środa, 3 lutego 2016

Powstanie nowy dworzec i centrum przesiadkowe

W centrum naszego miasta możemy spodziewać się kolejnych sporych zmian. Urząd Miejski planuje wybudować nowe centrum przesiadkowe wraz z dworcem autobusowym. Wszystko po to, aby ułatwić mieszkańcom Zawiercia przemieszczanie się autobusami miejskimi i busami.

Skąd pomysł i potrzeba na budowę takiego miejsca? Przy obecnie istniejących przystankach na ul. Sikorskiego często panuje wielkie zamieszanie. Notorycznie dochodzi do sytuacji, że na jeden przystanek w tym samym momencie chce podjechać aż pięć autobusów! Zdarzenie to i problem opisywałem już ponad rok temu, tymczasem nadal dochodzi do podobnych sytuacji, na przykład jak na zdjęciu obok.

Rozwiązaniem tego problemu może być budowa centrum przesiadkowego. Byłoby to miejsce postoju autobusów, zarówno tych Zakładu Komunikacji Miejskiej jak i busów prywatnych przewoźników. Wtedy zostałoby jedno, główne miejsce, gdzie kierowaliby się wszyscy pasażerowie. Miasto planuje budowę takiego obiektu być może jeszcze w tym roku. W którym dokładnie miejscu taki obiekt powstanie?

- Najlepszym miejscem na utworzenie dworca autobusowego jest śródmieście, w pobliżu dworca kolejowego. Chcemy, by centrum przesiadkowe powstało w rejonie, gdzie obecnie zlokalizowane jest miejsce postojowe dla autobusów Zakładu Komunikacji Miejskiej oraz budynek socjalny dla kierowców. (w głąb od ul. Sikorskiego, za "Malibu" dop. red.) - zapowiada Łukasz Czop, rzecznik prasowy Urzędu. - Na pewno w ramach budowy centrum przesiadkowego powstanie dworzec autobusowy z dwoma peronami, placem manewrowym i miejscami postojowymi, poczekalnią, kasami, punktem informacji pasażerskiej, toaletami i wypożyczalnią rowerów. Powstanie również część socjalna dla kierowców. - dodaje.

Kiedy możemy spodziewać się rozpoczęcia budowy?

- Póki co, jest za wcześnie, by mówić o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac. Jesteśmy na etapie przygotowania wniosku o dofinansowanie inwestycji. Ten projekt dotyczy również zakupu 15 nowych autobusów. Wniosek będziemy składać w marcu. W lutym chcemy wyłonić projektanta. Gdy projekt będzie gotowy, wówczas zaprezentujemy go opinii publicznej. - mówi rzecznik.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy budowa dworca autobusowego to dobry pomysł? 

To właśnie tutaj powstanie centrum przesiadkowe

6 komentarzy:

 1. Szkoda, że nikt o tym nie pomyślał, kiedy likwidowano dworzec PKS...

  OdpowiedzUsuń
 2. Teren dawnego dworca pks jak i obecny parking należa do PKP tak samo jak dworzec pkp, więc miasto niemogłoby zrobić sobie tam dworca miejskiego, chyba że odkupiliby teren od pkp co raczej jest niemożliwe, a tereny za przystankiem w kier.BP (za malibu) należa do miasta Zawiercie.

  OdpowiedzUsuń
 3. A którędy będą jeździły autobusy? Czy bezpośrednio będzie polaczenie z główna ulicą, czy autobusy będą się "przeciskały" ul.Wschodnią i ul. Daszyńskiego?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe czy ktoś zapyta mieszkańców bloków, już teraz kierowcy rano robią nam tymi śmierdzielami pobudki. O nagminnym tarasowaniu drogi dojazdowej autobusami - bo wyskoczył sobie na zakupy do kiosku, nawet nie wspomnę. Drogi są za wąskie na takie samochody. Ale kto w tych czasach pyta kogokolwiek ?

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Super w końcu będzie jak ma być a nie jakaś totalna rozpierducha jaka jest do tej pory.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim zdaniem to dobry pomysł, ponieważ tak jak stają autobusy teraz jest przede wszystkim niebezpiecznie, ponieważ utrudniają widoczność kierowcom, czy ktoś wchodzi na pasy, czy nie. No i powstaje ogólny zamęt i bieg do swojego autobusu, który podjeżdża 50m od zatoczki, bo na zatoczce stoją już 2 inne. Całkowicie pomysł na plus

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/