czwartek, 17 sierpnia 2017

Jedna ulica w Zawierciu musi zostać poddana dekomunizacji

Według informacji przekazanych przez Instytut Pamięci Narodowej, jedna z ulic w Zawierciu wymaga zmiany nazwy w ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej.Chodzi o ulicę Franciszka Zubrzyckiego, która znajduje się na osiedlu Centrum w pobliżu Gimnazjum nr 3. Zubrzycki żył w latach 1915-1942 i był działaczem konspiracji stalinowskiej w II RP, a w czasie wojny członkiem komunistycznej Polskiej Partii Robotniczej i Gwardii Ludowej, wykreowany przez propagandę PRL na pierwszego dowódcę "oddziału partyzanckiego".

"W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nazwa powyższa powinna zostać zmieniona jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej" - czytamy na stronie internetowej IPN.

Jak wstępnie zapowiedział Łukasz Konarski, Zastępca Prezydenta Zawiercia ds. Społecznych, ulica prawdopodobnie zmieni swoją nazwę na ul. Sadową. Tak też nazywała się dawniej. Temat zostanie poruszony już podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się we wrześniu. 


4 komentarze:

 1. A czy przypadkiem w Zawierciu nie ma już ul. Sądowej? Boczna od 3 - Maja, tam gdzie jest księgarnia edukacyjna????????????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta zdekomunizowana ulica ma wrócić do "historycznej" nazwy:Sadowa-od sadów,których tam wielość ;-)
   A ul.Sądowa jest tam,gdzie podajesz-od sądu,który mieścił się na ul.Zegadłowicza.

   Usuń
 2. A czy można zdekomunizować ustawę?

  OdpowiedzUsuń
 3. Franciszek Zubrzycki-w l.1939-1940 więziony w Działdowie jako jeniec wojenny.
  10.VI.1942r. ranny podczas bitwy z Niemcami pod Polichnem,ujęty przez gestapo i zastrzelony podczas próby ucieczki.
  Pokręcona ta nasza historia i trzeba dużo zdrowego rozsądku w ocenie ludzi i faktów.

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/