środa, 5 października 2016

SOR w Zawierciu przyjął już 22 tys. pacjentów

Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Powiatowego w Zawierciu przez ostatni rok funkcjonowania przyjął ponad 22 tysiące pacjentów.  


Rekordy padły w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu, kiedy to próg oddziału przekroczyło ponad 2000 pacjentów. Średnio dziennie pomoc udzielana jest 61 chorym. Najwięcej osób trafia tu w weekendy.

- Tylko połowa przyjmowanych osób jest w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w tym około 10% w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Natomiast aż 40% pacjentów mogłoby uzyskać poradę lekarską w podstawowej opiece zdrowotnej lub nocnej i świątecznej opiece lekarskiej - wyjaśnia dr Czarosław Kijonka, kierownik zawierciańskiego SOR.

Pacjenci na oddział najczęściej są przywożeni karetką. Jednak kilkukrotnie zdarzyło się, że osoby potrzebujące pomocy lekarskiej transportowane były na SOR śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Lądowisko znajduje się nieopodal szpitala.

- To jeden z najważniejszych oddziałów naszego szpitala. Praca na nim nie należy do łatwych, bowiem zdarza się, że w jednym momencie przywożonych jest kilku pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy. To często osoby przywożone z wypadków drogowych czy w innych stanach bezpośredniego zagrożenia życia. Dzięki świetnemu zespołowi profesjonalna pomoc lekarska niesiona jest w każdych warunkach; mimo presji i stresu, który towarzyszy ratowaniu życia - mówi Anna Pilarczyk-Sprycha, dyrektor szpitala.

Szpitalny Oddział Ratunkowy uroczyście otwarto 2 października 2015 roku. Jest najnowocześniejszym oddziałem w zawierciańskiej placówce. Został utworzony w celu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie. Głównym celem jednostki jest udzielenie opieki zdrowotnej osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
0 komentarze:

Prześlij komentarz

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/