wtorek, 12 grudnia 2017

Rząd PiS popiera budowę kopalni pod Zawierciem

Budowa kopalni cynku i ołowiu na terenach pod Zawierciem to sprawa budząca ogromne kontrowersje. Niedawno temat znów powrócił.
Kanadyjski inwestor, firma Rathdowney od kilku lat prowadzi intensywne badania geologiczne. Odbyło się także wiele spotkań z mieszkańcami Zawiercia, Łaz, Poręby i Ogrodzieńca. Od lat inwestycja stoi jednak pod wielkim znakiem zapytania. Budzi ona wiele kontrowersji. Zarówno zawierciańscy radni jak i inne organizacje, jak np. Stowarzyszenie "Nie dla kopalni cynku i ołowiu" mówią o ogromnym zagrożeniu dla środowiska, natomiast zwolennicy przekonują, że powstaną dzięki niej setki nowych miejsc pracy.


W ostatnim czasie, do radnych Rady Miejskiej w Zawierciu oraz do niektórych posłów skierowano list z Ministerstwa Rozwoju. Przedstawiciel rządu PiS, podsekretarz stanu w ministerstwie, Tadeusz Kościński, pozytywnie ocenił plan budowy kopalni. 

"Z zainteresowaniem obserwuję proces inwestycyjny spółki Rathdowney Polska, która prowadzi prace geologiczne w obrębie trzech koncesji wydanych przez Ministerstwo Środowiska. Celem projektu jest budowa nowoczesnej, przyjaznej środowisku oraz odpowiedzialnej społecznie kopalni cynku i ołowiu. Inwestycja w znaczący sposób przyczynić się do ekonomicznego rozwoju regionu przez ponad 20 lat, a jej łączna wartość może wynieść nawet 1 miliard złotych" - czytamy w liście Tadeusza Kościńskiego skierowanym do Rady Miejskiej.


W dalszej części listu podsekretarz stanu pisze, że polski przemysł zawsze był silny górnictwem. Uważa, że "wielką wartością inwestycji Rathdowney Polska jest minimalizowanie swojego wpływu na środowisko, które w efekcie prowadzi do eliminacji najbardziej dotkliwych skutków działań kopalń.". 

"Dlatego mając świetny przykład inwestycji łączącej tradycję ze zrównoważonym rozwojem, warto uważnie się nad nią pochylić i udzielić dozwolonego prawem i zgodnego z zasadami społecznej gospodarki rynkowej, wsparcia. Tak szeroko zakrojona inwestycja, prowadzona przez światową markę, wpisuje się w rządową politykę reindustrializacji. Tworzenie wysokojakościowych miejsc pracy, transfer know-how, wykorzystywanie krajowych zasobów i włączanie Polski do ekstraklasy państw innowacyjnych przyniesie korzyść nam wszystkim." - kończy list przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju.


Co na to władze Zawiercia? Ich stanowisko pozostaje niezmienne. W listopadzie 2015 roku na  sesji rady miejskiej jednogłośnie przyjęto uchwałę wyrażającą sprzeciw budowie kopalni na terenie gminy Zawiercie. 

- To jest tylko uchwała intencyjna. Nie skutkuje niczym, prócz wyrażenia naszego zdania na temat kopalni rud cynku i ołowiu. Jesteśmy przeciwni budowie kopalni. Jednak w sprawie budowy kopalni praktycznie nic nie zależy od radnych. Jeśli ministerstwo zdecyduje o budowie kopalni na terenie naszej gminy, to się tak stanie. Bez względu na naszą uchwałę - mówił jednak wtedy podczas sesji radny Grzegorz Przybysz.List Ministerstwa Rozwoju skomentował przewodniczący Rady Miejskiej w wywiadzie dla OtoZawiercie.pl, Paweł Kaziród. 

- Trzymamy się naszego stanowiska ws. budowy kopalni. Podjęliśmy uchwałę w tej sprawie. Uważamy, że budowa kopalni cynku i ołowiu to duże zagrożenie dla środowiska. Co do listu z Ministerstwa, to przygotowuję na niego odpowiedź - powiedział Paweł Kaziród.

Również podczas ostatniego w tym roku posiedzenia Rady Gospodarczej mówiono na temat kopalni. Zaproszeni na obrady przedstawiciele Stowarzyszenia "Nie dla kopalni cynku i ołowiu" przedstawili najnowsze informacje w tej sprawie.

