sobota, 20 sierpnia 2016

Szpital w oczach pacjentów - ankieta

W ostatnim czasie w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu przeprowadzana była ankieta dla pacjentów. Jej celem było zbadanie opinii mieszkańców na temat obecnej sytuacji i zmian w placówce.

Od 16 maja przez ponad miesiąc pacjenci zawierciańskiego szpitala mogli wyrazić swoją opinię na temat jakości świadczonych usług oraz warunków panujących w placówce. Specjalnie przygotowaną ankietę wyłożono w kilku miejscach na terenie budynku. W sumie w badaniu opinii wzięło udział 213 hospitalizowanych mieszkańców powiatu.

Z badań wynika, że ogółem szpital w Zawierciu jest dobrze postrzegany przez pacjentów. Jako bardzo dobre i dobre warunki, uwzględniając wyposażenie i czystość, uznało ponad 60% badanych. Respondenci cenią też opiekę pielęgniarską. Uprzejme i życzliwe podejście doceniło 62% osób wystawiając ocenę bardzo dobrą i dobrą.

Nieco gorzej wypadli lekarze, którzy w oczach oceniających nie zawsze są mili i uprzejmi. Złą i bardzo złą ocenę wystawiło 45% uczestników ankiety. Dobrze i bardzo dobrze uprzejmość i życzliwość lekarzy oceniło 39% pacjentów. Natomiast wysokie oceny otrzymali lekarze za przekazywane przez nich informacje na temat stanu zdrowia. Dobrze i bardzo dobrze oceniło ich za to 71% pacjentów.

W ankiecie uczestnicy wskazali też, że nie zawsze są dostatecznie informowani o karcie pacjenta czy topografii oddziału. Na niedociągnięcia w tym zakresie wskazała blisko połowa – 45% i 47%. Pracownicy izby przyjęć tłumaczą, że podczas przyjęcia informują o tych sprawach. Jednak dla wielu osób przyjście do szpitala to stresujący moment i może być tak, że pewna cześć osób po prostu w natłoku przekazywanych informacji nie wszystko jest w stanie zapamiętać. Wysoką ocenę wystawili mieszkańcy za poszanowanie prywatności w szpitalu. Bardzo dobre i dobre zdanie wyraziło 67%.

Pacjenci w ankietach mieli też możliwość wpisania swoich uwag i opinii. Te krytyczne najczęściej dotyczyły zbyt dużej liczby pacjentów na sali. Wiele osób wykorzystało ankietę jako formę komunikacji i w dopiskach dziękowali lekarzom i pielęgniarkom za dobrą, profesjonalną opiekę. Dużo pochwał zebrały m.in. oddziały ginekologiczny i zakaźny. Pacjenci podkreślali też, że szpital zmienia się na korzyść.

Teraz, jak zapowiada dyrekcja szpitala obszary, które w ocenie pacjentów nie wyglądają najlepiej zostaną objęte szczególnym nadzorem. - Ankieta na pewno nie jest precyzyjnym miernikiem świadczonych usług, ale daje pewien obraz i wskazuje nam, co wymaga szybkiej poprawy – przyznaje Anna Pilarczyk-Sprycha, dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu. - Chcemy jak najlepiej służyć pacjentom, ale bez zbadania opinii samych zainteresowanych jest to niemożliwe i przypomina poruszanie się po omacku. Dlatego chciałabym podziękować wszystkim pacjentom, którzy poświęcili swój czas i wypełnili ankietę. Tego typu akcje będą powtarzane, aby upewnić się, że wprowadzane zmiany w obszarach na które zwrócono nam uwagę przynoszą efekt – podkreśla dyrektor szpitala.

1 komentarz:

  1. A teraz może ankieta oceniająca Dyrekcję przeprowadzona wśród pracowników szpitala? Sądzę, że będzie szokująca dla Pani Dyrektor..,

    OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/