środa, 25 kwietnia 2018

Radni zadecydowali - w czerwcu będzie referendum ws. kopalni, in vitro i komunikacji

Za nami kontrowersyjna sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. Radni po burzliwej dyskusji podjęli decyzję, że odbędzie się referendum w sprawach: budowy kopalni cynku i ołowiu, finansowaniu in vitro i bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży.
Przypomnijmy, że sprawa ma związek z zawiązaniem Komitetu Referendalnego ws. budowy kopalni cynku i ołowiu, który powstał 6 kwietnia. W jego skład weszli: Tomasz Dudek, Barbara Kozioł, Dariusz Bednarz, Tomasz Pacia, Mariusz Szczygieł, Damian Madejski, Edmund Kłósek, Jerzy Gębala, Zbyszek Wojtaszczyk, Marek Kijas, Justyna Gajek, Izabela Paciej, Agnieszka Domagała, Dawid Porębski, Jerzy Poznański, Marek Machelski. Grupa radnych odpowiedziała na tą inicjatywę i zaproponowali rozszerzenie referendum o trzy dodatkowe pytania o in vitro i komunikację. Wniosek o referendum z trzema pytaniami poddano pod głosowanie na dzisiejszej sesji. 

Sesję poprzedziło spotkanie Komitetu Referendalnego z Witoldem Grimem i z przedstawicielami Rady Gospodarczej. Strony próbowały się dogadać, aby nie organizować referendum lub go przesunąć, jednak nic z tego nie wyniknęło.

Dyskusję na temat referendum na sesji rozpoczął Edmund Kłósek.

- Klub NAW, a także radna Barbara Kozioł, będą głosować przeciwko. W tak krótkim terminie nie przeprowadzi się wystarczającej kampanii informacyjnej. Do podjęcia dwóch pozostałych decyzji nie potrzeba referendum, bo to kompetencja rady. Proszę też o głosowanie imienne mówił Edmund Kłósek.

- Nie rozumiem pierwszych dwóch pytań i prosiłbym o sprecyzowanie tych punktów. Jestem przeciwko referendum, bo szkoda mi tych 130 tys. zł, które można wydać na inny cel – uznał Jarosław Chłosta.

- Inicjatorzy tych działań mają usta pełne rzekomej troski o zawiercian i też sprzeciwiają się inwestycji. W praktyce jednak dopuszczają do zmiany jednogłośnego stanowiska Rady Miejskiej. Cały czas obowiązują 3 uchwały przeciwne kopalni. Pytam dziś, jakie nagłe okoliczności nastały, aby robić referendum. Będzie to rozpoczęcie kampanii wyborczej w ramach kampanii referendalnej. Chociaż jestem przeciwnikiem wydawania 130 tys. zł na referendum w sprawach, które może rozstrzygnąć Rada Miejska, to jednak nie ulega wątpliwości, referenda wzmacniają wspólnotę samorządową. Dlatego wnoszę o poszerzenie zakresu pytań: Czy jesteś za przyznaniem mieszkańcom z budżetu Miasta Zawiercie zapomogi z tytułu urodzenia dziecka? Czy jesteś za wprowadzeniem na terenie Miasta Zawiercie systemu rowerów miejskich. Myślę ze moja propozycja jest logiczna i spójna, więc proszę o przychylenie się do niej powiedziała radna Małgorzata Benc. 

- Być może nie wszyscy mieszkańcy są świadomi tego, co się dzieje. Ja bym chciała wytłumaczyć wszystkim, dlaczego tu jesteśmy i od czego się to zaczęło. Inicjatorami referendum jest Niezależna Alternatywa Wyborcza i radna Barbara Kozioł. O tym dowiedzieliśmy się dwa tygodnie temu. Zadaliśmy sobie pytanie o to, czym się różnie referendum społeczne od takiego, które uchwala Rada Miasta. Różni się tym, że to społeczne musi zebrać podpisy, a to uchwalane przez radnych nie musi. Społeczne referendum kalendarzowo wg. terminów odbyłoby się we wrześniu. Tutaj, ponieważ nie musimy zbierać podpisów, odbędzie się ono w czerwcu, na odpowiednio wcześniej przed wyborami, więc kampania informacyjna nie będzie miała związku z kampanią wyborczą, co jest uczciwe  mówiła radna Ewa Mićka.