"Informacje płynące ze strony przedstawicieli stowarzyszenia wywołały wśród władz naszego miasta w osobie prezydenta Witolda Grima jak również członków Rady Gospodarczej istotne obawy. Rada oraz prezydent jednym głosem mówili, iż należy zintensyfikować działania, które uświadomią naszym mieszkańcom jak wielkim zagrożeniem jest budowa kopalni w aspekcie zdrowia naszych dzieci jak również degradacji środowiska naturalnego. Trzeba się zastanowić nad modelem szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej dla zawiercian, która uzmysłowi skutki powstania takiego zakładu wydobywczego dla mieszkańców ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń." - czytamy w komunikacie z Urzędu Miasta.


Co o tym sądzicie?

Foto: PAP/Aleksander Koźmiński 
Fot. Ministerstwo Rozwoju 

72 komentarze:

 1. Setki miejsc pracy mogą oznaczać na przykład 200 miejsc pracy dla ludzi o konkretnych specjalizacjach, którzy w Zawierciu nie mieszkają i mieszkać nie będą. Za to mieszkańcy miasta stracą bo spadnie jakość ich życia, ich mieszkania czy domy stracą na wartości. Czyli dla mieszkańców może to być wielka strata i żadnych korzyści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejsca pracy? Dla olkuskich firm. Ludzie co wy macie w głowach

   Usuń
  2. Tego typu kopalnia zatrudni około 1000 osób ,a każde miejsce pracy w kopalni generuje od 2-5 osób w biznesie , który będzie świadczył usługi na rzecz takiej kopalni. Dobrze płatne miejsca pracy + duże wpływy do budżetu gminy = rozwój. Musimy sobie zadać pytanie chcemy rozwoju ? , czy stagnacji i upadku demograficznego Zawiercia ? Dzisiejsze metody wydobycia , to już nowoczesne technologie , które w zasadzie do zera minimalizują wpływ na środowisko.

   Usuń
  3. zawiercie to dziura i jaka wartos mieszkan prosze was

   Usuń
  4. Czy wydobycie w kopalni może być ekologiczne? A mln.m3 odpadòw będą wywozic do Kanady czy tworzyć hałdy oraz co z odpadami z zakładów przetwòrczych?

   Usuń
 2. Masakra !!!! zniszczą Zawiercie , dziura w budżecie i trzeba łatać. A ludzie ? co tam ludzie . Grunt że kasa do Warszawy będzie szła .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znaczna część kasy zostanie w Zawierciu.

   Usuń
  2. Kasa to idzie w większości do budżetu Gminy , na której odbywa się wydobycie i to są bardzo duże kwoty , które miasto może przeznaczyć na inwestycje. Ludzie zarabiają w takiej kopalni ok 10 000 zł , pokaż mi zakład w Zawierciu , który płaci takie pieniądze ? Ludzie zarabiają pieniądze i zostawiają je w lokalnych sklepach etc. i tak się kręci gospodarka. Inaczej Zawiercie , to będzie miasto starszych ludzi, a młodzież wyjedzie.

   Usuń
  3. Netto czy brutto ? Bo jeśli brutto, to jest kilka takich firm w Zawierciu.

   Usuń
  4. 10 000 zł brutto to jest jakieś 6 000 zł netto za HARÓWĘ niebezpieczną pod ziemią ?? To ja dziękuję.

   Usuń
  5. Dzielicie skórę na niedźwiedziu. Skoro nie ma inwestora - to skąd wiecie ile będzie płacił?

   Usuń
 3. Po prostu świetny zrównoważony rozwój - dla kogo , bo dla Zawiercia i okolicy na pewno nie
  Cel projektu- po prostu jestem niesamowicie zainteresowany budową,nowoczesnej,przyjaznej środowisku oraz odpowiedzialnej społecznie kopalni cynku i ołowiu-pan kierujący dany list myślał chyba że mieszkają tu na tej pięknej zawierćiańskiej ziemi nie ludzie tylko barany.
  Może Ministerstwo środowisko pokarze nam nowoczesną przyjazną środowisku kopalnie - takie istnieją?
  Odpowiedzialna społecznie kopalnia- co za bzdura , pytał nas ktoś o to.
  Na koniec ciekawe czy którykolwiek z tych tak zwanych 'mądrych ludzi'chciałby mieszkać w pobliżu tak świetnej inwestycji łączącej tradycję ze zrównoważonym rozwojem , na pewno warto się nad tym pochylić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Masakra! Zrobią dziurę w dziurze! Będzie dziura zabita dechami i przykryta papą!Oto Zadupie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba będzie wtedy pomyśleć o nowym herbie miasta. Może już zawczasu ogłośmy konkurs.

