czwartek, 29 września 2016

Co po kradzieży samochodu? art. spons.

Skradziono Twój samochód i nie wiesz, co robić? Jeśli posiadasz ważne ubezpieczenie autocasco, nie stoisz na straconej pozycji i możesz uzyskać odszkodowanie. Zastosuj się do poniższych porad, a cała procederu stanie się łatwa i przejrzysta. 


Kontakt z policją

Pierwsze, co zrobić po kradzieży samochodu, to kontakt z policją – bez spełnienia tego warunku nie ma co liczyć na odszkodowanie. Twoim obowiązkiem jest odpowiadanie na wszystkie pytania postawione przez funkcjonariuszy. Im szybciej zawiadomisz policję, tym większe szanse na odzyskanie pojazdu. Nie warto jednak łudzić się na sukces, ponieważ tylko co czwarty skradziony w Polsce samochód zostaje odnaleziony i zwrócony prawowitemu właścicielowi – większość nich złodzieje wywożą zagranicę lub rozbierają i sprzedają na części. Mimo tego koniecznie współpracuj z policją w pełnym zakresie i złóż wszystkie zeznania, o które poproszą funkcjonariusze, aby dochodzenie zakończyło się możliwie szybko, a wypłata odszkodowania się nie przedłużała.

Zgłoszenie szkody

Po zawiadomieniu policji czas na kontakt z firmą ubezpieczeniową – nie zwlekaj ani chwili i zrób to jak najszybciej, każde opóźnienie może wszakże działać na Twoją niekorzyść. Szkodę zgłasza się pisemnie, osobiście, za pośrednictwem formularza dostępnego w Internecie lub przez telefon. Należy opisać okoliczności zdarzenia oraz podać wszelkie inne informacje formalne, które są wymagane przez ubezpieczyciela.

Wyrejestrowanie auta

Pamiętaj o wyrejestrowaniu skradzionego samochodu, jeżeli nie chcesz opłacać dla niego składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC. W tym celu wraz z poświadczeniem od policji oraz dokumentami i kluczykami od pojazdu udaj się do wydziału komunikacji odpowiedniego dla miejsca rejestracji auta. Wyrejestrowanie samochodu jest możliwe jeszcze w trakcie trwania policyjnego dochodzenia, aczkolwiek rozsądniejsze wydaje się poczekanie do czasu jego zakończenia. Jeżeli bowiem auto zostanie odnalezione, trzeba będzie rejestrować je od nowa.

Wypłata odszkodowania

Zasadniczo zakład ubezpieczeniowy ma 30 dni na wypłacenie odszkodowania za kradzież samochodu, o ile śledztwo policyjne zostało w tym czasie zakończone. Jeżeli dochodzenie trwa dłużej, również odszkodowanie może być wypłacone później. Warto pamiętać, że niekiedy firmy odmawiają wypłacenia odszkodowania z uwagi na „rażące niedbalstwo” ze strony kierowcy, które polega na niezachowaniu odpowiednich standardów bezpieczeństwa i pośrednim przyczynieniu się do kradzieży. Do katalogu takich zachowań najczęściej zalicza się pozostawienie kluczyków w aucie lub zgubienie ich oraz otwarcie okna albo drzwi na noc. Ubezpieczenie autocasco to najlepszy sposób na ochronę przed finansowanymi konsekwencjami kradzieży auta, jednak wymaga należytego dbania o jego zabezpieczenie. Jeżeli jeszcze go nie posiadasz i zamierzasz je zakupić, ułatwi Ci to internetowa porównywarka OC i AC

artykuł reklamowy

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/