- Wydać pieniądze i tak byśmy musieli, i to takie same jak przy organizacji normalnego referendum. Przy tej okazji, my jako radni chcieliśmy zapytać mieszkańców o inne ważne kwestie. Skoro Pan Edmund miał taką fantazję żeby zapytać o kopalnię, to dlaczego my nie możemy zapytać o in vitro i komunikację. Pan może, a my nie? Wiemy, że w imieniu społecznego referendum, spotyka się człowiek, który jest pełnomocnikiem wyborczym byłego Prezydenta Zawiercia. Proszę sobie odpowiedzieć na pytanie, kto stoi za tym referendum. Jeżeli inicjatorzy społecznego referendum nie chcą spotykać się z osobami, które najwięcej w tym temacie robią, to jak będzie wyglądała ta kampania informacyjna? Ja już sobie wyobrażam panie radny jak będzie wyglądać kampania informacyjna. Stoimy przed ważną decyzją, czy dopuścić do tego, by osoby bez wiedzy i kompetencji podjęły tą inicjatywę a jednocześnie przeprowadzały sobie kampanię wyborczą? My dzisiaj właśnie przed takim wyborem stoimy. To bardzo trudny wybór. Próbowaliśmy się porozumieć. Nie mamy dzisiaj innego wyjścia jak tylko wziąć odpowiedzialność w swoje ręce i rzetelnie przeprowadzić to referendum stwierdziła Ewa Mićka.

- Pani Ewo - pani się chyba zagolopowała. Obraziła pani tutaj wiele osób. Grupa referendalna nie składaja się tylko z radnych, ale składaja się przede wszystkim z mieszkańców. Firma kanadyjska cały czas stara się, aby ta kopalnia powstała. Pani Ewa uważa, że lepiej przeprowadzi kampanię informacyjną. Pani Ewa ma chyba monopol na wiedzę i informację. Uważam, że temat kopalni jest tak poważnym tematem, że to mieszkańcy sami powinni podjąć decyzję. To są inteligentni ludzie w naszym mieście i sobie poradzą z kampanią informacyjną i dadzą radę. Ludzie zaczepiają mnie na ulicy i są zainteresowani. Ja mam prawo się wypowiedzieć. Ciekawa jestem kto jest pomysłodawcą tego referendum grzmiała z mównicy Barbara Kozioł.


Paweł Kaziród stwierdził, że Barbara Kozioł "chyba nie przegląda materiałów sesyjnych" i kilkukrotnie upomniał radną, aby jej wypowiedź była merytoryczna. Propozycji radnej Małgorzaty Benc nie uwzględniono, ponieważ to nie był wniosek formalny. Wniosek Edmunda Kłóska również został pominięty, bo jak powiedział, Paweł Kaziród, powinien był być zgłoszony przez co najmniej trzech radnych, a nie przez jednego.

- Pani Basiu - jest pani radną Rady Miejskiej, być może ponieważ to pani pierwsza kadencja, to nie ma pani jeszcze takiej wiedzy i doświadczenia. Dlaczego państwo nie przyszliście z tym pomysłem do rady miasta ze swoim pomysłem? Czemu pani tego nie zrobiła. Jeżeli pani mówi, że szanuje inicjatywy mieszkańców, to zaraz zaprzeczy sobie sama sobie. Dzisiaj na spotkaniu była taka propozycja, aby przełożyć to referendum na okres po wyborach, aby nie było kojarzone z kampanią wyborczą. Nie zgodziliście się państwo. Teraz rada nie ma innego wyjścia jak odpowiedzieć niczym innym jak tą inicjatywą - mówiła Ewa Mićka.

Ostatecznie uchwałę w sprawie referendum przegłosowano. Za referendum głosowali: Ewa Mićka, Paweł Kaziród, Grzegorz Kwiecień, Michał Myszkowski, Leopold Stawarz, Paweł Domagała, Michał Szota, Ewa Paluchowska, Wiesław Kulawiak, Elżbieta Kornobis-Wieczorek, Edyta Grzebieluch i Damian Świderski. Przeciw referendum zagłosowali: Tomasz Pacia, Edmund Kłósek, Zbyszek Wojtaszczyk, Jarosław Chłosta, Barbara Kozioł i Mariusz Golenia. Wstrzymali się od głosu: Małgorzata Benc i Grzegorz Przybysz. 

