomleć o głos... psem poszczuję

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/