środa, 24 sierpnia 2016

Nowatorskie zabiegi w szpitalu

Szpital powiatowy w Zawierciu może pochwalić się kolejnym nowym zabiegiem. Na początku sierpnia lekarze z Oddziału Chirurgii Ogólnej wykonali usunięcie dużego guza tarczycy bez stosowania podwiązki, która podczas tradycyjnych zabiegów tamuje wypływanie krwi z miejsca zabiegu.


Zabieg przeprowadzono metodą Liga-Sure, polegającą na tamowaniu naczyń krwionośnych w miejscu po usunięciu guza na zasadzie sklejania tych naczyń. Wykonuje się to przy pomocy mikrokleszczy. - Zmiany na tarczycy mogą mieć łagodny charakter lub przekształcić się w raka tego narządu. Dlatego wczesne usunięcie znacząco zwiększa szanse całkowitego wyleczenia i taktowane jest jako procedura profilaktyczna – podkreśla dr Józef Donocik, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej zawierciańskiego szpitala.

Choroby tarczycy należą do najczęstszych schorzeń endokrynologicznych. Zarówno nadczynności jak i niedoczynności mogą towarzyszyć tak zwane wole, czyli powiększenie tarczycy. Może też rozwinąć się pojedynczy guzek lub guz na tarczycy. Guzy mogą też pojawić się w większych ilościach. 

Oprócz tego w zawierciańskiej lecznicy przeprowadzono też niedawno pokazowy zabieg za pomocą rektoskopu. To instrument w kształcie sztywnej rury o średnicy 18 mm, który wprowadza się do odbytnicy i za pomocą specjalnych narzędzi (m.in. szczypców i noża ultradźwiękowego) usuwa narośla (polipy) nawet o kilkucentymetrowej średnicy. Metoda ta pozwala usuwać zmiany guzowate w odcinku 20 cm bez potrzeby otwierania jamy brzusznej. Dzięki temu można skrócić czas hospitalizacji - chorzy szybciej wracają do pełnej sprawności, co korzystnie wpływa również na samopoczucie pacjentów. Zabieg na razie miał charakter pokazowy – dyrekcja jeszcze nie zdecydowała czy na stałe będzie przeprowadzany w zawierciańskiej placówce.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/