Referendum odbędzie się 17 lub 24 czerwca 2018. Mają być w nim trzy pytania: Czy jesteś za dofinansowaniem z budżetu Gminy Zawiercie zapłodnienia pozaustrojowego? Czy jesteś za wprowadzeniem bezpłatnego publicznego autobusowego transportu zbiorowego na terenie Gminy Zawiercie dla dzieci i młodzieży do ukończenia 15 roku życia? Czy jesteś za lokalizacją na terenie Zawiercia kopalni cynku i ołowiu? Szacowany koszt tego referendum to około 130 tys. zł. 

35 komentarzy:

 1. NAW oszalał albo mają rozdwojenie jaźni Referendysci głosowali przeciwko Referendum. Szanowni Państwo z NAW co ten Rysiek z Wami robi. Miejcie własne zdanie i własny rozum

  OdpowiedzUsuń
 2. NAW się skompromitowal i osmieszyl.Wyszla cała prawda. To co przystoi Lechowi Wałęsie czyli być za a nawet przeciw na pewno nie wypada ludziom Ryśka

  OdpowiedzUsuń
 3. Mach już rączki zaciera, jeszcze nawet kandydatem nie jest a przez jego fantazje 130 000 tys leci w bloto wstyd!! Nasza rada obecna też nie lepsza ale mnie Ci ludzie denerwują. Pieniądze są wydawane wszedzie tam gdzie sa najmniej potrzebne a kopalnia powstanie jeśli sobie tego zażyczy rząd w stolicy. Żałosna szopka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie masz racji - w Polityce Surowcowej Państwa zapisane są rudy cynku i ołowiu ale też woda pitna. Co dla nas jest ważniejsze - woda czy wydobycie rudy przez chwilę i utrata dobrej i taniej wody na zawsze.
   Mamy wpływ - o przestrzennym planie decydują władze miasta po uwzględnieniu wniosków mieszkańców i stowarzyszenia. Raport oddziaływania na śrdowisko - opinię o lokalizacji daje miasto, sprzeciw zgłaszają "sąsiedzi" inwestycji i Stowarzszenia. Opinia Prezdenta dla Miistra Środowiska przy wydawaniu koncesji powinna być wiążąca - itd.

   Usuń
 4. Chłosta niech mordę zamknie, a nie "oszczędza pieniądze", dość na hucie szkła przyoszoczędził wykorzystywacz.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kijas-kończ wstydu oszczędź!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Decyzja o budowie kopalni jest poza zasięgiem prezydenta, rady miasta, jakiegoś egzotycznego stowarzyszenia, czy takiej czy siakiej posłanki z pisu Maliniakowej. To jest tylko wyraz chciejstwa wyżej wymienionych a nie realizmu. Rząd jest przychylny budowie kopalni. I to rząd zdecyduje. Zatem cała awantura o kopalnię to tylko zagrywka pod wybory samorządowe. Taki populizm prezydenta i rady. Oczekuję od władz miasta konkretnych działań w zakresie zmniejszenia BEZROBOCIA w mieście, które w REGIONIE JEST NAJWIĘKSZE. Panie prezydencie i radni weźcie się do roboty i zejdźcie na ziemię bo na razie fantazjujecie i ośmieszacie się waszą pseudo troską o losy ZAWIERCIA. A najlepiej oszczędźcie już to biedne, umęczone waszymi długoletnimi rządami miasto i nie kandydujcie w nadchodzących wyborach. Idźcie w piguły przez tę bramę na ul Piłsudskiego i nie wracajcie... Gdybyście jednak nie posłuchali to na mój głos i mojej rodziny nie liczcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja wierzę w praworządność i rozsądek mieszkańców.

