wtorek, 17 kwietnia 2018

Radni chcą referendum ws. kopalni, in vitro i komunikacji miejskiej

W Zawierciu robi się gorąco. Podczas dzisiejszej Komisji Samorządu i Ładu Publicznego, radni pozytywnie zaopiniowali wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawach: budowy kopalni cynku i ołowiu, finansowaniu zapłodnienia pozaustrojowego i bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży.
Skąd ten pomysł? Ma to związek z zawiązaniem Komitetu Referendalnego ws. budowy kopalni cynku i ołowiu, który powstał 6 kwietnia. Podczas dzisiejszej komisji, radni podjęli decyzję, że na najbliższej sesji zagłosują nad projektem uchwały dotyczącym organizacji nowego referendum z trzema pytaniami.

- Miasto od dłuższego czasu rozważało przeprowadzenie referendum w sprawach istotnych dla mieszkańców, a jednocześnie budzących kontrowersje, czyli o ewentualnej budowie kopalni, komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży do 15 roku życia, jak również zapłodnienia pozaustrojowego. To było często poruszane podczas prac Rady Miejskiej w tej kadencji. W związku z ostatnią inicjatywą mieszkańców (powstanie Komitetu Referendalnego ws. budowy kopalni. dop. red.) część radnych uznała, że jest to odpowiedni moment, żeby takie referendum zorganizować i zminimalizować koszta. Dlatego taki wniosek o referendum wpłynął z inicjatywy radnych klubów Platformy Obywatelskiej i koalicjantów oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Obecnie na wniosek Komisji, przygotowuję odpowiednią uchwałę i wniosę o rozszerzenie porządku obrad - mówi w wywiadzie dla Portalu OtoZawiercie.pl przewodniczący Rady Miejskiej, Paweł Kaziród.


- Odnosząc się do referendum ws. kopalni cynku i ołowiu, o którym mówi nowy Komitet Referendalny, to ja chcę powiedzieć, że żadne pismo do mnie jako do przewodniczącego Rady nie wpłynęło. O tej inicjatywie dowiedziałem się z mediów. Dziwi mnie to, że podpisało się tam pięciu radnych  miejskich z Zawiercia, zamiast po prostu wystąpić z wnioskiem, jak inni radni zrobili to dzisiaj. Oni chyba zapomnieli, że są radnymi, bo taki powinien był być ich pierwszy ruch zamiast robić to "pod publikę". Wtedy nie potrzebna byłaby ta akcja zbierania podpisów - komentuje Paweł Kaziród. 

Pod wnioskiem na temat pytań o kopalnię podpisali się: Ewa Mićka, Ewa Paluchowska, Edyta Grzebieluch, Damian Świderski, Leopold Stawarz, Grzegorz Kwiecień, Michał Szota, Jerzy Radosz, Wiesław Kulawiak, Paweł Domagała. Pod wnioskiem na temat pytań o in vitro i komunikację miejską podpisali się: Ewa Mićka, Ewa Paluchowska, Edyta Grzebieluch, Damian Świderski, Grzegorz Kwiecień, Michał Szota, Jerzy Radosz, Paweł Domagała. Jak czytamy we wniosku, szacowany koszt takiego referendum to około 130 tys. zł. Mają być w nim trzy pytania: Czy jesteś za dofinansowaniem z budżetu Gminy Zawiercie zapłodnienia pozaustrojowego? Czy jesteś za wprowadzeniem bezpłatnego publicznego autobusowego transportu zbiorowego na terenie Gminy Zawiercie dla dzieci i młodzieży do ukończenia 15 roku życia? Czy jesteś za lokalizacją na terenie Zawiercia kopalni cynku i ołowiu?

Co teraz zrobi Komitet Referendalny? Dalej prowadzi on akcję informacyjną i dalej zbiera podpisy za przeprowadzeniem referendum ws. kopalni.

- Nie ukrywam, że jestem oburzony, że radni Platformy Obywatelskiej i ich koalicjanci, którzy preferują politykę tzw. ciepłej wody w kranie, próbują przywłaszczyć sobie obywatelską inicjatywę przeprowadzenia referendum, mimo iż jeszcze kilka dni temu żartowali z inicjatywy mieszkańców i ich inteligencji, wskazując, że referendum jest niepotrzebne, a radni lepiej od mieszkańców wiedzą, czy kopalnia powinna powstać na terenie Zawiercia czy nie. Pomysł radnych PO i ich koalicjantów o upolitycznieniu referendum - które jest bezpartyjną inicjatywą mieszkańców Zawiercia – i próbę zrobienia z niego plebiscytu oceniam bardzo źle i mam poważne wątpliwości czy rzeczywiście chodzi im o uzyskanie informacji mieszkańców na temat budowy tzw. Kopalni Cynku i Ołowiu. Trudno mi w to uwierzyć, tym bardziej że tajemnicą Poliszynela jest to, że Platforma Obywatelska próbuje przykryć zatrzymanie i aresztowanie sekretarza generalnego tej partii Stanisława Gawłowskiego, który kilka dni temu usłyszał zarzuty korupcyjne. Czy idea upolitycznienia referendum jest próbą odciągnięcia uwagi mieszkańców od korupcyjnych afer Platformy Obywatelskiej? Czy radnym PO i ich koalicjantom chodzi o przykrycie bardzo poważnych afer korupcyjnych polityków PO czy o dobro lokalnej społeczności? Ta sprawa jak na dłoni pokazuje, że samorząd musi zostać odpartyjniony - mówi przewodniczący Komitetu Referendalnego, Tomasz Dudek.

