wtorek, 24 kwietnia 2018

Prokurator chce 6 lat więzienia dla byłego prezydenta Zawiercia

Prokurator zażądał kary 6 lat pozbawienia wolności dla Ryszarda Macha - byłego prezydenta Zawiercia. W poniedziałek 23 kwietnia Sąd Rejonowy w Myszkowie rozpoczął wysłuchiwanie mów końcowych w procesie, który rozpoczął się w maju 2017 r.


Według oskarżenia, jako prezydent i starosta zawierciański Ryszard Mach miał przyjąć ok. 170 tys. zł łapówek. Zdaniem prokuratury, przyjmował on łapówki w zamian za przychylność i pozytywne decyzje dla przedsiębiorców. Łapówki miały być wręczane w związku z inwestycjami prowadzonymi przez Urząd Miejski w Zawierciu oraz przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu. 

Ryszard Mach po raz pierwszy został zatrzymany w lipcu 2014 r. Na trzy miesiące trafił wtedy do aresztu, wyszedł na wolność po wpłaceniu kaucji. Został jednak zawieszony w obowiązkach służbowych. Na początku 2016 r. został zatrzymany po raz kolejny i przedstawiono mu kolejne zarzuty. Pozostał na wolności za zwiększonym ze 100 tys. zł do 200 tys. zł poręczeniem majątkowym.
Prokurator przedstawił 10 zarzutów popełnienia przestępstw, z których dziewięć dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych, a jeden niedopełnienia obowiązków służbowych i wejścia w porozumienie w toku postępowania przetargowego. Jak powiedział dla portalu samorzad.pap.pl Tomasz Ozimek, rzecznik prowadzącej śledztwo w tej sprawie Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, poza karą sześciu lat pozbawienia wolności oskarżyciel publiczny wniósł o wymierzenie grzywny w wysokości 150 tys. zł oraz o orzeczenie przepadku korzyści z przestępstwa. Prokurator Jacek Otola w kilku minutowym wystąpieniu wskazał, iż jego zdaniem Ryszard Mach dopuścił się popełnienia zarzucanych mu czynów, choć jednocześnie wskazał, iż zdaje sobie sprawę, że większość zarzutów jest oparta na wyjaśnieniach człowieka, którego nie sposób nazwać krystalicznym mieszkańcem Zawiercia.

Obrońcy wnosili o uniewinnienie Ryszarda Macha. Prof. Kazimierz Zgryzek, jeden z obrońców Ryszarda Macha, wskazał w mowie końcowej, że prokuratura nie wykazała, że Ryszard Mach dopuścił się popełnienia przestępstw korupcyjnych, a cały materiał dowodowy został oparty na wyjaśnieniach oraz zeznaniach osób, których wiarygodność jest co najmniej wątpliwa. Prof. Zgryzek wskazał również, że proces Ryszard Macha jest klasycznym procesem: „słowo za słowo”, w którym poza słowami obciążającymi należy przedstawić również twarde dowody na winę oskarżonego, których w tej sprawie oskarżenie nie przedstawiło.

Zarówno w śledztwie, jak i na początku procesu Ryszard Mach nie przyznał się do korupcji. Zarzuty kwestionowali także trzej inni mężczyźni, którzy razem z byłym prezydentem zasiedli na ławie oskarżonych. Dla nich prokurator domaga się kar pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz kar finansowych.

Podczas ostatniej, kwietniowej rozprawy, wysłuchiwano mów końcowych.

- "Mam 72 lata. Całe swoje życie poświęciłem służbie społeczeństwu" - tak zaczął swoją mowę Ryszard Mach.

