środa, 19 października 2016

Na nowy dworzec autobusowy w Zawierciu jeszcze poczekamy

Wygląda na to, że nieprędko możemy spodziewać się budowy nowego dworca autobusowego w Zawierciu. Nadal trwają procedury.

O kwestii budowy centrum przesiadkowego mówi się już od pewnego czasu. Oprócz tego, miasto ma w planach zakup 15 autobusów. Obie inwestycje zostały wpisane w budżet na 2016 i mają być współfinansowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Na początku roku szczególnie dużo mówiło się na ten temat, ponieważ Witold Grim podczas styczniowej sesji Rady Miasta zapowiedział budowę nowego dworca i kupno autobusów w ramach ZIT jeszcze w tym roku. Mamy październik, a w tej sprawie nadal nic nie ruszyło.

Przy przystankach na ul. Sikorskiego w centrum miasta często panuje duże zamieszanie. Dochodzi nieraz do sytuacji, że na jeden przystanek w jednej chwili chce podjechać kilka autobusów. Nie wiadomo też, po której stronie ulicy zatrzyma się dany autobus. Problem opisywałem już dwa razy na łamach portalu ale wciąż dochodzi do takich sytuacji.
 
Rozwiązaniem tego problemu ma być budowa centrum przesiadkowego. Byłoby to miejsce postoju autobusów wchodzących w skład taboru Zakładu Komunikacji Miejskiej jak i busów innych przewoźników. Wtedy wszyscy podróżni kierowaliby się w jedno miejsce. Oprócz dworca autobusowego z dwoma peronami ma powstać też plac manewrowy i miejsca postojowe, poczekalnia, kasy, punkt informacji, toalety i wypożyczalnia rowerów.

- Jesteśmy na etapie przygotowania wniosku o dofinansowanie inwestycji. Ten projekt dotyczy również zakupu 15 nowych autobusów. Wniosek będziemy składać w marcu. W lutym chcemy wyłonić projektanta. Gdy projekt będzie gotowy, wówczas zaprezentujemy go opinii publicznej. - mówił jeszcze w lutym 2016 rzecznik prasowy Urzędu Miasta, Łukasz Czop.


Teraz, gdy ponownie zapytałem rzecznika o tę kwestię, odpowiada:

- Jesteśmy na etapie przygotowywania wniosku o dofinansowanie z środków unijnych zakupu autobusów. Zdecydowaliśmy, że w ramach ZIT w pierwszej kolejności będziemy starać się o zakup taboru autobusowego. Wówczas pasażerowie szybciej będą mogli korzystać z nowych samochodów. W przypadku centrum przesiadkowego należy wcześniej zmienić plany zagospodarowania, a to wymaga czasu. Zarówno pasażerowie, jak i pracownicy ZKM-u podkreślają, że zakup nowych autobusów, to kwestia priorytetowa. Nabór wniosków trwa do końca grudnia tego roku i w tym terminie nasza aplikacja zostanie przygotowana i złożona. - mówi Łukasz Czop.
 

1 komentarz:

  1. Po co nowy dworzec?Od nowego roku zlikwidują linię numer 2,Ogrodzieniec też zrezygnuje z usług MZK,a reszta będzie jeździć w koło Zawiercia.Bilety drogie,klientów mniej,świetlana przyszłość przed komunikacją miejską.

    OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/