wtorek, 6 marca 2018

Zamontowano baner z wizerunkiem Piłsudskiego na budynku MOPS w Zawierciu

Po wielu miesiącach dobiegła końca sprawa wizerunku ściany budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawierciu.Pod koniec 2016 roku ocieplono i pomalowano na niebiesko wschodnią ścianę tego zabytkowego obiektu. Władze Zawiercia wyszły z pomysłem, aby zagospodarować ją w jakiś kreatywny sposób. Miał tam pojawić się artystyczny mural. Urząd Miasta ogłosił więc konsultacje. Mieszkańcy nadsyłali swoje propozycje, co powinno pojawić się na tej wyremontowanej ścianie. Spłynęło łącznie kilkanaście propozycji. Żadna jednak nie spotkała się z akceptacją władz miasta i ośrodka. Dlatego postanowiono, że to pracownicy MOPS przygotują własny pomysł.


Przygotowano więc propozycję namalowania logo Zawiercia, a także wizerunku amonita, co ma być nawiązaniem do Jury. Marcin Wojciechowski, rzecznik UM przekazał wtedy, że koszt tego przedsięwzięcia to około 15 tysięcy złotych. Pomysł spotkał się z ostra krytyką mieszkańców, co było widoczne m.in na Portalu. Dlatego zrezygnowano również z tego pomysłu.

W międzyczasie ukończono realizację inwestycji na terenie obok MOPS, w ramach której powstało 13 miejsc parkingowych, skwer i drzwi z płotem. Ta inwestycja również nie spotkała się z przychylną opinią mieszkańców. Urząd Miasta tłumaczył wtedy, że drzwi mają symbolizować "Bramę na Jurę", odnosić się do dawnych budynków mieszkalnych, które kiedyś tu istniały, a także jak napisał w komunikacie: "Rok 2018 Sejm RP uchwalił rokiem 100 lecia odzyskania wolności przez nasz kraj.. Drzwi są zatem swoistym symbolem wejścia w wolną i niepodległą Polskę". Jak dalej pisał w komunikacie urząd, "w br. nastąpi uroczyste otwarcie tego skweru przy ul. Józefa Piłsudskiego, jako miejsca Wolności i Niepodległości."


Dlatego też zmieniono koncepcję wizerunku ściany na budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ostatecznie nie wykonano żadnego muralu, a zamontowano podłużny baner z wizerunkiem Marszałka Piłsudskiego oraz napisami upamiętniającymi bohaterstwo tych, którzy przelali za Polskę swoją krew. Postanowiono również, że domontowane zostaną elementy upamiętniające setną rocznicę odzyskania przez Polskę wolności, a także zmieniony ma zostać wizerunek drzwi.

- "Przez szereg tygodni wygląd skweru przy zbiegu ulic Piłsudskiego i Dojazd poddawany był totalnej krytyce. Miasto wówczas apelowało do wszystkich tych, którzy wyśmiewali, krytykowali wygląd skweru aby poczekali do wiosny bowiem skwer nie został jeszcze zakończony w sensie jego wyglądu. W najbliższym czasie zostaną dodane nowe elementy upamiętniające 100 rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Symboliczne drzwi do wolności również zmienią swój wygląd." - napisał Urząd Miasta w kolejnym komunikacie, który ukazał się dzisiaj.  

Jak przekazał rzecznik Urzędu Miasta, koszt baneru to ok. 3 tys. zł.16 komentarzy:

 1. Co jeszcze głupiego wymyślą, aby wytłumaczyć się z wydanych w błoto o przepraszam w drzwi pieniędzy?

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda na to ,że wreszcie jest koncepcja i jakaś spójność się pojawia .Skwer Niepodległości to niezły pomysł !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A kiedy przecięcie wstęgi i pokropienie?

   Usuń
 3. A którędy trzeba przejść przez te drzwi do wolności? Jakoś nie widać żadnej wolności ani po jednej ani po drugiej stronie. Skoro ten tak zwany skwer nie jest wykończony to znaczy, że jeszcze trzeba w niego zainwestować dodatkową kasiorę. Nawet wiem z czyjej kieszeni to poleci.

  OdpowiedzUsuń
 4. znowu ktos zarobi ale dla potrzebujacych braknie pieniedzy,baner na 100 lecie bardzo wazny a ludzie z kamienicy ktora sie rozpada "sami sobie dewastuja dom"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tzw. "potrzebujący" to w większości nieroby, utrzymywani z naszych podatków.
   Potrzebującą osobą jest człowiek, który stracił majątek w wypadku - żywioły: powódź, huragan, pożar etc. - przypadki losowe niezawinione z woli człowieka.
   Reszta to darmozjady - którym nie warto pomagać, przepiją, przejedzą i będą darli gębę o więcej.

   Usuń
  2. Nie rzucać pomysłów bo realizacja to nowe koszty-nie lepiej było przeznaczyć tą kasę dla klientów ośrodka a na skwerze ułożyć chodnik jak wydeptane ścieżki i zasiać trawę?

   Usuń
  3. O wygląd i estetykę miasta trzeba dbać , a to kosztuje .Jednak powinna być najpierw utworzona koncepcja zagospodarowania terenu miasta a później realizacja. U nas jakoś inaczej, tu się coś zrobi,tam się coś zrobi a potem przerobi .

   Usuń
 5. Już są połamane plastikowe zielone obrzeża na tym "klombach" - od mrozu. Każdy ko ma do czynienia z ogrodem wie że to jednorazowy badziew, ale skoro miasto stać... Tak samo jak na te nieszczęsne rośliny które sadzono w zimie i najprawdopodobniej juz są martwe...
  Zamiast poszerzyć trochę chodnik na zakręcie i ułatwić dojście do pasów to jeszcze utrudnili przejście.

  OdpowiedzUsuń
 6. G.... kończ waść wstydu oszczędż

  OdpowiedzUsuń
 7. Z tych drzwi śmieje się całe województwo. Na nic się zdadzą próby przykrycia drzwi i ich tłumaczenie. Marszałek Piłsudski sam zszedłby z baneru, żeby nie psuć sobie widoku.

  OdpowiedzUsuń
 8. Trzeba było wyremontować fasadę budynku wykonaną z cegły tj. wyczyścić tak jak zrobiono to w przypadku bazyliki, natomiast ścianę docieplić, wyłożyć licówką zbliżoną do koloru fasady i ewentualnie umieścić na niej herb miasta i napis Zawiercie. Tym samym brak by było sztucznie wytworzonego problemu tej ściany.

  OdpowiedzUsuń
 9. Hmmm, ciekawe, otwierasz drzwi do wolności, a tu zaskoczenie, bo jeszcze przez płot trzeba przeskoczyć. Ciekawe czy za tym płotem już jest wolność, czy jeszcze jakaś inna przeszkoda będzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już jeden taki był,co skakał przez płot i uszczęśliwił nas wolnością. Może nie warto robić powtórki?

   Usuń
 10. ŚCIANĘ TRZEBA BYŁO OCIEPLIĆ WYMALOWAĆ ZAŁOZYĆ Z DWA DUZE BANERY REKLAMOWE I WYNAJĄĆ LIDLOWI CZY SPAROWI PRZYNAJMNIEJ BYŁY BY PIENIĄDZE DLA POTRZEBUJĄCYCH Z MOPSU

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale wtedy nie wiedzielibyśmy że mamy "NIEPODLEGŁE ZAWIERCIE",w którym coraz wznioślej kwitnie radosna twórczość.

   Usuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/