środa, 28 lutego 2018

Można sprawdzić jakość powietrza w mieście

Mówiło się o tym już od dłuższego czasu. W Zawierciu zamontowano czujniki powietrza. Do tej pory mieszkańcy nie mogli konkretnie sprawdzić, jaki jest stan powietrza, który oddychamy. Na terenie Gminy Zawiercie zlokalizowana jest tylko jedna stacja państwowego monitoringu powietrza na terenie Szkoły Podstawowej nr 3. Jest to punkt manualny, przez co informacji o stanie powietrza albo nie ma w ogóle, albo pojawią się po pewnym czasie. 

Urząd Miasta w Zawierciu zakupił jednak 10 czujników do badania pomiaru stężenia pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Urządzenia zamontowano w następujących lokalizacjach: Urząd Miasta przy ul. Leśna 2, Administracja Domów Mieszkalnych ZGM nr 2 przy ul. Dąbrowskiego 4, SP1 przy ul. 11 Listopada 22, SP3 przy ul. Skłodowskiej 16, SP5 przy ul. Paderewskiego 49, SP6 przy ul. Wierzbowej 4, SP7 przy ul. Oświatowej 55, SP9 przy ul. Piłsudskiego 117, SP13 przy ul. Filaretów 9 oraz Przedszkole nr 2 przy ul. Marszałkowskiej 28.


Firma Airly zamontowała czujniki i prowadzi pomiar. Jest to pomiar chwilowy - ukazują się dane co godzinę. Jakość powietrza można monitorować na stronie www.map.airly.eu/pl/ lub w aplikacji mobilnej Airly na Androida oraz iOS. 

Jak przekazał rzecznik prasowy Urzędu Miasta Marcin Wojciechowski, koszt zakupu czujników i obsługa urządzeń to kwota 12.915 zł brutto.

3 komentarze:

 1. Lokalizacje trochę zbyt blisko siebie. Przydałby się taki czujnik np. w Łośnicach na budynku OSP lub Blanowice w okolicach kościoła. Jest wysoko, jest internet i dodatkowo firma Airly może taki czujnik doposażyć w wiatromierz do pomiaru prędkości wiatru bo Orkany i nawałnice są coraz częstsze. W Tychach jest wiatromierz. Airly.

  OdpowiedzUsuń
 2. Marszałkowska najgorsza, dlaczego nie jestem zdziwiony... do tego nawet nie trzeba czujnika, można wyczuć że jest źle. W tym rejonie
  zimą po kilku oddechach nachodzi ochota na szybką ewakuację.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie że czujniki są - jednak że dlaczego większość czujników znajduje się na szkołach ?
  Powinno być więcej czujników na osiedlach domków jednorodzinnych np:
  osiedle Zuzanka ,czy też osiedle Argentyna (pomiędzy czujnikami na szkole podstawowej nr 5 a czujnikami na szkole podstawowej nr 9) na tym obszarze
  jest po prostu masakra .

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/