sobota, 3 grudnia 2016

Nowa możliwość w szpitalu

Od niedawna na terenie Szpitala Powiatowego w Zawierciu istnieje możliwość pobrania krwi pępowinowej. Szpital nawiązał współpracę z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych.


Krew pępowinowa to źródło komórek macierzystych, których pozyskanie w sposób nieinwazyjny, bezbolesny i neutralny dla matki i dziecka możliwy jest wyłącznie podczas porodu. Dlatego też bankowanie komórek macierzystych to ważna decyzja, którą trzeba podjąć już będąc w ciąży, bowiem to wówczas podpisuje się umowę na wybrany wariant z Bankiem Krwi Komórek Macierzystych .

- W dniu, w którym rodzice podpiszą umowę z PBKM otrzymują zestaw pobraniowy, z którym zgłaszają się do porodu i przekazują go Położnej. Przeszkolony personel Porodówki dokonuje pobrania zaraz po urodzeniu i odpępnieniu dziecka - mówi Iwona Samsonowska, położna koordynująca zawierciańskiej lecznicy.

- Komórki macierzyste z krwi pępowinowej i łożyskowej wykorzystywane są dla dziecka w chorobach onkologicznych i hematologicznych, a w przypadku zgodności tkankowej również dla rodzeństwa. Pozyskane ze sznura pępowiny komórki mezynchymalne mają natomiast zastosowanie w neurologii, ortopedii, okulistyce i mogą być wykorzystane zarówno dla dziecka, jak i najbliższej rodziny, bowiem nie wymagają zgodności tkankowej - dodaje położna.

Krew pępowinowa ratuje życie nieuleczalnie chorym: dorosłym i dzieciom, niespokrewnionym z dawcą. To też stało się głównym powodem współpracy Szpitala Powiatowego w Zawierciu z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/