czwartek, 31 marca 2016

POZ w szpitalu będzie zlikwidowany?

Ostatnio pojawiły się kolejne informacje związane z zawierciańskim szpitalem. Jak to zwykle bywało tak i tym razem nie były to dobre wieści. Kilka dni temu na skrzynkę mailową portalu przyszła informacja o planach likwidacji Poradni Podstawowej Opieki Medycznej.

- W ostatnich dniach Rada Społeczna Szpitala podjęła decyzję o likwidacji Poradni POZ, która oferuje opiekę medyczną lekarza pierwszego kontaktu dla dorosłych oraz lekarza pediatry dla dzieci. Decyzja ta została podobno podjęta z uwagi na niedochodowość poradni - to straszne, aby choroby naszych dzieci miały być zyskowne dla szpitala. - pisze Jolanta Wajzer. - Pamiętajmy, że jednym z podstawowych zadań powiatu jest ochrona zdrowia. Odbyło się to wszystko w wielkiej tajemnicy i tak naprawdę mała garstka osób wie, że ma dojść do likwidacji Poradni. Po prostu ponad tysiąc pacjentów w pewnym momencie zostanie pozostawionych chorych samym sobie.

Pani Jolanta zwraca się z prośbą o poinformowanie mieszkańców o planach szpitala i prosi też przekazać, że mogą składać pisemne prośby czy też protesty do Starosty, Rady Powiatu lub też prosić o interwencję Prezydenta.

Zwróciłem się z tą sprawą do Starostwa Powiatowego w Zawierciu, ponieważ to właśnie ta jednostka odpowiada za szpital. Pracownicy Starostwa przekazali mi poniższy komunikat:

Szpital jest placówką, która powinna zapewnić świadczenia w zakresie hospitalizacji jak również szeroko rozumianej opieki specjalistycznej. Podstawowa Opieka Medyczna zapewniana jest przez przychodnie Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego (ZLA) oraz inne SP ZOZ-y i NZOZ-y na terenie powiatu zawierciańskiego. Musimy pamiętać, że Szpital jest tylko jeden i powinien leczyć chorych, wymagających hospitalizacji. POZ działający w Szpitalu posiada zbyt małą kadrę medyczną a zarazem zbyt małą liczbę deklaracji, by mógł funkcjonować optymalnie. Lekarze POZ są zatrudnieni w szpitalu na oddziałach. W obecnym czasie, kiedy bardzo brakuje kadry lekarskiej, należy skupić uwagę na realizacji przez Szpital zadań, do których placówka jest faktycznie powołana. Deklaracje złożone przez pacjentów POZ zostaną przekazane do ZLA (dla którego podmiotem tworzącym jest powiat), świadczącego usługi w tym zakresie. Rekompensatą dla pacjentów będzie rozwijanie w szpitalu nowych poradni specjalistycznych, niedostępnych na terenie powiatu. 

Szpital nie likwiduje świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki medycznej, ponieważ realizowana jest ona w ramach odrębnej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia i szpital nadal będzie zabezpieczał mieszkańców w tym zakresie. Szpital jest najbardziej odpowiednim miejscem do realizacji tego rodzaju opieki, ponieważ jest to placówka czynna 24 godziny na dobę i jest odpowiednio wyposażona i przygotowana do przeprowadzania różnego rodzaju badań oraz leczenia.


Podsumowując - Poradnia POZ w szpitalu faktycznie będzie zlikwidowana z powodu braku kadr. Jej obowiązki opieki dziennej przejmie teraz ZLA i inne przychodnie. Sprawa, która szczególnie zaniepokoiła mieszkańców to fakt, że teraz mogłyby wystąpić problemy z pomocą medyczną w nocy i w czasie świąt. Jednak opieka ta nadal pozostanie, ponieważ należy ona do zadań szpitala.

5 komentarzy:

 1. czy planuje sie jakies zbiorowe pismo? mysle ze jak kazdy sobie pozostanie to nic sie z tym nie zrobi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak pismo będzie składane za każdym razem jak podpisze je zainteresowana osoba

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja proponuję zamknąć Zawiercie

  OdpowiedzUsuń
 4. To jest chore kiedys pojechalam na sor poniewasz bolalo mnie kolano to nie chcieli ze mna rozmawiec tko kazali isc do Poz-tu a jak go zamkna to na sorze bedziemy czekac wieki bo tam wcale sie nie spiesza

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda bo bliżej mieliśmy, a lekarze też ok. Jednak jeżeli rzeczywiście generowało to koszy których można uniknąć to w 'dużej przychodni" tez nas pewnie wyleczą.

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/