środa, 8 lutego 2017

Reforma edukacji w zawierciańskich szkołach

Dziś, 8 lutego w MOK-u odbyło się drugie spotkanie ws. wdrażanej reformy edukacji w Zawierciu. Wzięli w nim udział urzędnicy i mieszkańcy miasta.


O wielkiej reformie edukacji głośno jest już od dłuższego czasu. Mamy luty, a tymczasem już za około pół roku rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów. 1 września 2017 roku uczniowie dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej stają się uczniami 8-letniej szkoły podstawowej. Uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej będą podlegać promocji do klasy VII szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym wygaszanie gimnazjów - nie będzie prowadzona już rekrutacja. 

W dzisiejszym spotkaniu w Zawierciu udział wzięli prezydent Witold Grim, Naczelnik Wydziału Edukacji Maria Utracka, Starsza Wizytator Krystyna Wiącek i Grzegorz Wnuk, zastępca dyrektora sosnowieckiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach. Na sali widowiskowej MOK-u obecni byli również dyrektorzy zawierciańskich placówek. Podczas spotkania przybliżono rodzicom uczniów klas III wstępne założenia zmian, które zaczną obowiązywać od 1 września 2017. Wcześniej, w poniedziałek 6 lutego podobne spotkanie odbyło się dla rodziców uczniów klas VI. 

Według planów, gimnazja nr 1, 2 i 3 zostaną przekształcone w szkoły podstawowe o tych samych numerach.

- Dla nas ta reforma to spore wyzwanie i nowość. Spotykamy się tu dziś w szerokiej reprezentacji, aby podjąć z państwem dialog i dyskusję. Najważniejsza rzecz na dzisiaj jest taka: to państwo decydujecie w której szkole wasze dziecko będzie się uczyło. Może kontynuować naukę w obecnej szkole podstawowej jak i również może przenieść się do jednej z nowo powstałych szkół. - powiedział prezydent Witold Grim.

- Będziemy wyrażali zgodę na rozwój zajęć artystycznych. Są już szkoły, które posiadają nawet krajowe osiągnięcia w tych dziedzinach. Chcemy tą działalność udostępnić również dla mniejszych dzieci, a nie tylko dla gimnazjalistów jak dotychczas. Druga sprawa to klasy sportowe. Takie klasy będą powstawały w szkołach, gdzie są już przygotowane bazy sportowe oraz wykwalifikowani nauczyciele. Planujemy uruchomić klasy sportowe w dyscyplinach: piłka ręczna, piłka nożna, piłka siatkowa, pływanie i tenis stołowy. - zapowiedziała naczelnik Maria Utracka.

Podczas spotkania przybliżono także szczegóły dotyczące zgłaszania i przenoszenia dzieci pomiędzy szkołami po zmianach. Udostępniono specjalne formularze zgłoszeniowe dzieci do szkół oraz ankiety. Rodzice zadawali pytania urzędnikom i dyrektorom. Według wstępnych zapowiedzi 2 marca odbędzie się dzień otwarty w Gimnazjum nr 1, 3 marca w Gimnazjum nr 2 natomiast w Gimnazjum nr 3 zaplanowano go na 6 marca.


W Zawierciu przygotowaniem reformy zajmuje się głównie Wydział Edukacji oraz specjalnie do tego powołany Zespół ds. wdrożenia reformy edukacyjnej w Gminie Zawiercie. W jego skład wchodzi po dwóch dyrektorów jako przedstawicieli przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, po jednym przedstawicielu z Rady Miejskiej wskazanym przez poszczególne kluby oraz po jednym przedstawicielu nauczycielskich związków zawodowych.

Zobaczcie zdjęcia ze spotkania.

2 komentarze:

  1. Witam, bardzo zainteresowało mnie ostatnie zdjęcie z artykułu, czy można wiedzieć na jaki temat wypowiadał się wtedy Pan Jacek Bożek? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pan Jacek Bożek odpowiadał na pytanie jednego z mieszkańców. Mówił o klasach dwujęzycznych. Według założeń, mają one funkcjonować w siódmej i ósmej klasie.

      Usuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/