niedziela, 27 sierpnia 2017

Reforma edukacji w Zawierciu kosztuje ponad pół miliona złotych

Rok szkolny za pasem. Rozpoczęcie zajęć już 4 września. Jak zawierciańskie szkoły przygotowują się do nowego roku szkolnego, który będzie nietypowy zważając na wdrażaną reformę edukacji?Ten rok będzie wyjątkowy, ponieważ w trzech szkołach spotkają się dzieci z wieku klas podstawowych razem z oddziałami gimnazjalnymi. Potrzebne były remonty, aby przystosować się do nowej sytuacji. 

- Gimnazja otrzymały środki z 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2017 rok. To kwota 331 374 złotych. Ponadto, z własnych środków Gmina Zawiercie m.in na zakup wyposażenia dla wszystkich szkół wydała prawie 200 tys. złotych - mówi w rozmowie z OtoZawiercie.pl Marcin Wojciechowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Co ze zwolnieniami nauczycieli, o których tak dużo się mówiło? Jak się okazuje, tych zwolnień ma nie być.

- Nie ma żadnych zwolnień nauczycieli. Są ograniczenia etatu; sytuacje, że nauczyciel dostanie kilka godzin mniej. Nie liczymy tutaj rozwiązania umowy o pracę przez nauczyciela - mówi w wywiadzie dla OtoZawiercie.pl Maria Utracka, Pełnomocnik Prezydenta Zawiercia ds. Oświaty i p.o. Naczelnika Wydziału Edukacji.

- Łącznie w Zawierciu będzie 21 oddziałów klas pierwszych, a średnia liczba dzieci w nich to 16-17. Nowy rok szkolny rozpocznie prawie 4000 uczniów. Ta reforma prawdopodobnie będzie kosztować jeszcze więcej niż te pół miliona, a to przez bieżące remonty, których dokonujemy, szczególnie w budynkach starych. Przez to koszty tej reformy mogą jeszcze wzrosnąć - dodaje Maria Utracka.

 

Niemal we wszystkich gimnazjach i podstawówkach przeprowadzono lub obecnie trwają remonty. W "jedynce" zaadaptowano pomieszczenia po sklepiku szkolnym na świetlicę dla pierwszoklasistów i wyremontowano jedną klasę dla "pierwszaków". W Gimnazjum nr 2 wymieniono rynny i obróbki blacharskie. W "trójce", podobnie jak w pozostałych dwóch gimnazjach, prowadzone są obecnie prace mające na celu zaadaptowanie sanitariatów na potrzeby pierwszoklasistów.

W Szkole Podstawowej nr 5 wyremontowano pomieszczenie w suterynach szkoły i pomieszczenie na klasopracownię chemii. W "siódemce" zmodernizowano posadzki z dwóch klasach i wymieniany jest obecnie podgrzewacz do wody. W SP9 wyremontowano dwie klasy, pomalowano klatkę schodową, wymieniono wykładziny, a obecnie wymieniane jest ogrodzenie od strony frontowej. W SP11 zaadaptowano pokój nauczyciela na salę dla 1-klasistów. W Zespole Szkół w Kromołowie wydzielono klatki schodowe pod względem przeciwpożarowym i wykonano instalacje oddymiania i oświetlenie ewakuacyjnego. 

Co w zawierciańskich przedszkolach? Gmina przeznaczyła ponad 50 tys. zł na stworzenie nowych oddziałów w Przedszkolach 2, 4 i 15. Przeprowadzono też coroczne remonty takie jak malowanie, wymiany drzwi, instalacji i oświetlenia. Natomiast w zawierciańskim żłobku przeprowadzono remont bawialni i pomieszczeń dla niemowlaków, a także wykonano instalacje oddymiania klatek schodowych.

5 komentarzy:

 1. Dobra zmiana łże w żywe oczy!!!!!!!!!!!!
  W jednym tylko zawierciańskim gimnazjum wyrzucono z pracy " na zbity pysk" kilkunastu nauczycieli.
  Oczywiście wg P. Utrackiej taka sytuacja nie miała miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 2. I oczywiście nie można opublikować komentarza, bo cenzura trwa nadal w najlepsze, choć Mysia już nie funkcjonuje, Teraz lokalny kacyk decyduje co można, a czego nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy komentarz na Portalu OtoZawiercie.pl jest opublikowany, tylko trzeba czasu, aby przeszedł przez moderację. Taki system stosuje wiele portali internetowych w sieci. System moderacji to metoda, którą stosuje zarządzający danym serwisem internetowym umożliwiającym użytkownikom komentowanie, w celu wyeliminowania takich zjawisk jak trolling, spam czy flamewar.

   Usuń
  2. OK Jako.
   Przyjmuję do wiadomości. Za kacyka przepraszam.

   Usuń
 3. Nie ma zwolnień ale nie pisze że zmuszono do pójścia na emeryturę wspaniałych nauczycieli. Zasada była prosta: nie ważne czy dobry czy zły ale jak się go pozbyć. Gratuluje ! Szkoda mi zdolnych dzieci które muszą pozostać dodatkowe 2 lata wśród rówieśników pomimo że już w danej klasie nic nie osiągną. Znam to z lat 80, w 7 i 8 klasie najważniejsi byli .. najsłabsi.

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/