   Usuń
 5. Na obszarze między Zawierciem, łazami i Ogrodzieńcem zamiast pięknego lasu byłaby kopalnia. Katastrofa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To oburzające w efekcie końcowym my mieszkańcy miasta nic nie będziemy mieli do gadania.Zadecydują odgórnie za nas.Nic nie znaczymy.

   Usuń
  2. Na każdym etapie procedowania możemy zgłosić uwagi jako: sąsiadujący z inwestycją, stowazyszenia, władze samorządowe.

   Usuń
 6. Firma jak najmniejszym kosztem wydobędzie co ma do wydobycia a potem nas z tym wszystkim zostawi! tutaj trzeba zdecydowanych działań. Nie ma nowoczesnych i przyjaznych środowisku kopalń na świecie i ta też taką będzie. Rada miasta nic nie może tylko zdecydowany opór społeczeństwa. Autor pisze o spotkaniach z mieszkańcami- bzdura! kiedykolwiek chciałem się na takie wybrać nie było informacji a potem tylko informacja, że było takie spotkanie. Niech nikt tez nie liczy na pracę w takiej kopalni. W Bukownie skończyło się wydobycie i z tego rejonu wezmą fachowców do kopalni! A my zostaniemy z tym syfem! Tylko zdecydowany opór społeczeństwa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka prawda chcą nad zniszczyć kosztem kasy dużo o tym czytałam szok

   Usuń
 7. Wiele słów negatywnych lecz nikt nie pamięta początków budowy Huty Zawiercie.
  Teraz jak daje pracę okolicznym Krymolowiakom i Blanowiczanom nie ma problemow ekologiczny. Postawa roszczeniowa że należy się praca tylko dlatego że będzie zakład wydobywczo_przerobczy to jest ogromna masakra. Popieram budowę jednak pod ścisłym nadzorem Skarbu Państwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Huta a kopalnia to mię to samo to szok dla środowiska

   Usuń
 8. Jak kopalnia powstanie bedzie trzeba sie przeprowadzic i juz. Wtedy Zawiercie juz bedzie miec coraz mniej mieszkancow i zostanie wsia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nowi przyjadą i ceny mieszkań podskoczą. Ci co będą chcieli tu mieszkać (za pracą)kupią mieszkania. Nigdy zastój nie jest rozwojem.

   Usuń
  2. Co wy za bzdury wypisujecie!! Budowa kopalni to jest rozwój miasta itp.. A co do Urzędu Miasta to powinni wspierać inwestycję i kontrolować czy Kopalnia dba o środowisko!!! Czego tak Zawiercie a raczej jego urzędnicy tacy jak Pan Prezydent Grim się Boją że nie dostaną od prywatnych przedsiębiorców pieniędzy na kolejną Kampanie hmm to całe stowarzyszenie "Nie Dla Kopalni" Kto sponsoruje Pewnie Huta Zawiercie- Ci to mają dopiero na sumieniu a dają prace i płacą podatki Tak jak w przypadku Kopalni ?? Pytanie brzmi kto nie chce tak naprawdę kopalni ?? Na pewno nie przeciętny mieszkaniec Taki jak Ja !!

   Usuń
  3. Dokładnie "Układ Zawierciański" sponsorowany przez pewną firmę nie chce doprowadzić do budowy, bo obawiają się pojawienia się dużego gracza na lokalnym rynku , który będzie oferował dobre miejsca pracy,wtedy i oni będą musieli podnieść pensje itp..Dla nas zykłych pracowników to bardzo dobra wiadomość ,że powstanie kopalnia. Będzie konkrencja na rynku pracy- zyskamy MY zwykli obywatele. Tak dla kopalni !!!!!!! Nie jestem wyborcą PiS- u ,ale w tym wypadku muszę powiedzieć "BRAWO PiS"

   Usuń
  4. Wg tego rozumowania każdy nieprzyuczony pracownik rzuci obecną pracą i od na wstępie dostanie pracę w kopalni za 10k. Raj na ziemi.