   1. Prawo gwarantuje udział mieszkańców, władz lokalnych i Stowarzyszeń na wielu etapach procedowania.
   2. Firma nie ma kapitalu pozwalającego na budowę kopalni - wielu przedsiębiorców w okolicy dysponuje większymi niż 10 mln. zł. aktywami. Nie udało się dotychczas zdobyć inwestora.
   3. Szkody w środowisku są udowodnione - osuszenie studni nad złożem i obnizenie poziomuu nad lejem depresji, skażenie po zakończeniu eksploracji; co najmniej 11,6 mln. ton szlamów poflotacyjnych, osadnik o powierzchni 150 ha; szkody w powierzchni ziemi i infrastrukturze.
   3. Po zakończeniu wydobycia nie będzie można już wrócić do stanu pierwonego - studnie będą zanieczyszczone, szlamy w stawach i szkody.
   4. Koszty remediacji (bo rekultywacji nie planują i zrobienie jest niemożliwe) sięgają kilkuset milionów - nie do udźwignięcia przez gminy.
   5. Informacje podawane przez polski odłam firmy są sprzeczne z powszechną wiedzą i raportem wykonanym przez firmę w Kanadzie.

   Niewłaściwa ocena, którą nam się serwuje, skutkuje niedoszacowaniem kosztów inwestycji - z konsekwencjami dla mieszkańców i ewentualnego inwestora.
   Zarobią Kanadyjczycy, kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców za to zapłaci.
   Czy ktoś już obliczył ile przedsiębiorstw padnie bez dobrej wody, w księżycowym krajobrazie?

   Usuń
  2. ZWRACAM uwagę wszystkim uczestnikom referendum, a szczególnie tym ze Stowarzyszenia NIE dla kopalni i jej przewodniczącemu płatnemu KLAKIEROWI-Szelestowi oraz jego mocodawcy, prezesowi CMC Koziczowi, że jeżeli będą rozpowszechniali dotychczasowe kłamstwa na temat kopalni, to w trybie wyborczym będą pozwani do sądu i poniosą konsekwencje finansowe swojej haniebnej, przestępczej działalności.

   Usuń
  3. Idź się lecz na pięty człowieku. Sprawdź najpierw dlaczego i kto tak ciśnie z góry z polecenia kanadyjczyków. Przypominam również na temat gróźb karalnych i tego że nikt w sieci nie jest anonimowy. Proszę administratora o usunięcie tego wpisu ze wzgledu na naruszenie prawa RP

   Usuń
  4. Te same teksty powielane są w kolejnych gazetach - wpisujący z godz. 7:38 odgrażał się już wczoraj w Zawiercie nasze miasto. Nie zaprzestal mimo wyjaśnień, że referendu to nie jest formalna kampania wyborcza zgodna z ustawą, że Stowarzyszenie zazwyczaj cytuje kanadyjski Raport techniczny RTH, i przytoczonych przykładów sprzeczności podawanych przez polski odpowiednik firmy.
   Bądźcie oryginalni - wymyślcie coś nowego.

   Usuń
  5. Powtarzsz się JEMIOŁA - przecież ci to tłumaczyli w Zawiercie nasze miasti

   Usuń
 7. Dzisiejsza sesja tak zwanej Rady Miejskiej w Zawierciu pod kilkoma względami była szczególna, głównie za sprawą prezesa CMC, niejakiego Kozicza oraz - pożal się Panie Boże - prezydenta naszego nieszczęśliwego miasta, Grima. Pierwszy z nich rozpoczął swoje wystąpienie w imieniu groteskowej trupy komików znanych pod nazwą Rada Gospodarcza przy prezydencie miasta Zawiercia. Tyradą wygłoszonych bzdur postraszył obecnych na sesji, że jak powstanie kopalnia to Zawiercie zostanie zdewastowane, a hutę trzeba będzie zamknąć. Po takich proroczych słowach wygłoszonych, bądź co bądź przez prezesa CMC, trudno się dziwić, że nasza huta mając takiego światłego managera, stała się skansenem i największym w okolicy trucicielem. Wystarczy spojrzeć na zdewastowane przez samochody jadące do huty drogi i parking koło przychodni by ocenić obecnego gospodarza tego zasłużonego zakładu pracy. Drugi z wymienionych wyżej " mówców " nie chciał być gorszy i wypalił jak ubogi z portek, powołując się bezczelnie na jakąś anonimową opinie najwyższej rangi profesorów specjalistów, że kopalnia to nieszczęście dla Zawiercia. Słysząc takie słowa w miejscu gdzie zapadają decyzje dotyczące naszego miasta, to nie wiem co dla nas gorsze , Mach czy Grim w magistracie. Myślę jednak, że stać nas, mieszkańców Zawiercia na to by prezydentem naszego miasta był człowiek światły z wyobraźnią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwolennicy kopalni prześcigają się w opluwaniu tego co zawierciańskie - wybranych przez mieszkańców Prezydentów / Starostę, przedsiębiorców zatrudniających ludzi i płacących podatki do kasy gminy przez dziesiątki lat (a nie kilka), najnowocześniejszy zakład dający utrzymanie kilku tysiącom pracowników. Bawełna, Przyjaźń, FUM Poręba, Erdal - kwitłyby do dziś gdyby nimi ktoś taki zarządzał jak jego Prezes.

