czwartek, 12 stycznia 2017

Nowe zmiany w ZKM w Zawierciu

Zakład Komunikacji Miejskiej w Zawierciu wprowadza kolejne zmiany dla mieszkańców. Od listopada szefem ZKM jest Joanna Brodzik-Kot.


Kontrowersyjną zmianą wprowadzoną od 1 stycznia była likwidacja ulgi dla osób pomiędzy 70 a 75 rokiem życia. Seniorzy w tym wieku mogą zakupić teraz co prawda tzw. bilet stałej jazdy (70 zł za pół roku, 120 za rok), jednak mieszkańcy nie kryją oburzenia. Wiele starszych osób jest zawiedzionych, ponieważ dotychczas mogli liczyć na darmowe przejazdy. - Wszystko idzie na gorsze. Teraz jest zima i na drogach ślisko, a bilety są przecież drogie. Wcześniej było mi zdecydowanie łatwiej poruszać się po mieście. - mówi mieszkanka, pani Maria. Co więcej, zmieniły się ceny biletów w zależności od kursu. Cennik znajdziecie poniżej.

Od nowego roku zniknęła też możliwość darmowych przejazdów dla małżonków i dzieci pracowników ZKM. Wprowadzono również zmiany w funkcjonowaniu ulgi gminnej. Nie przysługuje ona już nauczycielom przedszkoli, żłobków oraz szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez gminę. Dla pozostałych osób korzystających z ulgi gminnej pozostaje ona bez zmian. Przypomnijmy, że są to emeryci i renciści przed ukończeniem 70 roku życia, dzieci w wieku od 4 do 7 lat, uczniowie szkół do 21 lat i osoby niepełnosprawne.

To jednak nie koniec zmian w Zakładzie Komunikacji Miejskiej. Wprowadzono bilet 3 godzinny. Dzięki niemu można korzystać z dowolnych linii autobusowych w ciągu trzech godzin od momentu skasowania. Cena za bilet wynosi 4,80 zł, a ulgowy 2,60 zł. Ponadto od stycznia ZKM obniżył cenę biletu na przejazdy linią 0. Podróżni zapłacą teraz 1,50 zł, zamiast 2 zł jak wcześniej. 

Oprócz tego, zakład zlikwidował punkt informacji i sprzedaży biletów, który znajdował się w "domku kierowcy" obok baru "Malibu". Obiekt jest obecnie do wynajęcia. Teraz zakupić bilety i dowiedzieć się więcej o czerwonych autobusach będzie można w budynku dworca PKP, gdzie powstał nowy kiosk.

ZKM przymierza się też do zakupu nowych autobusów. Według zapowiedzi, to właśnie w tym roku na ulice wyjedzie 15 nowych pojazdów. Póki co, zakład ogłosił tylko przetarg na dostawę jednego busa na minimum 15 miejsc.5 komentarzy:

 1. Bardzo dobrze,że zabrali zniżki rodzinom ZKM i nauczycielom ! Co ostatni to by jeszcze przytulili deputat węglowy jakby im dano!! Szkoda tylko seniorów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Te zmiany wprowadziła Rada Miejska.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dlaczego posłowie i senatorowie mają darmowe?
  Z jakiej przyczyny?
  LUDZIE PORA GŁOSOWAĆ NA NOWYCH LUDZI W POLITYCE. NIE TE SAME RYJE! BŁAGAM...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakaś paranoja. Wychodzi,że emeryci do 70 roku mają ulgę gminną, osoby, które ukończyły 75 lat są zwolnione z opłat, a osoby w wieku od 70 do 75 płacą pełna odpłatność. Kto to wymyślił, to jakieś szaleństwo!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jako osoba niepełnosprawna jestem zawiedziona, ponieważ nie mogę korzystać już z biletu stałej jazdy. Nie dość, że wiele osób niepełnosprawnych, w tym ja pobiera tylko zasiłek pielęgnacyjny 153 zł to jeszcze teraz trzeba będzie wybierać bilet czy jedzenie... Nic tylko podziękować i pozdrowić osoby, które taką zmianę zakwestionowały.

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/