wtorek, 28 listopada 2017

Zawiercie bez pieniędzy na dokończenie budowy "zachodniej obwodnicy"

Ulica Inwestycyjna, czyli potocznie nazywana "zachodnia obwodnica Zawiercia" to jedna z większych drogowych inwestycji miejskich ostatnich lat. Miała zostać ukończona w przyszłym roku, jednak czy tak się stanie?
Droga łączy obecnie hotel Villa Verde z ul. Wojska Polskiego. Przebiega przez Strefę Aktywności Gospodarczej, co podnosi atrakcyjność terenów inwestycyjnych. W tym roku wybudowano kawałek drogi w kierunku Dąbrowy Górniczej, który kończy się w lesie. Aby ostatecznie skończyć inwestycję, należy wybudować ostatni odcinek, który połączy się z ul. Obrońców Poczty Gdańskiej, gdzie ma powstać rondo. Wtedy, jadąc od strony Myszkowa będzie można ominąć centralną część miasta i udać się w stronę Dąbrowy.


Jeszcze kilka miesięcy temu Urząd Miasta zapewniał, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i budowa zostanie ukończona w 2018 roku.

- Droga zostanie połączona z ulicą Obrońców Poczty Gdańskiej już w 2018 roku. Obecnie nie można określić dokładniejszej daty. Koszt wykonanych prac IV odcinka wyniósł 5 mln 400 tysięcy złotych. W tym roku wybudowano ok. 1000 metrów drogi. Pozostało do wybudowania około 1200 metrów - mówił w sierpniu 2017 dla OtoZawiercie.pl Marcin Wojciechowski, rzecznik Urzędu Miasta.

Dokończenie budowy ulicy stanęło pod dużym znakiem zapytania. Powodem jest brak pieniędzy. Budowa miała bowiem zostać sfinansowana częściowo ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Jak dowiedział się Portal OtoZawiercie.pl, środki nie zostały przyznane. Wniosek o dofinansowanie odrzucono na etapie oceny formalnej.

Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 6 100 000 złotych. Gmina Zawiercie jako wkład własny miała przeznaczyć na budowę ponad 3 100 000 złotych. Złożyła wniosek na dofinansowanie w wysokości dokładnie 3 milionów. Ponieważ wniosek odrzucono, tych pieniędzy miasto nie dostanie. 

Pojawia się pytanie, co dalej z budową ostatniego odcinka. W jaki sposób zostanie sfinansowana ta inwestycja? Jak władze Zawiercia wygospodarują kwotę dodatkowych trzech milionów w budżecie? Zapytałem o to rzecznika magistratu.


- Wniosek na dofinansowanie został faktycznie negatywnie rozpatrzony. Gmina jest przygotowana na dokończenie budowy drogi. Ogłoszenie przetargu na budowę ostatniego odcinka zależy od rozstrzygnięcia odwołania, które wniósł właściciel gruntu, przez które droga ma przebiegać - powiedział dla OtoZawiercie.pl Marcin Wojciechowski z UM.

O tym, czy i kiedy budowa dojdzie do skutku, przekonamy się zapewne w najbliższym czasie.

8 komentarzy:

 1. to właśnie pokazuje w jaki sposób zarządzane jest to miasto..

  OdpowiedzUsuń
 2. Proponuję zorganizować kolejny Tour de Pologne.

  OdpowiedzUsuń
 3. W jaki sposób zarządzane jest to miasto pokazuje dzisiejszy stan dróg po opadach śniegu.

  OdpowiedzUsuń
 4. od DUDA Ziobro sie tym zajmie oj zajmie

  OdpowiedzUsuń
 5. najpierw trzeba tężnie wybudować a to poczeka

  OdpowiedzUsuń
 6. Wuefisty....k.j.m

  OdpowiedzUsuń
 7. Po co wam obwodnica. Wybudujemy za to kolejne boisko. Zrobimy wyscig. Bedzie zgoda i spokoj. A wszyscy wyjazda do dublinu

  OdpowiedzUsuń
 8. Prezydent buduje nową drogę koło własnego domu wraz z chodnikami pomimo że stara była jedną z ładniejszych w Zawierciu, a tym czasem obwodnicy brak. Rozliczymy to.

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/