środa, 1 listopada 2017

Harcerze z Zawiercia wystąpili w TVP Info

Dzisiaj, 1 listopada, z cmentarza żydowskiego w Zawierciu przy ul. Daszyńskiego wyemitowano program telewizyjny "na żywo"."Na żywo" nagrywano program "To jest temat" na antenie TVP Info. Wcześniej nagrano wejście do TVP3 Katowice. Podczas nagrań zawierciańscy harcerze z IV Szczepu Harcerskiego im. Batalionu Obrony Narodowej "Zawiercie" mówili o Akcji Znicz, którą corocznie organizują. Wypowiadał się Michał Wnuk, komendant szczepu i kilku harcerzy. W programie wzięli udział także kustosz cmentarza; nauczyciel historii Marcin Bergier i uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. H. Malczewskiej oraz Danuta Hawel, mieszkanka Zawiercia, która ma przodków pochowanych na tym cmentarzu. Uczestnicy programu mówili również o historii tego miejsca oraz o znaczeniu "małej ojczyzny". Mówiono także o wiedzy młodzieży na temat kultury żydowskiej. 

W ramach Akcji Znicz, zawierciańscy harcerze przez cały dzień Wszystkich Świętych kwestowali na rzecz renowacji cmentarza, oprowadzali mieszkańców i opowiadali o żydach z Zawiercia. Kilka dni przed świętem sprzątali cmentarz żydowski, Pomnik Nieznanego Żołnierza oraz mogiły żołnierzy austriackich. To przedsięwzięcie harcerze organizują corocznie od 2012 roku.

Zobaczcie zdjęcia.3 komentarze:

 1. W końcu coś pozytywnego o Zawierciu w mediach! Miła odmiana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Inicjatywa godna uznania ale wypadałoby też zadbać o groby harcerskie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co kojarzę Ci sami harcerze zapalali znicze na grobach zmarłych instruktorów harcerskich.

   Usuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/