wtorek, 30 stycznia 2018

Publiczna Szkoła Muzyczna w Zawierciu nie powstanie w tym roku

Powraca temat powstania Publicznej Szkoły Muzycznej w Zawierciu, o której mówi się już od pewnego czasu. Jak się okazuje, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, placówka nie powstanie w tym roku. 
Do sprawy nawiązano podczas styczniowej Komisji Kultury i Promocji Miasta. Mówiono m.in o tym, czy instrumenty do nowej szkoły powinny zostać wynajęte od istniejącej Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Leona Dimant, czy też powinno się zakupić nowe. Następnie zaczęto rozmawiać ogólnie o powstaniu tej placówki. Jak powiedział prezydent Witold Grim, nie uda się uruchomić szkoły od 1 września, tak jak było to zapowiadane wcześniej.

- Po prostu nie damy rady, aby Szkoła Muzyczna powstała w tym roku. Analizujemy jaka jest populacja w mieście i jakie będzie wykorzystanie w przyszłości Szkoły Podstawowej nr 4. Później muszą za tym iść prace adaptacyjne, co wymaga projektów. Nie jesteśmy w stanie zrobić tego w tym roku - powiedział Witold Grim.

Później ze swoim pomysłem wyszedł przewodniczący Komisji Kultury i Promocji, Leopold Stawarz.

- Mam propozycję. Może zróbmy następną komisję wyjazdową, odwiedźmy szkołę muzyczną w Myszkowie lub Dąbrowie Górniczej. Zobaczymy, jak poradzić sobie z takimi problemami. Myszków poradził sobie w pół roku - to dlaczego Myszków sobie poradził, a my sobie nie poradzimy? - mówił Leopold Stawarz.

- Ja myślę, że taka akustyczna adaptacja pomieszczeń to nie jest nic bardzo skomplikowanego. My nie robimy drugiego NOSPR-u, tylko my robimy proste pokoje do grania na zwyczajnych instrumentach - ocenił radny Jarosław Chłosta.

Jak powiedział przewodniczący Komisji, aby uruchomić taką szkołę muzyczną, potrzebne są około cztery sale. W dalszej części spotkania, członkowie Komisji zaczęli dyskutować na temat lokalizacji szkoły. Mówiono o nowych, potencjalnych miejscach, gdzie mogłaby powstać, jak np. dawna sala balowa dawnej przędzalni bawełny na Starym Rynku, czy też o sali w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej "Hutnik" przy ul. Paderewskiego.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2017 prezydent Witold Grim powołał doradcę ds. utworzenia Publicznej Szkoły Muzycznej - Halinę Stępień, która jest dyrektorem Niepublicznej Szkoły im. Leona Dimant. W grudniu przestała jednak pełnić stanowisko doradcy prezydenta.

- Chcielibyśmy, aby szkoła muzyczna powstała jak najszybciej i miasto czyni starania aby tak się stało. Zgodnie z nowymi przepisami w zakresie stanowisk doradców wójtów, burmistrzów, prezydentów miast umowa z Panią Haliną Stępień wygasła z mocy prawa - tłumaczy Marcin Wojciechowski, rzecznik Urzędu Miejskiego.


13 komentarzy:

 1. Pan wybaczy panie Chłosta , ale żeby się wypowiadać na temat akustyki pomieszczeń do nauki gry na instrumencie trzeba mieć choć trochę wiedzy - Pan jak dotąd (w Zawierciu) tylko teoria.- przykład? - HUTA SZKŁA - może już wystarczy ?....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popieram, już Pan Chlosta ratował hute szkła lepiej żeby rąk do szkoły muzycznej nie przykladal!

   Usuń
 2. Panowie, zróbcie wszystko co w Waszej mocy, aby tę szkołę utworzyć !!! Ta szkoła w Zawierciu jest potrzebna nie mniej niż sportowa Hala. Mają siatkarze gdzie grać i się szkolić, dajmy szanse i artystom!! A nie będziemy żałować.. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja myślę, że takie doświadczenie PAN radny nabył jednak w hucie szkła. Ta wiedza nie może się zmarnować. Powołajmy KOMISJĘ do spraw akustyki. Przewodniczący już jest.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jendakże sam pomysł otwarcia Szkoły Muzycznej to świetna idea.Brawo dla władz miasta i wszystkich pomysłodawców .

  OdpowiedzUsuń
 5. Zlikwidować wszystkie pseudo dotacje na sport a bedzie i szkoła i reszta rzeczy w Zawierciu a nie marnotrastfo pieniedzy na czyjeś hale jak maja sponsorów to niech oni stawiaja a nie my podatnicy !!!

  OdpowiedzUsuń
 6. najważniejsze są boiska a wszystko co nie związane ze sportem na boczny tor, np oświetlenie ulic

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedynie Państwowa Szkoła Muzyczna I st. z naciskiem na Państwowa da naszemu miastu i jego mieszkańcom poczucie dobrze zainwestowanych środków i dumy z jej powstania. Wszystkie inne twory jak niepubliczne, samorządowe i inne to tylko półśrodki nad którymi zawsze będzie dużo komentarzy i spekulacji. Skoro stać nas na utrzymywanie tylu hal sportowych a w perspektywie słychać o następnej, to mądry pomyśli o co tu chodzi ? Czemu nie można wybudować małej kameralnej Szkoły Muzycznej z prawdziwego zdarzenia ? Z salami technicznie przygotowanymi do takiej pracy, z nie dużą acz funkcjonalną aulą i sceną na popisy i koncerty dla uczniów. Niech ci uczniowie czują się dowartościowani, że ktoś o nich myśli i dba tak jak to się dzieje w krajach U.E. A nie lokowanie, upychanie po starych szkołach podstawowych, budynkach dawnej świetności zupełnie niedostosowanych do tego typu edukacji. No ale cóż, to tylko pobożne moje przemyślenia i refleksje, a nasi rajcy fachowcy od akustyki i tak zrobią co im będzie na rękę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten uklad osadza wyborcy w listopadzie.

  OdpowiedzUsuń
 9. To Jarosław Ch. Skazany?? I On śmie się wypowiadać nt. Akustyki?

  OdpowiedzUsuń
 10. Panie Prezydencie ... a gdzie Pana spełnienia obietnic o szkole?? Wyborcy zdecydują o Pana lub Pana kolegi o ksywie "zawierciański Napoleon". Prośba aby Pan przestał trząść gaciami przed Ryszardem malutkim choć ma na Pana haki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Następnym razem będę musiał lepiej się przyjrzeć jakie to w NOSPR mają niezwyczajne instrumenty :). Co do środków - ponoć 750 tysi idzie na jakiś plac zabaw?

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/