wtorek, 23 stycznia 2018

Drzwi przy ul. Piłsudskiego mają symbolizować niepodległość i "Bramę na Jurę"

Co ma oznaczać nowa dekoracja umieszczona przy ul. Piłsudskiego w Zawierciu? Już wiemy. Przypomnijmy, że nowe drzwi powstały razem z całą inwestycją, czyli ze skwerem i 13 miejscami parkingowymi.Temat wywołał spore kontrowersje mieszkańców. Na różnych portalach pojawiło się sporo komentarzy krytykujących pomysł. Zawiercianie negatywnie odnosili się do samego pomysłu umiejscowienia tam tych drzwi, jak i krytykowali wydatkowanie na tą cała inwestycję kwoty kilkunastu tysięcy złotych.

Urząd Miasta postanowił odnieść się do tej sprawy. Opublikował oświadczenie wraz z dr inż. arch. Elżbietą Błeszyńską, która zaprojektowała cały ten plac.


"Drzwi do wolności w 100 lecie jej odzyskania! (..) Mają one podwójną, jakże ważną symbolikę. Po pierwsze są materialnym wyrazem hasła bardzo bliskiego Zawiercianom, a mianowicie „Zawiercie bramą na Jurę”, po drugie plac na którym stanęły leży przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, przez wielu uznawanego za ojca wolnej Polski. Rok 2018 Sejm RP uchwalił rokiem 100 lecia odzyskania wolności przez nasz kraj. Drzwi są zatem swoistym symbolem wejścia w wolną i niepodległą Polskę. Prostota formy tego detalu architektonicznego ma przypominać mieszkańcom o tradycji tego miejsca, o dawnym osiedlu mieszkaniowym, istniejącym kiedyś przy ul. Dojazd. Zaproponowany detal - drewniane drzwi z naświetlem, w tle ze zwykłym, drewnianym płotem, w zamyśle projektantki miał dodatkowo przywrócić obraz z przeszłości malowniczej dzielnicy drewnianych domów z drewnianymi drzwiami. Zgodnie z ustaleniami z Urzędem Miasta Zawiercie w br. nastąpi uroczyste otwarcie tego skweru przy ul. Józefa Piłsudskiego, jako miejsca Wolności i Niepodległości." - czytamy w informacji.

"Chciałabym zauważyć i bardzo wyraźnie podkreślić fakt, iż to zagospodarowanie polegało przede wszystkim na budowie kilkunastu miejsc parkingowych wraz z całą towarzysząca infrastrukturą, o których powstanie wielokrotnie prosili i zabiegali mieszkańcy Zawiercia. Dodatkowo wybudowano alejki, przeplatane miejskimi zieleńcami, których urok tak naprawdę będziemy mogli podziwiać dopiero na wiosnę, kiedy się zazielenią i nabiorą pięknego, wiosennego kolorytu. Proszę zatem, aby zaczekać z końcową oceną projektu właśnie do wiosny, gdyż wtedy będziemy mogli odnieść się do całości zagospodarowania tego placu. Jednym z elementów małej architektury, który został wkomponowany w przestrzeń na tym placu są drewniane drzwi." - przekazała Elżbieta Błeszyńska.

W ramach inwestycji, oprócz słynnych już drzwi, powstał również fragment płotu, dwie ławki, nawierzchnia brukowa o powierzchni 440 m2, nawierzchnia parkingu, droga dojazdowa, 2 ławki, oświetlenie i kwietniki. Wytyczono 13 miejsc parkingowych. Inwestycja zrealizowana przy ul. Piłsudskiego pochłonęła z budżetu miasta jednak 310 tys. złotych, a nie 284 tysiące, jak wcześniej informował rzecznik Urzędu Miasta. Same drzwi kosztowały 7,5 tys. złotych.

17 komentarzy:

 1. Gdzie podziały się komentarze?

  OdpowiedzUsuń
 2. No właśnie, gdzie znikły komenty..?? czyżby cenzura..?

  OdpowiedzUsuń
 3. Szanowni Państwo, czytelnicy komentowali tą sprawę w pierwszym artykule na ten temat, pod tym linkiem: http://www.otozawiercie.pl/2018/01/ukonczono-realizacje-inwestycji-obok.html

  W tym artykule nie było komentarzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po co, po co kręcić, wykonywać "wolty" z artykułami by ukryć komentarze? KICHA.

   Usuń
  2. szacunek za to że komentarze jak na razie nie są usuwane i że nie ma politycznej cenzury.

   Usuń
  3. Nigdy nie były i nigdy nie będą.

   Usuń
 4. Coś ponuro wygląda i rokuje ten symbol wolności i niepodległości. A umiejscowienie go w sąsiedztwie MOPS-u co symbolizuje? Bo nie chcę mieć nieprawomyślnych społecznie skojarzeń...

  OdpowiedzUsuń
 5. Nowy design poczciwego Toi toja.

  OdpowiedzUsuń
 6. U nas "Brama na płot" a w biednym małym powiatowym Kłobucku basen a la aquapark ....
  http://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,48725,22945867,inwestycja-w-klobucku-basen-z-elementami-aquaparku.html#Z_BoxLokCzeImg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę nie pisać bzdur, w Kłobucku dopiero ogłosili przetarg na wykonanie KONCEPCJI, że zacytuję: "Kłobuck ogłosił jesienią przetarg na koncepcję zagospodarowania miejskiego OSiR-u. Samorząd oczekiwał, że w koncepcji zostanie uwzględniona nie tylko przebudowa starego letniego basenu wraz z aranżacją przyległego otoczenia, ale także zagospodarowanie terenu przy ul. Niemczyka, a konkretnie budowę obiektu rekreacyjno-sportowego, w którym znajdą się m.in. kryty basenu, kręgielnia, hala sportowa oraz hotel i restauracja. Koncepcja została już opracowana i niedawno zaprezentowana."
   Do basenu ala aquapark dzielą ich jeszcze LATA ŚWIETLNE, nawet jeszcze nie wiedzą czy będą to budować w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego czy inaczej. Można poczytać w linku: http://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,48725,22945867,inwestycja-w-klobucku-basen-z-elementami-aquaparku.html
   Myśli pan, że jego kłamstwo ktoś kupi? :)))))))

   Usuń
  2. Co takie nerwy, agresor się jakiś włącza....
   W biednym Kłobucku myślą o basenie, a u nas jest dalej sprzed epoki i plany od lat o remoncie... brodzika

   Usuń
  3. Czy szanowny pan wie, że od 2015 roku jest w Urzędzie gotowy projekt budowlany całkowitej modernizacji basenu miejskiego letniego? To nie koncepcja tylko gotowy projekt budowlany. U nas też myśli się o basenie!

   Usuń
 7. Można było zrobić 2 w 1. Od drugiej strony MOPS-u jest szafa na ubrania dla biednych. Przecież taką szafę można było zrobić w tej a la latrynie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Precz z komuną !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spóźniłeś się o kilkadziesiąt lat z tym hasełkiem :-)

   Usuń
 9. to portal w przyszłość Zawiercia ..kopalnia i degradacja miasta ..wycisna co sie da i papa .a basen ciągle wazne co innego kolarze pojechali pieniądze wydano i ..a basen wstyd miasta !!!! ciągle czeka tylko na co na litość sportowca !!

  OdpowiedzUsuń
 10. jaka brama na jurę kto wymyśla takie bzdury ?? nie szkoda pieniędzy na urzędnicze faneberie gdzie pan jest panie prezydencie ? rzadzi pan jeszcze ?

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/