poniedziałek, 26 marca 2018

Rekordowa liczba widzów w kinie w Zawierciu

Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" w Zawierciu w 2017 roku odnotował rekordową ilość widzów w kinie - 63 053.
Portal OtoZawiercie.pl dotarł do informacji, które ukazują szczegóły funkcjonowania jedynego zawierciańskiego kina. Wynik, który odnotował MOK pokazuje, że liczba widzów rośnie z roku na rok. W 2011 roku kino w ośrodku miało prawie 26 tys. widzów, a w 2015 roku już prawie 49 tysięcy. Teraz, w 2017 roku było to ponad 63 tysiące widzów.

W 2017 roku w kinie w Zawierciu wyświetlono łącznie 1 168 seansów, w tym 144 europejskie i 283 polskich. Zawierciańskie kino na 365 dni w roku, wyświetliło filmy w 326 dni. Wśród filmów były 31 polskie premiery, a łącznie polskich produkcji było 37. Koszty, które poniósł MOK w wyniku działalności kina, to kwota około 404 tysiące złotych.Kino w Miejskim Ośrodku Kultury "Centrum" w Zawierciu rozpoczęło swą działalność 12 czerwca 1983 roku. W kinie znajduje się 538 foteli filmowych. Od 2014 roku można on-line rezerwować bilety na filmy, a od 2017 roku można również kupować je przez internet. 

W Polsce istnieje około 500 kin. Z tego ponad 70 procent to wciąż małe kina, które przyciągają ok. 15 proc. widowni. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących kin z 2016 roku wynika, że te jedno i dwusalowe kina wciąż stanowią większość rynku. Biorąc pod uwagę liczbę miejsc na widowni oraz liczbę seansów przegrywają z multipleksami. Jeden multipleks dysponuje bowiem średnio 2174 miejscami na widowni oraz wyświetla 17,9 tys. seansów rocznie. Z badań GUS wynika, że większość małych kin w Polsce to kina należące do samorządów lokalnych (76 proc.)

Według zapowiedzi, wkrótce w Zawierciu ma powstać nowy multipleks. Ma to być kino Planet Cinema z 4 salami na 600 widzów. To nowa sieć, która do tej pory posiada kina w Ełku i w Oświęcimiu. Kino w Zawierciu ma być trzecim kinem tej sieci i ma zostać zlokalizowane w planowanym centrum handlowym "Brama Jury" przy ul. Wojska Polskiego. Budowa obiektu ma ruszyć planowo w czerwcu 2018 roku i od tego, czy faktycznie tak się stanie, zależy, czy w Zawierciu będziemy mieli drugie kino.

14 komentarzy:

 1. Najlepiej Nasz MOK zrównać z ziemią i niczego nie będzie tylko same sklepy :/. U Nas w kinie było by więcej ludzi ale mentalność zawiercian jest taka, że aaa nasze to takie czy owakie i zamiast iść do nas na film to wolą jechać do Katowic czy Dąbrowy. Cudze chwalicie, a swego nie znacie. Jedynie czego tutaj brakuje to reklam przed seansem ;) i moim zdaniem popcornu czy coli, ale to taki drobny szczegół.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A bez ruszania szczękami filmu nie da się obejrzeć? Czy nie da się zrozumieć?

   Usuń
 2. 3/4 z tych 60 tys.widzów to uczniowie szkół, którzy chodzą na tak "ambitne" produkcje jak Smoleńsk tylko dlatego żeby nie być w szkole.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu się zgodzę - repertuar tego "kina" to porażka. Pamiętajmy że nie dla wszystkich filmy pokroju Pitbula są szczytem artyzmu, a jeżeli ktoś szuka czegoś ambitniejszego u nas niestety tego nie znajdzie. Popatrzcie jak wygląda repertuar kina i wydarzeń np.w tarnogórskim centrum kultury - nasz MOK do tego poziomu niestety nie doskakuje a szkoda

   Usuń
 3. Przecież w kinie MOK to sam chłam leci - kino dla mało wymagających odbiorców. Nie pamiętam, kiedy tam ostatnio puszczali jakieś bardziej ambitne filmy. W kółko jakieś Pitbulle, bajki, Och Karole itp podobna szmira. Dziwne, że to kino jeszcze jakoś funkcjonuje. Chyba rzeczywiście zarabia wyłącznie na grupach szkolnych, którym każe się oglądać "Smoleńsk" i inne "ambitne polskie produkcje", obecnie najlepiej o patriotycznym wydźwięku. Prawda jest taka, że aby obejrzeć dobry film kinie to trzeba się udać do innego miasta.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście że jeździmy do innych miast w których jest pełny repertuar, nie trzeba oglądać filmów z dubbingiem ( czyt. potrafimy czytać ) a premiery nie są miesiąc po terminie ! Jedzenie nie jest ważne ale to także plus.... Ekipa Zarządzająca jest Stara i PRL-owska do wymiany , a kino niestety jak dla mnie do likwidacji , szkoda pieniędzy na jego utrzymywanie... Miejmy nadzieje że nowo powstałe będzie na obecnych standardach... toż to już w końcu nie 19 wiek :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wywalić te postpzprowskie popluczyny- dlaczego mieszkancy maja byc pokrzywdzeni tylko dlatego, że im się nie chce? I tak wszystko w tym zatechlym miescie funkcjonuje. Ile jeszcze to potrwa?