- "Nigdy nie brałem łapówek. Nigdy nie czerpałem korzyści finansowych z polityki, a wręcz przeciwnie – pieniądze zarobione w polityce przeznaczałem na pomoc innym. Tak było np. w 2012 roku, kiedy proboszcz jednej z zawierciańskim parafii przyszedł do mnie i zapytał czy miasto może finansowo wesprzeć powstanie przyparafialnej Kuchni św. Antoniego. Zapytałem, o jakie pieniądze chodzi. Odpowiedział, że potrzebuje 300 złotych. Wyciągnąłem te pieniądze z kieszeni i mu dałem. Ze swoich własnych pieniędzy. Innym razem zadzwoniła do mnie pewna studentka, która organizowała akcję charytatywną dla dziecka z sąsiedniej gminy, które urodziło się bez rąk i nóg. Zapytała mnie czy miasto może wesprzeć akcję. Powiedziałem, że miasto nie może tego zrobić, ale ja to zrobię z własnym pieniędzy i kilka dni później przelałem na konto zbiórki kilka tysięcy złotych – swoich własnych pieniędzy. Zrobiłem to z potrzeby serca" - wymieniał w swojej mowie końcowej Ryszard Mach.

"W czerwcu 2013 roku odbyło się referendum, którym – rządząca wówczas w naszym kraju partia polityczna – chciała odwołać mnie z funkcji prezydenta Zawiercia. W referendum wzięło udział 8 proc. uprawnionych do głosowania. Mieszkańcy Zawiercia uznali referendum za hucpę polityczną i postanowili, że nie wezmą w nim udziału. (...) Kilkanaście miesięcy później, kilka tygodni przed rozpoczęciem kampanii wyborczej, zostałem zatrzymany i tymczasowo aresztowany. Czy to miało związek z referendum? Czy to, że lokalna posłanka zaangażowana w referendum była członkinią sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych miało wpływ na działania organów ścigania? Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Wiem jednak jedno – jestem niewinny" - mówił dalej Ryszard Mach.

Dalszy ciąg wystąpień zaplanowano na poniedziałek, 7 maja. 

Tą sprawę skomentował Ryszard Mach w wywiadzie dla Portalu OtoZawiercie.pl. 

- Cieszę się, że przewód sądowy już się zakończył i w maju zostanie wydany wyrok w mojej sprawie. Jestem przekonany, że sprawiedliwości stanie się zadość i zostanę oczyszczony z wszystkich stawianych mi zarzutów. Nie ukrywam, że na początku obawiałem się, że sprawa będzie się toczyła przez wiele lat i przez to - po raz kolejny - zrezygnuję z ubiegania się o urząd prezydenta Zawiercia. Na szczęście postępowanie było prowadzone stosunkowo szybko - bez zbędnej przewlekłości - dzięki czemu już za kilkanaście dni - mam nadzieję - będę mógł z czystym sumieniem ogłosić czy będę się ubiegał o urząd prezydenta Zawiercia - powiedział dla OtoZawiercie.pl Ryszard Mach.

36 komentarzy:

 1. Wierzę w nie winność R.M. wierzę ,że wyjdzie obronną ręką. Tego Ci Ryśku życze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Padła deklaracja ze strony Pana Macha . To ważny moment dla kampanii . Widać że były prezydent stawia wszystko na jedną kartę Jeśli dostanie wyrok skazujacy nawet nie prawomocny to jest jego polityczny koniec Poczekajmy

  OdpowiedzUsuń
 3. "...będę mógł z czystym sumieniem..." HaHaHa - parodia żałosnego starego człowieka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niech każdy liczy swoje grzechy i pilnuje własnego sumienia.

   Usuń
 4. Można Macha nie lubiec mozna go nawet niecierpieć ,ale wyrok po - SŁOWIE za SŁOWO i to jeszcze jak mówi prokurator oskarzające słowa niezbyt prawego delikatnie mówiąc goscia ???? ot nie lubię nie powiodło mi się zniszczę !!! dopiero wypuscili takiego co 18 lat siedział za słowa,a czemu tak nielubimy Macha patrząc na róznego rodzaju wybory w których wygrał widzimy coś innego . a moze te prózniaki co po nim nastali,co teraz rozdają karty , jedyne co potrafią to obiecać mówić, i co nie wychodzi ? to bo kiedyś Mach..czyżby MACH jak Tusk ..W POLSCE KAMPANIA- WSZYSTKO WINA TUSKA w Zawierciu cale zło to Mach ..nie przepadam za machem ale widze co się dzieje.. szycie Macha grubymi nićmi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tez nie przepadam za Machem ale to co napisałeś to prawda .. mogą pisać co chcą bo ich to nie dotyczy ale ..kto im pomoże jak przyjdą po nich -;)

