poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Wypadek nie z Twojej winy? Sprawdź, co zyskujesz, posiadając ubezpieczenie OC art. spons.

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa komunikacyjna, która pozwala uniknąć wysokich kosztów nie tylko sprawcy zdarzenia drogowego, ale i osobie pokrzywdzonej. Warto więc dowiedzieć się, co przysługuje poszkodowanym posiadającym ważną polisę OC.Zakres ochrony w ramach ubezpieczenia OC reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z jej brzmieniem, polisa ta pozwala uzyskać odszkodowanie w razie szkód wyrządzonych przez sprawcę kierującego ubezpieczonym pojazdem.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej OC

Ubezpieczenie OC jest polisą, w ramach której ubezpieczyciel przejmuje finansową odpowiedzialność za szkody wyrządzone osobom poszkodowanym przez osoby kierujące ubezpieczonym samochodem w związku z ruchem tego pojazdu. Obejmuje zarówno szkody wyrządzone przypadkowo, szkody wyrządzone celowo, jak i te będące wynikiem rażących zaniedbań.
Firma ubezpieczeniowa zobligowana jest do wypłaty odszkodowania w momencie wystąpienia szkody, której następstwem może być m.in.:
 • śmierć osoby poszkodowanej,
 • uszkodzenie ciała osoby poszkodowanej,
 • rozstrój zdrowia osoby pokrzywdzonej,
 • uszkodzenie pojazdu osoby pokrzywdzonej,
 • uszkodzenie lub zniszczenie innego mienia.
Ponadto ubezpieczenie OC obejmuje szkody powstałe w związku z:
 • wsiadaniem do pojazdu mechanicznego i wysiadaniem z niego sprawcy,
 • zatrzymaniem lub postojem samochodu sprawcy,
 • bezpośrednim załadowywaniem lub rozładowywaniem pojazdu.

Zakres ochrony to nie tylko uszkodzenie mienia

Jak wynika z przepisów, polisa OC ma znacznie szerszy zakres niż tylko wypłata odszkodowania w razie uszkodzenia mienia czy doznania przez poszkodowanego uszczerbku na zdrowiu. Zgodnie z ustawą, odszkodowanie obejmuje nie tylko koszty naprawy pojazdu czy leczenia osoby poszkodowanej. Polisa uwzględnia również koszty:
 • poniesione w celu zapobiegnięcia zwiększaniu się szkody,
 • obrony w postępowaniu karnym,
 • zastępstwa prawnego w postępowaniu cywilnym.

Sumy gwarancyjne, czyli ile można otrzymać?

Osoba poszkodowana, która posiada ważne ubezpieczenie OC, ma prawo do uzyskania odszkodowania w wysokości nie mniejszej niż ustalone ustawowo sumy gwarancyjne. Wynoszą one odpowiednio:
 • równowartość 1,22 mln EUR – w przypadku szkód w mieniu w odniesieniu do jednego zdarzenia drogowego,
 • równowartość 6,07 mln EUR – w przypadku szkód na osobie w odniesieniu do jednego zdarzenia na drodze.
Warto przy tym podkreślić, że w przypadku szkód na osobie, suma gwarancyjna w odniesieniu do jednego poszkodowanego wynosi równowartość 1,22 mln EUR.
Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego właściciela auta. Dzięki ubezpieczeniu można nie tylko uniknąć wysokich kosztów w związku z naprawą uszkodzonego pojazdu. Wykupując ją, kierowca zabezpiecza się również przed koniecznością uregulowania kar nakładanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) za brak ważnego ubezpieczenia OC.

artykuł sponsorowany

1 komentarz:

 1. Sam miałem ostatnio stłuczkę i przyznam,że pieniądze z odszkodowania z OC sprawcy to śmiech na sali.Mogę z czystym sumieniem polecić Firmę Crashplus.Dopłacicli mi sporą sumke dzięki czemu bez problemu naprawiłem auto.Jakby ktos był chętny podaje numer do ich doradcy: 570660879

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/