   Usuń
  2. MOK, jak sama nazwa wskazuje Miejski Ośrodek Kultury, nie kino Zawiecie, Wy Zawiercianie nie potraficie doceni tego co jest! "Sieciówki" kin może mają większy repertuar, ale tylko dlatego, że dużo tam ludzi jeździ, ponieważ fajnie mieć "taki bilet", wygodne miejsce oraz jedzenie. Tylko tym się różnimy!! Ekran w MOK-u w Zawierciu mamy taki sam jak w tzw:salach kinowych w sieciówkach! IMAX-u z MOK-u nie zrobimy! A tak jak napisałem, ekran jest identyczny, nagłośnienie również, jak inne sieciówki głownie MOK posiada nagłośnienie Dolby Digital z firmy JBL, Projektor, który praktycznie również jest identyczny co w tych sieciówkach, parametry są identyczne! Tylko Wy Zawiercianie tego nie dostrzegają ponieważ nasza sala jest duża i wielkośc samego obrazu jest mała, ale tak jak już wspominałem nie raz, że wielkość jest taka saaama jak w sieciówkach, więc MOK, nie jest złym kinem, ale oczywiście lepiej iść do Lidla, niż do Społem.

   Usuń
 5. Jak powstanie galeria z kinem to MOK padnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ojjooj Zawiercianie!!
  MOK, nie jest kinem, tylko Miejskim Ośrodkiem Kultury inaczej kino-teatr, galeria, bilard, różne kursy itp...
  Powinniśmy się cieszyć z tego że posiadamy kino i to nie najgorsze bo tak naprawdę brakuje nam wygodnych siedzeń, jedzenia (chociaż nie których to denerwuje jak ktoś mlaska w kinie), tak to niczym nie róznimy się od innych kin. Nasza sala widowiskowa zaopatrzona jest w nowoczesny cyfrowy projektor o parametrach takich jak w tych sieciowych kinach, ekran: hmmm może faktycznie to nie IMAX, ale wielkośc jest taka sama tylko, że ludzie nie widzą tego, ponieważ jak siadają w tych salach w kinach sieciowych to ekran jest duży, ale tak naprawdę wielkość ekranu w MOK-u a w tych salach jest taka sama, tylko że my mamy dużą salę, która przypinam nie tylko jest kinem!!
  Nagłośnienie: również takie same jak w innych kinach: Dolby Digital z firmy JBL, (jak toś nie wierzy to se podejść z boku na balkonach tam są umieszczone, ale kto będzie miał możliwość to z tyłu ekranu są głośniki jeszcze, bo te co stoją na scenie są wyłącznie do różnych występów.
  Premiery moi drodzy są, bo MOK jest kinem premierowym, jak nie wierzycie to się dowiedzcie, powinni wam udzielić takich informacji, tylko że filmy pewnie najczęściej są zamawianie miesiąc przed premierą na dany miesiąc, więc nie każdy film będzie bo by się nie opłacało kupować tych filmów, jeżeli na seanse przychodzi mniej więcej 50 osób, a byłem świadkiem co przyszło 5 osób, i teraz uruchamiaj aparaturę, światło wszystko....i pieniądze lecą za prąd, bo tylko 5 osób przyszło..wstyd i wy chcecie wmówić,że jak wybudują te kina w tej galerii to coś się zmieni? NIE, bo tyle osób ile teraz będzie tam przchodziło, a oni i tak będą w tej galerii puszczać filmy bo ta sieciówka im za to płaci i wypłaca pieniądze, a MOK sam się utrzymuje, pewnie przy pomocy jeszcze urzędu...i na Zawiercianinie....sami do tego doprowadzacie, i ci co mówią, że MOK to chłam i w ogóle...to może przyjdźcie kiedyś do MOK-u na film a nie do Katowic czy do Dąbrowy, bo za przeproszeniem "w dupie byliście g*wno widzieliście, Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dlaczego na swojej stronie propagujesz lichwiarzy i oszustów !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie ! coś pan pitolisz ! Zawiercie jest super miastem z przyszłością tu karzdy jest uczciwym obywatelem ! Kocham to miasto jak i prezydenta i Ciebie mój mały kochany redaktorze, chciałbym się z Tobą umówić na spotkanie odnośnie ciezkawego artykułu, przyjdz do mnie dziś wieczorem mam wino swiece, i przyszkuję coś smakowitego coś co najbardzioej lubisz:) coś o czym pragniesz, jesteś mega przystojny, od urodzenia mi się podobasz, od zawsze Cię obserwuję Twój cichy wielbiciel i Kochanek Jakub Kuba Łepson Kot

   Usuń
 8. Ja tam lubie kino w moku
  to nie chodzi o kino , tylko filmy robią już coraz słabsze...

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/