poniedziałek, 30 października 2017

Mieszkańcy alarmują - oświetlenie ulic w Zawierciu jest niewystarczające

W ostatnim czasie w internecie wywiązała się duża dyskusja na temat oświetlenia ulic, a w szczególności przejść dla pieszych w Zawierciu.Fala komentarzy pojawiła się po wypadku, do którego doszło w poniedziałek 23 października na ul. Sikorskiego. Na przejściu dla pieszych potrącono 57-letnią kobietę, która zmarła po przewiezieniu do szpitala. Mieszkańcy w komentarzach zaczęli wskazywać kolejne miejsca, gdzie brakuje lamp. Zaczęli krytykować sytuację w Zawierciu twierdząc, że miasto jest fatalnie oświetlone.


Ostatnio też, na skrzynkę pocztową Portalu OtoZawiercie.pl napisała pani Barbara.

- Oświetlenie ulic w mieście jest niewystarczające. Czuję się w Zawierciu wieczorem bardzo niepewnie. Strach iść chodnikiem, bo nie wiadomo, czy ktoś nie zaczepi. Nie wspominam już o przejściach dla pieszych. Są najbardziej ciemne, ludzie są słabo widoczni przez co łatwo o wypadki. Czy znowu musi ktoś zginąć jak ostatnio, żeby miasto w końcu coś w tej sprawie zrobiło? - pisze w wiadomości do portalu niezadowolona pani Barbara.

Na temat złej organizacji oświetlenia miasta wypowiedział się również radny Rady Miejskiej, Damian Świderski podczas ostatniej sesji 26 października. Jak mówił radny, oświetlenie jest włączane za późno i wyłączane za wcześnie. Prezydent Witold Grim odpowiedział, że po zmianie czasu na zimowy (która nastąpiła w niedzielę 29 października) sytuacja zostanie zharmonizowana i nie powinny występować już te niedogodności.

Kolejna osoba, która podjęła temat oświetlenia, to radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa, Przemysław Trepka. W swoim poście na Facebooku zwrócił uwagę na to, że lampy na rondzie na Starym Rynku nie świecą. Po interwencji młodego radnego, kilka dni później lampy zostały włączone, jednak pod postem wywiązała się kolejna dyskusja. 

Jako najniebezpieczniejsze miejsca w komentarzach, mieszkańcy wskazywali m.in: przejście dla pieszych przy Odlewni Żeliwa, na Żabkach między przystankami przy targowisku, na Wartach przy wyjeździe z ul. Okólnej, większość przejść na osiedlu Centrum, a w szczególności na Sikorskiego i 3 maja oraz na Paderewskiego przy kościele Najświętszej Maryi Panny. Tych miejsc wskazywanych przez mieszkańców na internetowych forach jest jednak o wiele więcej. 

Zapytałem rzecznika Urzędu Miasta o to, czy miasto zamierza doświetlić przejścia dla pieszych. Jak twierdzi rzecznik zawierciańskiego magistratu, sytuacja jest pod kontrolą, a przejścia są oświetlane. 

- Miasto w bieżącym roku doświetliło te przejścia dla pieszych których oświetlenie było niewystarczające. Działania podejmowane były przez magistrat zarówno z własnej inicjatywy jak również na wniosek mieszkańców. Monitorujemy stan oświetlenia przejść dla pieszych i tam gdzie zaistnieje taka potrzeba będą one doświetlane. Równocześnie wszelkie sugestie mieszkańców naszego miasta w tej sprawie będą weryfikowane w terenie i tam gdzie oświetlenie będzie niewystarczające zostanie ono poprawione - powiedział Marcin Wojciechowski, rzecznik UM.

6 komentarzy:

 1. a latarnie swiecace miedzy galeziami drzew tak jak na ul.pomorskieji wielu innych ulicach

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pomorskiej i innych ulicach, jak nie większości, lampy oświetlają gałęzie drzew. A o drogach na ulicach zaraz za centrum nawet nie wspomne

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo boję się wieczorem wychodzić z domu jest tak ciemno. W ogóle boję się chodzić po zmroku. Jest tak bardzo niebezpieczne. Każdy zna to uczucie

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo niebezpieczne przejście dla pieszych jest przy ul. Siewierskiej (skład budowlany "JUREK"). Nie jest oświetlone, bardzo źle oznaczone. Żeby przejść na drugą stronę ulicy trzeba bardzo długo czekać i liczyć, że w końcu znajdzie się uprzejmy kierowca, który się zatrzyma. Albo trzeba uciekać z pasów bo kierowcy nie zwalniają, jadą rozpędzeni od Kromołowa lub od Zawiercia.

  OdpowiedzUsuń
 5. oświetlenie w Zawierciu jak na Ukrainie (kto był ten wie)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tragedia. Ostatnio jadąc ul. Paderewskiego nie widziałem dwóch osób wchodzących na jezdnię co prawda byli ubrani na czarno ale gdyby latarnie świeciły nie było by problemu. Innym razem jechałem ul.Leśną w stronę żabek, musiałem włączać długie światła żeby widzieć czy nikt nie próbuje wejść na przejście dla pieszych. Chyba najwyższy czas coś z tym zrobić!

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/