sobota, 4 listopada 2017

Uczniowie z "jedynki" poznają żydowską historię Zawiercia

Między 30 października a 7 grudnia uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 1 w Zawierciu wezmą udział w warsztatach w ramach "Szkoły Dialogu" - programu edukacyjnego fundacji Forum Dialogu. Szkoła Dialogu to program realizowany od 2008 roku, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce. Oparty jest on na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier. W 2012 roku pierwsza zawierciańska szkoła wzięła udział w projekcie - był to Zespół Szkół im. X. Dunikowskiego. Teraz czas na SP1 w Zawierciu.

Podczas czterech warsztatów uczniowie "jedynki" poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską, a następnie pod opieką trenerów Forum przygotują trasę spaceru upamiętniającego przedwojenną historię ludności żydowskiej z Zawiercia. Efekty tej pracy zaprezentują mieszkańcom miasta podczas wycieczki finałowej.

Jak czytamy na stronie programu: "Zawiercie to jedno z takich miejsc, w których Szkoła Dialogu jest po prostu potrzebna. Pod koniec XIX wieku Zawiercie było w jednej piątej zamieszkane przez Żydów. Byli oni właścicielami sklepów, warsztatów rzemieślniczych, fabryk, banków. W 1940 roku, po wkroczeniu Niemców do miasta, Żydów z Zawiercia i okolic zamknięto w getcie. Na przełomie roku 1941 i 1942 założono tam fabrykę produkującą mundury lotnicze, a do pracy w niej zmuszono ponad 4 tysięcy Żydów. Podczas dwóch likwidacji zawierciańskiego getta – w 1942 i 1943 roku – około 6–7 tysięcy Żydów wysłano do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau".

1 komentarz:

  1. Bardzo fajny pomysł. Jestem tego zdania że każde pokolenie powinno poznawać historię starszych pokoleń.

    OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/