   Usuń
  5. Kopalnia to zakład na kilka-kilkanaście lat. Pozostawi zrujnowaną gospodarkę wodno-ściekową, miliony ton odpadów, niszczejącą infrastrukturę. Największy poroblem będzie miało Zawiercie - najbogatsze złoża są pod miastem.

   Usuń
 9. Kopalnia to jedyna szansa dla wyludniającego się naszego miasta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Starzy nie mają dokąd uciec, a młodzi nie będą żyć w jeszcze większym smrodzie. Także szansa jest, żeby całkiem wyludnić miasto.

   Usuń
 10. Tu Aboo trafił w 10. Ci co nie chcą rozwoju to zgraja malkontentów reprezentujących układ trzymający władzę w Zawierciu.Wiadomym jest, żę Działu Ochrony Środowiska HZ przygotowuje sponsorowane opracowania na temat wpływu exploatacji złoż naturalnych na środowisko naturalne. Straszą prostych ludzi jak w średniowieczu dzieci djabłem. Szanowni Państowo nie chodzi w tym o środowisko tylko o utrzymaniu monopolu na zatrudnienie. Hucie nie jest na rękę aby na rynku zaistniał inny mocny pracodawca i robią wszystko aby zachować obecny stan. Tych którzy nie widzą rozwoju regionu polegającego na budowie nowoczesnych zakładów produkcyjnych czeka spolegliwe przytakiwanie układowi zawierciańskiemu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na kilka lat wydobycia i przetwarzania nie opłaci im się szkolić ludzi z Zawiercia i oklic - będą wozić autobusami pracowników z Olkusza, Bukowna.

   Usuń
 11. Totalna głupota, jak popieram to co robi PiS tak ten ruch jest skrajnie bezsensowny. Poświęcić zakłady ciężkie jak huta i firmy kooperujące jakieś 800 - 1000 miejsc pracy dla kopalni, która będzie istnieć 40 lat i da z 40 miejsc pracy , a może mniej. Nie ma możliwości aby jedno i drugie istniało obok siebie a wiaże się to z wodami które płyną pod nami i koniecznością ich wykorzystania w technologii produkcji. Zasoby są zbyt małe aby istniały obydwa zakłady. Kopalnia zużywa tak duże ilości że cena wody w samym Zawierciu i okolicach wzroście o 20 - 30 procent, bo ze wzgledu na późniejsze jej zanieczyszczenie będziemy musieli korzystać z wody transportowanej z innych obszarów. Najwieksze bzdury jakie wypisuje ta kanadyjska firma to to że wodę da się oczyszczac i wprowadzać do obiegu... Poczytajcie sobie co wystepuje obo Cynku i Ołowiu w samej rudzie. Dodatkowo szkody górnicze. Śląsk ma to do siebie że kopalnie stoją tam od zawsze i "Kowalski" ma się gdzie zgłosić po odszkodowanie. Tutaj po 40 latach firma sie zwija a my zostajemy z ręką w nocniku. Następnie zapylenie. Wzbogacanie rud jest na powierzchniach, pomijam bajzel wynikający z samego transportu ale to co wejdzie do atmosfery będzie na naszych oknach w naszych płucach itd. Ktoś widze posmarował wyżej a Ci co tu bzdury wypisują o pracy , niech lepiej czymś ciężkim sie pacną w głowę. Olkusz już od dawna się ogłaszał że czekają na pracę w Zawierciu ! Od nas ? Ochrona za 2000 PLN. My nie mamy tradycji górniczych ani ludzi z takim wykształceniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jakie masz gwarancje, że huta się nie zwinie? przecież to nie jest polskie

   Usuń
  2. Mieszkam koło Huty ( Zuzanka ) i to jest dopiero pylenie , hałas i tiry na drogach. W CMC w ogóle mają filtry jakieś ?? Samochód , okna mam zawsze pokryte ciemnym pyłem z Huty... Jakiś wydział ochrony środowiska powinien się tym zainteresować ,ale nie lokalny z układu , tylko wojewódzki.., centralny

   Usuń
  3. Nie 40 lat a Max 8 wydobycia!

   Usuń
  4. Może napisz co powstało pierwsze ,huta czy twój dom !
   Budują się barany kolo huty ,a potem mają pretensje.