   Usuń
 5. panowie spoko nie ma strachu Mach na prezydenta ? zadne dla was zagrozenie ..przeciez miasto aż kwitnie od wspaniałych waszych incjatyw ..piękne drzwi w przyszłość ,wspaniałe błotne place zabaw ,podwyzki śmieci dla mieszkańców, i wiele innych pomysłów które nigdy nie zrealizujecie poza obiecankami ...SPOKO 0 STRACHU

  OdpowiedzUsuń
 6. Dokładnie myślę tak samo panie Ryszardzie, to wszystko było wszystko na pokaz i możliwe, że zbiega się to z poczynaniami pewnej pani posłanki.....i to tyle wniosku. Jestem z panem panie Ryszardzie, powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Rysiek I Szczodrobliwy. Wstyd chwalić się pieniędzmi które się dało na Kuchnię Sw. Antoniego. A gdzie to jest udokumentowane. Każdy może tak powiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Filantropi i .....? Panie Mach

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja w niewinność nie wierzę, BO JESTEM JEJ PEWIEN!!! to słowo przeciw słowu - sąd to powinien wreszcie raz na zawsze przerwać, uniewinniając R.M. który winien wrócić na arenę i robić swoje dla miasta, bo robił to zawsze dobrze. bez względu na pełnioną funkcję.

  OdpowiedzUsuń
 10. jesteśmy z panem panie Ryszardzie

  OdpowiedzUsuń
 11. Skoro obrońcą Macha jest taka postać jak prof. Zgryzek to znaczy, że Mach jest niewinny. Miałem zajęcia z dziekanem Zgryzkiem na WPiA UŚ. To rewelacyjny człowiek o niezwykłej uczciwości. Nie bierze wszystkich spraw jak leci tylko te, gdzie widzi że oskarżony jest niewinny i trzeba mu pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 12. Czereśniaku, pójdziesz tam gdzie twoje miejsce. Wypracowałeś to sobie swoją ciężką pracą. Gratulacje Czereśniaku.

  OdpowiedzUsuń
 13. od kiedy to w państwie prawa sądzi się i wsadza się człowieka za.. MOŻE ZROBIŁ .. dowody znajdziemy bo ktoś coś powiedział !!!! .brak konkretnych dowodów działa na korzyść oskarżonego ..no tak ! ale to w państwie PRAWA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wsadzili chłopa na 3 miesiące i cóż trzeba to jakoś uzasadnić jeszcze zażąda zadość uczynienia ? szukamy szukamy szukamy

   Usuń
 14. prokurator stwierdza ze zdaje sobie sprawę ..większość zarzucanych czynów oparta na ...jakieś jaja panie prokuratorze czy nie pomyślał pan że w przyszłości ktoś mało nieskazitelny , w słowie za słowo może i panu zniszczyć życie ?

  OdpowiedzUsuń
 15. No i mamy referendum radni zagłosowali 12 za 8 przeciw 1 wstrzymujący ..to wygląda ze kopalnia będzie, prezent dla miasta w przedwyborczym szale ..chyba ze mieszkańcy pójdą za punktem by dzieci do 15 lat jeździły darmo ,tylko po co na ten punkt referendum wystarczyła by zgoda Rady Miasta ,co do in vitro może być ciekawie co na to kościół ?? biedny ten pobożny zarząd miasta .świat oszalał ? nie, to człowiek człowiekowi zgotował ten los -smutne

  OdpowiedzUsuń
 16. wszyscy wiemy jak skończył ówczesny proboszcz i jak razem sobie popijali wiec wnioski ??????????