Do sprawy odnosi się również radna miejska i członek Komitetu, Barbara Kozioł.

- Referendum ws. budowy tzw. kopalni cynku i ołowiu nie ma nic wspólnego z najbliższymi wyborami samorządowymi, tym bardziej że nie wszyscy członkowie Komitetu Referendalnego będą startować w najbliższych wyborach samorządowych. Referendum, a więc niezwykle ważna instytucja demokracji bezpośredniej winna być zdecydowanie częściej wykorzystywana. Dzięki temu mieszkańcy naszego miasta mieliby realny i faktyczny wpływ na decyzje podejmowane przez władze samorządowe. Mieszkańcy Zawiercia poradzą sobie w tej niezwykle ważnej kwestii, jaką jest wyrażenie opinii o budowie tzw. kopalni cynku i ołowiu w naszym mieście. Inicjatywa była oddolna - mieszkańców i radnych - wspólna. Mieszkańcy nie chcieli dłużej czekać z tak ważnymi decyzjami i sami wzięli sprawy w swoje ręce. Dobro mieszkańców jest dla nas najważniejsze. Nie upartyjniajmy naszego miasta - uważa radna Barbara Kozioł.

Sprawę referendum ws. kopalni komentował również radny Mariusz Golenia.

- Referendum ws. kopalni było przewidziane, ale dopiero, gdy będzie ostateczna lokalizacja i będzie można się rzeczywiście do czegoś odnieść. W tym momencie spółka Rathdowney rozważa budowę kopalni w Ogrodzieńcu i ewentualnie w Łazach, więc zastanawiam się, czy to referendum jest teraz potrzebne? Nie mamy żadnych konkretów. Rathdowney dopiero przekazało na ostatniej sesji Rady Powiatu, że za pół roku przedstawią ostateczną lokalizację - mówi dla Portalu OtoZawiercie.pl radny Rady Miejskiej i wiceprezes Stowarzyszenia Nie dla kopalni cynku i ołowiu, Mariusz Golenia.


28 komentarzy:

 1. w jaki sposob można podjąć decyzję odnośnie kopalni jak nie wiadomo gdzie bedzie kopania i stawy poflotacyjne z całą tablicą mendelejewa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. są mapy są dokumenty wystarczy przejsć do p.Goleni i stowarzyszenia ...

   Usuń
  2. Zauważ, że wg raportu RTH dla 8 lat to będzie 11,6 mln. ton odpadów. Wg R.Końskiego powierzchnia osadnikó ze szlamami będzie miała 150 ha. Gdzie to widzicie? Czekam na propozycje.

   Usuń
 2. 1. TAK
  2.Tak
  3. tak dla kopalni my zawiercioki ją chcemy niech obcy xxxxxx sie nie wypowiadaja , my chcemy karmić nasze dzieci a nie ciagle mops-y itd... nie pis-zmałpek i sekty kk @wyżej tablice medelejewa masz ale w pustej pale swojej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I masz nadzieję, że zatarudnia w niej zawiercian ??? nie sądzę abyśmy mieli tu specjalistów chyba , ze sprzątaczki . Będą pracować w kopalni jak powstanie wyłącznie przyjezdni i my zawiercioki jak piszesz tyle korzyści będziemy mieli😕co nic

   Usuń
  2. Kretyn to pisał i prymityw jakiś, zero merytorycznej treści.

   Usuń
  3. Oj pusto w tej głowisi, pusto. Poczytaj trochę o Olkuszu, Bukownie - nie trzeba szukać daleko.

   Usuń
 3. no i sie zaczeło MACH i spółka obudzili spiących radnych co za inwencja i pomysły BRAWO!!!!!!!! ..no i oczywiśćie to nie dlatego ze wybory nie nie ..pajace

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już zakrawa na obsesję! Czy za wszystkim,cokolwiek złego czy dobrego dzieje się w Zawierciu,stoi Mach? Niedługo okaże się,że i prosty poseł Kaczyński działa pod dyktando Macha.