   Usuń
 12. Czy Radni miasta Zawiercie i prezydent to ludzie myślący ? Podejrzewam,że nie. Skoro sami zwracają uwagę, że sprzeciw w formie uchwały ma tylko intencyjne znaczenie i rząd zrobi co uzna za stosowne, to może lepiej dogadać się z inwestorem aby ten coś dla miasta zrobił pożytecznego. Bo na razie życie miasta sprowadza się do zgody na budowę kolejnych sklepów, tur de pologne oraz biadoleniu nie dla kopalni i rozbudowie budek z hot dogami. Ci kontestatorzy, w zamian, do tej pory nie zaproponowali dla mieszkańców nic. Wybory wkrótce. Ja i moja rodzina nie zagłosujemy na was...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sęk kolego drogi w tym, że takie firmy wydobywają i znikają. przepisują wszystko na inny podmiot, który ....nagle nie ma pieniędzy na rekultywację terenu. Poza tym, przejedź się do Olkusza, porozmawiaj z ludźmi jak tam życie wygląda. Ja nie mam nic przeciwko, żeby obok mojego domu powstała elektrownia atomowa, bo wiem, że sa systemy, które w 100 % zabezpiecza mnie i moją rodzinę przed ewentualnymi negatywnymi skutkami. Nie ma na świecie "nie pylącej" kopalni. Oczywiście nie możemy porównywać kopalni w Olkuszu do nowszych, ale wiele sie nie zmieniło.

   Usuń
 13. Uwazam ze miejsca pracy to wazna rzecz ale wazniejsze jest to ze ulegnie zniszczeniu srodowisko zatrute powietrze I choroby ktore beda zabijac czy jest to korzystne dla Zawiercia dla ludzi mysle ze nie

  OdpowiedzUsuń
 14. Wg raportu technicznego Rathdowney zasoby są na 8-10 lat, odpompują 60 mln. m3 wody/rok, w ciągu 8 lat wytworzą 11,6 mln. m3 szlamów poflotacyjnych, lej depresji w ciągu 5 lat - 7 km od złoża, złoża są już na głębokości 60 m pod południowo-zachodnią częścią Zawiercia (szpital, dworzec, szkoła, kościoły, bloki z wielkiej płyty), wydobycie z użyciem materiałów wybuchowych.
  Strona kanadyjskiej firmy Rathdowney, Giełda w Toronto - firma nie ma środków na wybudowanie inwestycji za 1 mld. zł. firma w Kanadzie nie ogłosiła że będzie budować kopalnię i że ma na to fundusze.
  Natomiast podległa firma w Polsce podaje informacje jak przytoczone w artykule, sprzeczne z informacjami oficjalnymi w Kanadzie - to jest ryzykowna praktyka.
  A jak będzie to wiemy z przykładu tego typu przedsiębiorstw w kraju i na świecie. Może nie powtórzy się rok 1967 w Iwinach kiedy 12 mln. m3 szlamów poflotacyjnych (tyle planują u nas składować) zalały kilka wiosek - zginęło 18 osób, 500 było rannych.
  Jak wynika z komentarzy, szczęśliwie tylko niewielka liczba tubylców wyciąga rękę po paciorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem skąd masz takie informacje. A ja słyszałem że jak powstanie kopalnia to zabraknie nawet wody w lidlu :):) tak Urzędnicy w Zawierciu przekonują mieszkańców! I takie głupoty że będą dynamitem wysadzać Szpitale Co za propaganda!! Teraz wzrosły podatki za wywóz śmieci Jak to urzędnicy mówią Pan Grim musimy podnosić by Zawiercie się rozwiało a inwestor Jest. Elewacje Na Urzedzie Miasta robią za 400 tyś a ludzie giną na pasach bo na żarówki nie ma czy na remont basenu gimnazjum nr 3.Ale jak nauczyciel może być dobrym menadżerem ??. Beton Zawierciański i jest i tyle układy itp A radni co oni mogą zrobić jak pracują w różnych urzędach u pana Grima

   Usuń
  2. Przecież jest napisane:
   Kanada: na stronie Rathdowney Resources i Giełdy w Toronto - są Raport techniczny wykonany przez SRK Consulting na zlecenie Rathdowney, kwartalne informacje finansowe,...
   Streszczenie po polsku raportu znajdziesz na stronie Rathdowney Polska sp. z o.o.
   Poza tym wystarczy wpisać kopalnia cynku i ołowiu, flotacja rud cynku i ołowiu, osadniki ze szlamami poflotacyjnymi - jest zatrzęsienie informacji nawet podpisanych przez ekspertów inwestora.