  OdpowiedzUsuń
 17. Iłyszyn przyznał się i został skazany za to że dał łapówkę to jak Mach może zostać uniewinniony że wziął- ludzie myślcie to nie boli i przestańcie wierzyć w biednego niewinnego Rysia który tylko myśli o władzy a nie o mieszkańcach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli ktoś jest w coś zamieszany to na pewno nie jest czysty. Każdy kto zajmuje się polityką jest w coś umaczany, nie ma świętoszków. Macha znam od kilkunastu lat, dobry facet ale za jego niewinność nie dał bym złamanego szeląga. A propo dziadek ja mam 70 lat a ty 71 siądź sobie na dup.e i zajmij się plewieniem ogródka a daj szanse młodym, niech oni coś zrobią dla tego grajdołu.

   Usuń
 18. Rysiek w "pasiakach" ,bardzo dobrze.Całe zawierciańskie SLD powinno być za kratami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądźcie abyście nie byli sądzeni.

   Usuń
 19. wyrok będzie skazujący

  OdpowiedzUsuń
 20. Rysiek musiał odejść jak Balcerowicz...Tylko Rysiek utonął a Balcerowicz pływa po Adriatyku...Taka małą róznica. Pozdro Rychu wyśle ci kartke jak już dotrzesz na wymarzone wakacje...Nie ma co narzekać Apartamenty troszkę ciasne ale jakoś sobie poradzisz.Poznasz Nowych znajomych i jakoś to będzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. "Jak straszną namiętnością jest, zazdrość! Jest w tym grzechu dużo podłości, zdziczenia i ukrytej przewrotności czy wiarołomstwa. Zazdrośnicy truciznę swoich języków rozlewają wszędzie; nawet najbardziej doskonałe uczynki i cnoty bliźnich poddadzą krytyce i bezceremonialnym ocenom. Zazdrośnicy przypominają jadowite węże, które w najpiękniejszych kwiatach zbierają truciznę, a zioła służące leczeniu zamieniają w swoim organizmie na śmiercionośny jad. Zazdrość opluwa swoim jadem najlepsze nawet uczynki. Grzech zazdrości jest złośliwą radością z tego, że bliźni doznaje niepowodzenia czy jakiegokolwiek nieszczęścia. Przeklęta zazdrość toczy zaciętą, wewnętrzną wojnę przeciw człowiekowi, w którego duszy się lęgnie! Ach, bracia, z jaką gorliwością trzeba się pilnować, żeby ta ślepa namiętność nie zakorzeniła się w naszym sercu! Bo kiedy raz ogarnie ona duszę, niełatwo ją stamtąd usunąć!"?

  OdpowiedzUsuń
 22. Anonimowy 26 kwietnia 2018 18:26 to napisał chyba kolega z pod celi z sekty katolickiej z borowego pola :) Bedzie się działo pod celą...
  Odpoczywajcie w pokoju ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ..................................................................................................................................................................................................

   Usuń
  2. mormon ....Bóg z TOBĄ SYNU

   Usuń
 23. POSŁANKA KTÓRA narobiła tego bagna już ją ukarało:) zabrało jej coś życię bardziej cenniejszego niż bycie politykiem, Otwieram szamapana i pije za to zwycięństwo nad tą Panią hahahahaha kij mu w oko temu co go nie ma

  OdpowiedzUsuń
 24. Znam Rysia Macha od 1968 r. i odnosząc się do jego sprawy, mówię : bez komentarza.

  OdpowiedzUsuń
 25. Rysiu wroć i z obecna sitwa zrob porzadek

  OdpowiedzUsuń
 26. Ryszard Mach to zakała Zawiercia.Za jego beznadziejne decyzje jako Starosty i Prezydenta miasta dziś płacimy odsetki w wysokosci ok 3 mln zł rocznie.To jest ten wasz geniusz. Choćby za to należy mu się 15 lat łagru

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodatkowo to jeszcze znana zawierciańska pijaczyna.

   Usuń
 27. wiec czego się boicie będzie startował na prezydenta wszyscy go skreśla i pozamiatane

  OdpowiedzUsuń
 28. Sądząc po laurkach i klace wnioskować można że owi mają ołtarzyki ku czci św Ryszarda a dzień zaczynają otwierając małą czerwoną książeczkę z cytatami Maomacha

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/