środa, 22 listopada 2017

Remont osiedla TAZ to była tylko pusta obietnica?

Były wizualizacje, plany i słowa. Z kompleksowej rewitalizacji osiedla Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie niewiele zostało. Nie będzie całkowitego remontu, a jedynie zmodernizowane być może dwa budynki.

Jak wiele rzeczy w Zawierciu, tak i ta prawdopodobnie pozostanie tylko marzeniem. Duże osiedle położone w centralnej części miasta, które od lat cieszy się złą sławą, miało przejść gruntowne zmiany. Takie były plany, o których mówiło się już od 2013 roku. Pierwsze wizje całkowitej modernizacji tego zabytkowego osiedla pojawiły się pod koniec 2014 roku. Miasto obiegła pozytywna informacja o planowanej modernizacji wraz z atrakcyjnymi wizualizacjami. Chodziło nie tylko o remont budynków mieszkalnych, ale też wszystkich pozostałych obiektów wraz z przestrzenią publiczną.


Rewitalizacja miała zostać przeprowadzona dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych, czyli 25 milionów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na kompleksowe działania. Słyszeliśmy zapewnienia ze strony władz, że inwestycja może ruszyć na przełomie 2015 i 2016 roku. Tak się jednak nie stało. Terminy wciąż były przekładane, aż do momentu, gdy okazało się, że pieniędzy z dotacji po prostu nie będzie. Urząd Miasta nie powiedział jednak o tym wprost. Wtedy ówczesny rzecznik magistratu Łukasz Czop mówił, że modernizacja będzie częściowa.

- W marcu 2017 r. będziemy składać wniosek o dofinansowanie budynku dawnej "łaźni" przy ul. Westerplatte, natomiast na dalsze budynki, czyli: Niedziałkowskiego 1 i Niedziałkowskiego 22 oraz Westerplatte 4, wnioski będziemy składać w grudniu 2017 r - powiedział w styczniu 2017 Łukasz Czop.

Od tej wypowiedzi upłynęło 10 miesięcy i nadal nic się nie wyjaśniło. Zapytałem teraz obecnego rzecznika, jak wygląda sprawa. 

- Przygotowaliśmy dokumentację na rewitalizację 2 budynków. Mówimy tutaj o budynku położonym, przy ulicy Niedziałkowskiego 1 oraz Westerplatte 4 - powiedział teraz dla OtoZawiercie.pl rzecznik Urzędu Miasta, Marcin Wojciechowski

Według zamiarów, w pierwszym z nich ma powstać świetlica środowiskowa dla potrzeb Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz inne pomieszczenia, które zostaną zagospodarowane przez MOPS. W drugim planowany jest hostel, który również zostanie wykorzystany na potrzeby ośrodka.

- Został także złożony do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie działań związanych z rewitalizacją budynku dawnej Łaźni Miejskiej oraz Pałacyku Szymańskiego. Aktualnie wnioski są na etapie oceny przez Urząd Marszałkowski. Przygotowujemy wniosek o rewitalizację przestrzeni publicznej dla obszaru TAZ. Środki o które się staramy będą pochodziły z tzw. ZIT-ów - dodał rzecznik.

Trudno jednak określić, ile to może potrwać i czy ostatecznie te wszystkie projekty dojdą do skutku. Wygląda na to, że całkowity remont osiedla TAZ to była tylko pusta obietnica i póki co mieszkańcy nie mają co liczyć na gruntowne zmiany.
16 komentarzy:

 1. Miało być pięknie a wyszło jak zwykle.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czas pożegnać Pana Grima przy wyborach. Ten człowiek jest taki nieudolny w swoich działaniach.

  OdpowiedzUsuń
 3. a gdzie pieniadze się podziały tyle kasy wyparowało

  OdpowiedzUsuń
 4. zostawcie dzielnice cudów i upiorów w spokoju to jest pomnik i relikt komuny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w l.1880-1894r.(wtedy zbudowano osiedla TAZ) w Zawierciu była już komuna? Toż o ponad ćwierć wieku wyprzedziliśmy rewolucję październikową!

   Usuń
 5. ale tężnie solankowe będą ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I pomnik Jana Pawła II sprowadzony z Francji!

   Usuń
 6. Troszkę wydali troszkę zajeba.. i szafa gra.A dzielnica i tak rządzi się prawami.Ważniejszy monitoring w mieście nowy szyld led w urzedzie tężnie solankowe dla biedaków i pomniki...Panu Grimowi i drużynie pierścienia podziękujemy...

  OdpowiedzUsuń
 7. Te kamnienice sie nie nadaja do mieszkania, jak tak morze byc? Muwili ze benda remontowac i ludzi tylko klamnia. A gdzie te pieniadze? Chyba ze zjedli... naprawde dziwnie sie ze to jeszczek w telewizji nie ma bo to szok i chamsto!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. "Człowieku", czy ty naprawdę nie widzisz jaki jesteś śmieszny? Piszesz pod wieloma pseudonimami i tu, i na innych portalach, szkalując i pomawiając Prezydenta, jego służby, szydzisz ze wszystkiego co się robi w Zawierciu. Skończ już żałosny ludziku, albo, skoro pomawiasz, oskarżasz, krytykujesz, miej odwagę cywilną (wiem, że to wołanie na puszczy; dla ciebie wyjaśniam, ze to taka przenośnia, o sorry, pewnie nie wiesz co to przenośnia) i zrób to pod własnym imieniem i nazwiskiem. No jak? Dasz radę? Czy tylko anonimowo (oby do czasu) będziesz się dalej produkował?

  OdpowiedzUsuń
 9. pora przekazać pałeczkę młodym z pomysłem na miasto, starszemu panu już dziękujemy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ppomuysłami jak i dobrymi chęciami to wiesz co zgodnie z przysłowiem jest wybrukowane? Ferdek Kiepski też wiele razy dostawał "pomysła" tylko nic z tego nie wynikało. Super, że ludzie młodzi mają pomysły, tylko w większości przypadków nie mają sposobu i planu jak wprowadzić je w życie. W życiu przede wszystkim liczy się doświadczenie zawodowe, samorządowe i te zwykłe, życiowe.

   Usuń
 10. LUDZI przeprowadzic. Osiedle wyburzyc i postawic nowe bloki, taniej bedzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konkretnie:dokąd przeprowadzić dotychczasowych mieszkańców? Kto ma postawić te nowe bloki? Kogo będzie stać na mieszkania w nich (w nowych blokach przy Tesco od kilkunastu lat stoją puste mieszkania,bo drogo)?

   Usuń
 11. Popieram tych,którzy są przeciwni rewitalizacji osiedla TAZ. Dziwi mnie, że osiedle tom to zabytek. Szkoda pieniędzy na remont tych starych zawilgoconych budynków.

  OdpowiedzUsuń
 12. nnnnnnnnnnnnnnnn

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/