   Usuń
  3. Prezydent mówi ,że aby się się rozwijać trzeba sięgać do portfeli biednych mieszkańców Zawiercia (podnosi podatki) (słowa wypowiedziane na sesji), a radni mu to przyklepali - taki mamy w Zawierciu samorząd. A ja myślę, że aby się rozwijać to trzeba ściągać do miasta inwestorów...Dzięki Bogu , wybory tuż ..tuż..

   Usuń
 15. Jeszcze jest czas na reakcję. jak już będzie zgoda to nic ich nie powstrzyma! Kolega od wody w lidlu: Odpowiedziałeś na post z argumentami i faktami. sam nic nie przytoczyłeś! Co do nauczyciela to się zgadzam

  OdpowiedzUsuń
 16. Szanowni mieszkańcy dyskusja o kopalni opiera się o argumenty stowarzyszenia które przejęły władze miasta Zawiercia i inwestora. Za inwestorem nie stoi jakieś stowarzyszenie. A kto to jest to stowarzyszenie nie dla kopalni. Czy to są jacyś naukowcy doktorzy profesorowie. Kto im robił te opinie?Kto finansuje to stowarzyszenie? Czy ktoś rzetelnie może się do tego co stowarzyszenie mówi odnieść? Bo na razie to przypomina to trochę wywiad Laskowika że Smoleniem. A ile tych bombek produkujące. A dla kogo ten wywiad. Rozumiecie. Dlatego mam propozycję dla chętnych przygotuję analizę oddziaływania kopalni na środowisko jaką będzie chciał na tak i na nie. Cena butelka metaxy *****. Kpina prawda? OTÓŻ TO. Taka sama jak podejście naszych władz do problemu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może chcesz cytat o Iwinach - ilość szlamów poflotacyjnych porównywalna:
   "13 grudnia 1967 roku około 3 w nocy woda i odpady zgromadzone w zbiorniku poflotacyjnym miejscowej kopalni miedzi, przerwały otaczający go wał. Przez głęboką na ponad 23 metry wyrwę, która osiągnęła szerokość ponad 130 metrów, na leżące poniżej miejscowości w dolinie rzeki Bobrzycy runęła sześciometrowa błotna lawina. Dotarła aż 19 km od zbiornika. Pod 1,5-2 metrową warstwą błota znalazły się wsie: Iwiny, Raciborowice Dolne, Lubków, Tomaszów Bolesławiecki, Kraśnik i Dąbrowa. Śmierć w tej błotnej topieli poniosło 18 osób, ponad 500 odniosło obrażenia. Na zalanym obszarze znalazło się 121 domów mieszkalnych, 407 budynków gospodarczych, drogi i tory kolejowe"

   Kabaret?

   Usuń
  2. Martwisz się o szlamy w Iwinach a nie rwiesz włosów i wyrywasz zębów z powodu np hałdy obok huty... Ciekawe czy wodę, którą pijemy jest wzbogacana o te właśnie minerały...?

   Usuń
 17. Przeczytaj w takim razie RAPORT TECHNICZNY SRK Consulting wykonany na zlecenie RATHDOWNEY RESOURCES NI 43-101 Technical report on a preliminary economic assessment of the OLZA zinc-lead projekt of Poland -http://www.rathdowneyresources.com/i/pdf/rdr/U6121_Olza%20PEA_ Final_lr.pdf. Co prawda piszą o kopalni -ale dowiesz się o ilości odprowadzanej wody, zmianie kierunków wód powierzchniowych, ilości wytworzonych odpadów, zabezpieczeniu składowiska, zasięgu leja depresji, skąd przywiozą pracowników, jak dłudo potrwa wydobycie.

  Z kwartalnych raportów RR na giełdzie w Toronto dowiesz się jakie firma ma aktywa.
  Ze studium uwarunkowań Zawiercia dowiesz się pod jakimi ulicami będzie wydobycie już na głębokości 60 m.
  A co po zaprzestaniu wydobycia przeczytasz w Przeglądzie Górniczym „Zagrożenia środowiska wodnego związane z likwidacją górnictwa rud cynku i ołowiu w Małopolsce"

  Jak widzisz Stowarzyszenie nic nie musi pisać.
  I nie ma to nic wspólnego z kabaretem.

  OdpowiedzUsuń
 18. "Celem projektu jest budowa nowoczesnej, przyjaznej środowisku oraz odpowiedzialnej społecznie kopalni cynku i ołowiu"

  kopalnia cynku i ołowu w jedynm zdaniu z "przyjaznej środowisku". Kabaret, kpina ze strony ministerstwa. Może koło swojego domu niech sobie "przestawiciel" ministerstwa zrobi kopalnię.