   I ci ludzie chcą nam zafundować kopalnię, któa ten rejon odmieni na zawsze. Zarobi niewieka grupa Kanadyjczyków, straci klikadziesiąt mieszkańców rejonu.
   Widać, że nie mieszkasz w tym rejonie, nie znasz realiów - wyłowłeś kilka nazw i nazwisk z artykulu i piszesz ten sam tekst do kolejnej gazety.
   Ja was nie zapraszam - zagłosuję za przeciwnikami kopalni.

   Usuń
  2. Na poprzedniej sesji Rady Miejskiej w marcu tego roku dr Ryszard Marszowski przedstawił prezentację p.t " RYNEK PRACY ZAWIERCIA- diagnoza potrzeb kadrowych na tle gospodarczym powiatu". Jest to praca badawcza a nie jakieś teoretyczne rozważania. Na stronie 132 w punkcie 5.4 WNIOSKI autor pisze miedzy innymi o potrzebach kadrowych dla i na pierwszym miejscu wymienia :
   - odtworzonego górnictwa w tym wydobycia cynku i ołowiu
   - produkcji hutniczej w tym metalurgicznej
   - i tak dalej, a na stronie 133 autor pisze o barierach ograniczajacych rozwój społeczno - gospodarczy powiatu i na pierwszym miejscu wymienia konieczność :
   - ograniczenia szarej strefy
   - budowę obwodnicy Zawiercia
   - wzrost liczby mieszkań
   Okazało się,że tylko jeden radny uważnie słuchał prezentacji i przeczytał to opracowanie w wydaniu książkowym, bo na kwietniowejj sesji Rady Miejskiej zwrócił się z pytaniem : " jakie działania zamierzają podjąć "włodarze" miasta by rozwiązać problemy, o których mowa w tej publikacji. W odpowiedzi usłyszał od zastepcy Grima, jakiegoś Borowika lekceważącą, wręcz chamską odpowiedź, że skoro w Zawierciu pracują ukraińcy to w naszym mieście nie ma bezrobocia. Słuchajcie Borowik ! Jak już śpicie na sesji za nasze pieniądze to chociaż przeczytajcie w domu to co do waszych obowiazków należy ! Skandaliczna i żenująca odpowieź ! Także wy, wszelkie wodniki, alerty, foki, dynie i inne oszołomy przeczytajcie tą pracę badawczą zanim zaczniecie pisać swoje farmazony.

   Usuń
  3. A jakich to niby na myśli masz lokalnych "przedsiębiorców". Czy chodzi ci o tych co umawiają się między sobą ile dadzą zarobić robolowi. Czy może o tych co na papierze dają minimalne wynagrodzenie a pod stołem jakieś ochłapy. Już wiem pewnie chodzi o tych co w Powiatowym Urzędzie Pracy załatwiali sobie po znajomości stażystów i później z uwagi na "restrukturyzację" zwalniali ich a później brali kolejnych. Mieli taką darmową siłę roboczą. Zapomniałbym o tzw radzie gospodarczej przy prezydencie, która błyszczy pomysłami w stylu płatnych parkingów w mieście. To są realia. Swoimi przemyśleniami na temat lokalnych "przedsiębiorców" ujawniłeś kim jesteś i dlaczego obawiasz się KONKURENCJI NA RYNKU PRACY. Zachęcam Cię także do przeczytania dokumentu: Rynek pracy Zawiercia - diagnoza potrzeb kadrowych na tle gospodarczym powiatu. Zanim zaczniesz się popisywać znajomością sytuacji w rejonie. A twój głos jest g,,, wart bo nie Ty będziesz decydował o budowie czy nie kopalni. To też wynika z realnego rozeznania spraw.