   Usuń
 4. Jestem za powstaniem zakładu górniczego. Inaczej Zawiercie się wyludni i za chwilę będzie nas połowę tutaj.Czas pobudzić gospodarkę.Będą rozwijać się firmy przy kopalni itp. Co do metod wydobycia , to jest inna bajka niż kilkadziesiąt lat temu.Zupełnie inne standardy ochrony środowiska itp. Szkoda ,że ta walka polityczna nie ma nic wspólnego z kopalnią....niestety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. JAKIE firmy przy kopalni? Bajki i bzdury.
   Co do "nowoczesności" wydobycia - pobożne życzenia, jakoś nie widać na świecie kopalni, która byłaby wyposażona ww takie bajery o jakich bajdurzycie. Skażenie i problemy z wodą, a po paru latach zostaniemy z toksycznym kraterem.
   Co do "pobudzenia gospodarki" zobacz sobie, jakie "pobudzenie" w Olkuszu.
   A dla zawierciańskich bezrobotnych bez kwalifikacji po prostu nie ma miejsca w żadnej kopalni, inaczej już by gdzieś pracowali, tak ze otarcie im zakładu nawet 5 m od domu nic w ich sytuacji nie zmieni!

   Usuń
  2. A jaka masz obecnie , same orliki i pseudo boiska i inwestycje bez celu tak się bawi miasto , park z placem zabaw może był ladny ale z 10 lat temu obecnie nie spełnia norm bezpieczenstwa ( patrz siewierz jak nie mam wymieniac dalej ) ukladziki i tamowanie ruchu na ul.pomorskie nic z tym nie robia , a kase za pseudo basen biora , ja musze z dzieciakami jechac min 35km do jakiegoś aqua aby sie wybawiły bo nawet łazy to dno . Chłopczyku miasto nic nie mysli o nas i naszych dziecia mysla o sobie i swich stolkach i inwestycjach bez celu , jak wrota z placykiem za 310 tys czy pseudo starty kolarzy za 200 tys. do dziś brak połaczeń z miastami w okolicy , autobusy jeżdza jak chca kierowcy uciekaja z zkm , straz wiejska zamiast ganiac ludzi z pchlorzami za srxxxx wola dac mandat za parkowanie pod przychodnia centum lub pijaczkowi co nikomu nie szkodzi , brak jakich kolwiek inwestoruw od lat te same firemki i zmiana nazwy czy miejsca w strefie aby nie placic podatku ( wczesniej dostaja cynk co i jak)

   Usuń
 5. Walka polityczna na maksa. To już wygląda wręcz komicznie. Ps. Osobiscie jestem za kopalnią.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak pytać to o wszystko. Brakuje zasadniczego i bardzo ciekawego pytania. Czy jesteś za zniesieniem diet radnych?

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy jesteś za włączeniem ZKM do KZK GOP? Czy jesteś za powstaniem połączeń komunikacyjnych ZKM z Myszkowem, Dąbrową Górniczą, Katowicami, Częstochową?

  OdpowiedzUsuń
 8. 1..NIE 2..TAK 3 .TAK

  OdpowiedzUsuń
 9. Radni obradowali przez 4 lata nad zbieraniem odchodów po psach, a teraz nagle im zabłysła lampka w łepetynach i urządzają kabaret referendalny za nasze pieniądze, po to, żeby urządzać swoją kampanię przed wyborami.

  OdpowiedzUsuń
 10. Referendum buahaaa buahaaa bedzie spec ustawa i kopalnia bedzie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja wierzę, że się uda - były Gł. Geolog wypowiedzial się, że nie musimy wszędzie budować kopalni - w wypadku zagrożeń środowiskowych lepij importwać niż wydobywać, przerabiać i truć się.
   W Polityce Surowcowej równoprawnie zapisali jako ważny surowiec rudy cynku i ołowiu - co dla nas jest waziejsze utracić wodę czy żeby kanadyjczycy zarobili krocie.

   Usuń
 11. My nie chcemy dzieci z in vitro to powinno być zakazane

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie musisz korzystać z in vitro. Nikt cię do tego nie zmusza! Jednak zapewne znajdą się pary, które z tej opcji skorzystają. Każdy ma prawo wyboru a tobie nic do tego!

   Usuń
  2. My-to znaczy kto? Bo ja osobiście nie mam nic przeciwko.

   Usuń
  3. Człowieku ! Srednio
   Człowieku zacofany !!! Nic Ci do tego jak inni mają żyć i jakie metody wybierać,żeby mieć dzieci .

   Usuń
 12. Kanadyjczycy nie zdecydowali się jeszcz na budowę kopalni. Na koncie mają 1% potrzebnych na budowę funduszy. Poszukują dopiero inwestora.
  To są jeszcze gruszki na wierzbie.
  Nie dla kopalni

  OdpowiedzUsuń
 13. Dlaczego ma być udogodnienie w komunikacji miejskiej do 15 r.ż powinien być ustalony wiek do 18 rżczyli o ukończenia szkoły średniej

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/