  OdpowiedzUsuń
 19. Jeśli chodzi o miejsca pracy to w chwili obecnej nie jest to argumet , 20 tyś ludzi będzie codziennie wdychało trucizne za miejsce pracy dla kilkudziesięciu osób. Proszę nie porównywać huty do kopalni wraz z zakładem wzbogacania i zbiornikami poflotacyjnymi. Wracając do miejsc pracy to w obrębie 25 kilometrów są tysiące miejsc pracy : NGK CERAMICS kilkaset os osób , AMAZON 3000 ludzi, CENTRA LOGISTYCZNE biedronka , polonia logistic , Brembo park przemysłowy Tucznawa nie degradujące środowiska. Mimo to nie ma chętnych oprócz Ukraińców. Nie dajcie sobie wmówić że to inwestycja ekologiczna a może nawet uzdrowisko. Ołów to nie witamina C którą organizm sam wydali.
  TO TRUCIZNA

  OdpowiedzUsuń
 20. Jaka praca? 25 tyś ludzi wdycha truciznę każdego dnia aby kilkadziesiąt miało prace- bzdura.
  W promieniu 25km jest kilka tyś miejsc pracy : Amazon 3tyś, NGK TUCZNAWA 300 osób, centrum logistyczne biedronki, brembo i wiele innych z tym że nie ma chętnych.
  Ciekawe czy inwestor dołoży sie do leczenia onkologicznego nas i naszych dzieci??
  OŁÓW to nie witamina c zostaje na zawsze w organiźmie.
  Proszę zapytać mieszkańców Strzemieszyc jak zagraniczne koncerny
  dbają o środowisko i kto ich kontroluje ?

  OdpowiedzUsuń
 21. Inwestycje ekologiczne : solary, kotły 5 klasy, fotowoltaika i kopalnia ołowiu :) super

  OdpowiedzUsuń
 22. A o tym,że złożom rud cynku i ołowiu towarzyszy uran i inne pierwiastki radioaktywne,jakoś się nie mówi. I o ten uran przede wszystkim chodzi,a jest go tu nieco. A jakie są skutki pracy przy jego wydobyciu popytajcie na Dolnym Śląsku.

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie dziwi mnie, że pis poparł ! Oni popierają wszystko co jest przeciw człowiekowi. Taka ich natura.

  OdpowiedzUsuń
 24. Proszę obejrzeć informacje na stronach:
  Nie dla kopalni cynku i ołowiu w Zawierciu:
  1. https://www.youtube.com/watch?v=_VPrKGEQsHY
  2. https://www.youtube.com/watch?v=vR9ofI-opaQ
  3. http://niedlakopalni.blox.pl/html
  4. http://niedlakopalni.org/
  5. https://multiconsult-polska.com/ocena-skutkow-srodowiskowych-budowy-planowanej-kopalni-cynku-i-olowiu/

  OdpowiedzUsuń
 25. Marionetkowe MINIstercze Rozwoju przesyła oczywiste pisemko do Rady, w którym kiwając paluszkiem sugeruje, że nastała już pora na realizację oligarchistycznych zapędów pana prezesa Rathdowney. Poczytajcie w necie, kim jest pan Koński, jakie są jego powiązania ministerialne i dla kogo pracował a jasne stanie się, że w sprawie wybudowania zakładu górniczego klamka zapadła już podczas uzyskania koncesji przez Kanadyjczyków na prace badawcze i dokumentację złóż. Podejrzewam, że kwestia realizacji utworzenia obwodnicy Zawiercia była celowo odkładania aby teraz być kartą przetargową w obecnym sporze Spółki z lokalnym społeczeństwem. Działania prowadzące do dewastacji środowiska naturalnego tego unikatowego w skali europejskiej osobliwego kawałka ziemi dla zysków i poczucia władzy jest dla mnie zdradą na rzecz kraju obcego. NIE dla kopalni!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ufam, że kopalnia z zakładami przetwórczymi nie powstanie jeśli mieszkańcy 4 gmin zjednoczą się i będą to głośno manifestować - straty materialne, środowiskowe, wizerunkowe są kolosalne.
   Rathdowney nie ma funduszy na budowę kopalni - poszukuje inwestora - nęcąc go bajkami o bogatych, bezproblemowych złożach i przyjaznej atmosferze.
   Prezes Koński faktycznie manifestuje swoją znajomość z ludźmi z tzw. świecznika - którzy albo już zmarli, albo nie mają już wpływów.
   Trudno zrozumieć jak V-ce Minister MR dał się wprowadzić w błąd i podpisał to niefortunne wystąpienie do naszych władz lokalnych - ufam, że się z tego wkrótce wytłumaczy przed swoimi przełożonymi i adresatami wystąpienia.