   Usuń
  4. Skoro naukowcy doszli do wniosku na podstawie przeprowadzonych badań, że należy ograniczyć szarą strefę w Zawierciu to znaczy, ze mamy poważny problem w mieście. Ja uważam , że trzeba ZLIKWIDOWAĆ SZARĄ STREFĘ, którą stworzyli w Zawierciu tak zwani " przedsiębiorcy" wraz z nieudolnymi i skorumpowanymi władzami miasta. Ci "zadymami przedsiębiorcy" byliby nikim gdyby nie pasożytowali na pracownikach i na funduszu PFRON oraz na dotacjach z Urzędu Pracy. KOPALNIA BĘDZIE WAŻNYM NARZĘDZIEM W LIKWIDACJI SZAREJ STREFY W ZAWIERCIU !

   Usuń
 8. Budujcie kopalnie ! Dajcie Nam uczciwie pracowac zarabiac i żyć! Mamy dosyc tej biedy bezrobocia i dziadostwa, jestesmy dziurą na mapie i najslabiej rozwinietym regionem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jakie masz kwalifikacje, żeby zostać zatrudnionym w kopalni?

   Usuń
 9. Budujcie kopalnie dajcie zarobić górnikom z Olkusza... Ludzie weźcie się ockinijcie wreszcie. Skończcie wiezyć Jarosom i innym przekupionym oszołomom. Jedyne profity bedą mieć urzędnicy. Nas czekają problemy i jeszcz większe bezrobocie. Woda zdrozeje, zanieczyszczenie, drogi poniszczone, spadek cen gruntów i mieszkań i przede wszystkim jaka praca? Zakłady górnicze z olkuskiego ... stamtad mają mieć ludzie prace bo ich zasoby są na wyczerpaniu. Ilu mamy górników z Zawiercia? Co wy tu za bradnie piszecie.. Konflik z hutą dającą 2mln co miesiąc do budżetu to finalnie tragedia dla regionu a nie zysk. 20 lat podatku z Rathdowney a potem zaorac i pole do golfa bo już nic nie zostanie. Poza tym Cynk i Ołów ma domieszki Uranu. Sprawdźcie sobie zachowowania w urzędzie statystyk z rejonu centrum, ile jest zachorowań na raka. To jeszcze teraz chcecie to otworzyć gdzie ruscy w latach 70-tych chcieli całe centrum wysiedlić na obrzeza - gratulacje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. masz racje i wiedzę potwierdzam wszystko co piszesz !!!!! ale polak mądry po szkodzie...wiec i szkoda slow

   Usuń
  2. Ta z Olkusza bujda z Donbasu albo z Władywostoku

   Usuń
 10. Beti na prezydenta innej opcji nie widzę i myślę ze tym razem wygra i zakończy sage Zawiercia.Kobieta prezydent.Co do kopalni Warszawa podejmie kroki jeśli ma być to i tak powstanie.Jedyne czego mogę być pewny to awansu Źrodła Kromołów do okręgówki.A jak CMC padnie to będzie ponad 2tyś bezrobotnych? Wy jak możecie to bierzcie sie za strefy gospodarcze.Jedna sie rozkręca bardzo powoli a co z drugą obszar Blanowice,Porożyce,Kromołów stoji?Kiedy o tych terenach pomyślicie.Pare sociali już stoi.Wybory idą wieć myśleć!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Straszny bełkot.Czy ktoś coś z tego zrozumiał?
   Do Warszawy jeszcze daleko.
   Firma w Kanadzie nie ma funuszy, dalej poluje na inwestora.
   Firma w Polsce drepce w miejscu - jeszcze nie przygotowała żadnych dokumentów.
   Więc cała dyskusja jest o d...e Maryni.

   Usuń
 11. Kopalnia będzie w gminie Łazy, nie w Zawierciu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Złoże Zawiercie 3 jest w 41% w Zawierciu i 41% w gminie Łazy, reszta w Ogrodzieńcu i Porębie. Niezależnie są jeszcze zloża Marcszów, Rokitno Szlacheckie-Rodaki.
   Wszystko jedno, w której gminie powstanie kopalniia - ze względu na wpólne zbiorniki wodne - 4 gminy poniosą konsekwencje. No i te miliony ton szlamów na setkach hektarów.