   Usuń
 26. Nie dla kopalni !!!!!!!!!! nie dla niszczenia zdrowia mieszkańców i ich pokoleń!!!!!! nie dla zabijania ludzi kosztem zysku!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 27. Great delivery. Outstanding arguments. Keep up the good spirit.

  OdpowiedzUsuń
 28. After I originally commented I appear to have clicked
  the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time
  a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment.

  There has to be a means you are able to remove me from that service?
  Appreciate it!

  OdpowiedzUsuń
 29. w olkuszu jest kopalnia i jakoś nie widać żeby olkusz był bogatym miastem

  OdpowiedzUsuń
 30. Czytając powyższe wpisy tak się zastanawiam... Czy wy qrwa chcecie polepszyć byt miasta i okolicznych żyjących ludzi czy dalej klepać biedę... Sam pracuje w kopalni ród cynku i ołowiu i wiem jedno.... Stać mnie na wszystko a gadanie o tym że to zagraża środowisku ludzie będą chorować na raka itp to są jedne wielkie bzdury które są wymyślane przez debili q drudzy debilenich słuchają.... Proszę mi pokazać kt9ra firma w Zawierciu zaproponuje 6000 zł na rękę pracownikowi, barbórkene w wysokości wypłaty i możliwość odejścia na emeryturę po 25 latach pracy... Teraz wielce wszyscy są przeciw a jakby powstała to każdy będzie się cieszył że tak się stało.... Tyle na ten temat

  OdpowiedzUsuń
 31. Nie poddamy się
  Nie dla kopalni!!!!

  OdpowiedzUsuń
 32. Ci co są za kopalnią niech się przejadą w rejony miast gdzie takowe funkcjonują w Europie i na świecie, a potem się wypowiadają...
  Ja byłem i widziałem. Odradzam...

  OdpowiedzUsuń
 33. Powiedzieć jestem za/popieram do niczego nie zobowiązuje, ale zeby zyskać głosy przed wyborami robi się różne rzeczy - tylko nie wszyscy to widzą. Informacja bez wartości. ..ale podyskutować można, to czasami prowadzi do fajnych wniosków i zwiększania świadomości. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 34. Proszę poczytać jakie spustoszenie dla środowiska przynosi kopalnia metali szczególnie flotacja. Proszę sprawdzić jakie szkody przyniosła kopalnia w Miasteczku Śląskim.Prosze sprawdzić jakie potężne pieniadze kosztowała rewitalizacja terenu/pieniądze z NFOŚiGW, WFOSiGW/.

  OdpowiedzUsuń
 35. Ludzie, to jest kopalnia odkrywkowa. Setki hektarów wycietych lasów, dziura w ziemi 80 metrów i zapylenie metalami ciężkimi. A miliard złotych to PO kradli w ciągu tygodnia. To żadne zyski.

  OdpowiedzUsuń
 36. Zniszczą miasto, zatrują środowisko, zatrudnią górników z Olkusza, Bolesławów, Bukowna, może dwóch na stróża z Zawiercia....
  Tyle nam przyniesie kopalnia....
  Głosujcie dalej na PiS...arzy

  OdpowiedzUsuń
 37. Syf. Pieniądz rządzi. Pieniądz cie nie nakarmi jak ziemia umrze

  OdpowiedzUsuń
 38. Może górnicy będą chcieli dołączyć do branży GórnikPornostarz

  OdpowiedzUsuń
 39. Mieszkam w Tarnowskich Górach. W bezpośrednim sąsiedztwie Miasteczka Śląskiego, gdzie właśnie taka Huta cynku spowodowała ołowicę u dzieci. Miałam te dzieciaki w swojej klasie... uczyłam je. Jestem całym sercem przeciw podobnym przedsięwzięciom w powiecie zawierciańskim, a to moje rodzinne strony, bo wiem, czym płaci się za te miejsca pracy :-(

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/