   Usuń
 12. Pust.... łby ile razy pisać że wieś zawiercie ma wode mamy z rejonów włodowic , parkoszowic a nie zawiercia czy ogrodzienca a gdzie olkusz ..... do szkoły przekupne tl......ki

  Tak dla Kopalni , jak sie jest zacofanym 40lat

  OdpowiedzUsuń
 13. Kopalnia będzie w gminie Łazy, nie w Zawierciu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też myślę, że mają chęć na Łazy - ale gdzie mogą zlokalizować 20 ha na kopalnię i przetwarzanie oraz 150 ha staw ze szlamami?
   Czy Łazy stać na pokrycie kosztw szkód w 4 gminach -modernizację gospodarki wodno-ściekowej, rekultywację terenów pokopalnianych, nadzór nadsawem ze szlamami pofllotacyjnymi?

   Usuń
 14. Powtarzasz się ROBAKU na kolejnym forum.
  Praca została zlecona do GIG – kopalnia musiała się więc pojawić.
  Wnioski wypracowało 10 anonimowych ekspertów z GIG i PUP.
  Uznali że szczególnie szybko w naszym regionie rozwijać się będzie turystyka, krawiectwo i szewstwo oraz działalność związana ze złożami rud cynku i ołowiu.
  Z tych założeń wyszły potrzeby szkoleniowe – górnicy, krawcy, szewcy, turystyka (plus hutnictwo/metalurgia oraz przemysł spożywczy.
  Na pytanie radnego Tomasza Paci o kopalnię, tradycje górnicze i tzw. „ekspertów” autor odpowiedział, że: co do kopalni to nie jest specjalistą, tradycje górnicze to zapewne migracje mieszkańców powiatu do pracy w kopalniach, nazwiska 10 „ekspertów” chronione są ustawą o ochronie danych osobowych.
  Do opracowania bardzo emocjonalnie odniosła się Pani Ewa Brewczyńska–Florczyk - chemik, audytor systemu zarządzania pamiętająca badania w latach 70-tych.
  Zaapelowała – nie róbcie cmentarzyska z Zawiercia, to będzie skażenie całego terenu.
  Opracowanie mogło by być okazją do długofalowej analizy polityki kształcenia dzieci i młodzieży na szczeblu poszczególnych miast powiatu i Zawiercia oraz pozyskiwania pracowników określonych specjalizacji.
  Proponowanie jednym tchem kopalni oraz turystki i przemysłu spożywczego świadczy o powierzchownej analizie tematu.
  Gdyby powstała ewentualna kopania – zanim by znaleziono pomieszczenia, zakupiono wyposażenie, ściągnięto kadry – kopalnia zakończyłaby działalność. Zostalibyśmy z tłumem bezrobotnych.  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty nie tylko, że się powtarzasz ANONIMOWCU, ale wypisujesz bzdury ! Jak będzie realizowany projekt pod nazwą KOPALNIA o wartości ponad miliarda złotych to powstaną odpowiednie pomieszczenia, zakupione będzie wyposażenie, kadry są , a KOPALNIA JEST POTRZEBNA !

   Usuń
  2. Nie ma kopalni a cmentarzysko się robi i tak. Ty w Zawierciu mieszkasz? Wysadź tyłek z auta i przejdź się po mieście. Pooglądaj słupy z ogłoszeniami. Więcej klepsydr niż ogłoszeń. Ciekawe kto tak truje naszych mieszkańców? Pozostały przemysł czy ludzka głupota...? Sądząc, że z przemysłu niewiele zostało to pewnie głupota. Dlatego młodzi stąd uciekają. Uciekają tam gdzie mądrzy ludzie tworzą miejsca pracy...

   Usuń
  3. wklejacie te same teksty do kolejnych artykułów - trochę inwencji by się przydało.
   Za co planują wybudować kopalnię? Już nie mają nawet tego 1% - wyniki pogorszyły się znów.

   Nie jesteśmy przeciwko przemyslowi - jesteśmy przeciwko kopalni rud cynku i ołowiu,flotacji i milionom ton szlamów. Zarobi garstka ludzi a tysiące zostaną w zdegradownym środowisku, zadłużonym powiecie z powodu usuwania szkód.

   Usuń
  4. Wy jesteście za, a za ile....????

   Usuń
 15. pani Basiu czemu pani nie przyszła do pani Micki pocałować w rękę poradziła bym pani ,przecież jest pani młoda radna a ja Micka stara doświadczona dlaczego...hihihi...nie takie młode obie siebie warte

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/