środa, 24 lutego 2016

"Bunt nad Wartą" - film o historii zawierciańskiego rocka

"Bunt nad Wartą" - chociaż tytuł nieco tajemniczy, pomysł naprawdę ciekawy. Mowa tu o powstającym właśnie nowym filmie dokumentalnym o dziejach zawierciańskiego punk rocka.

Film ma opowiadać o historii sceny punk rockowej w naszym mieście. Publikacja ma przypomnieć o wszystkich działających niegdyś zespołach w Zawierciu, o koncertach i klubach gdzie się odbywały. Ponadto projekt ma również wypromować Zawiercie, ten gatunek muzyki oraz kulturę z nim związaną.

Skąd pomysł na taki film? - Od czterech lat prowadzę program "W cztery punka strony" w internetowym Radio Underground. Podczas jednej z audycji zająłem się tematyką historii punk rocka w Zawierciu. Zainteresowanie przerosło oczekiwania, więc postanowiłem po dwóch latach wrócić do tego tematu i tak pojawił się pomysł nakręcenia filmu na ten temat. - opowiada Adrian Kolbe, koordynator projektu. - Film ma mieć formę produkcji niezależnej, która ma zaszczepić w młodych ludziach chęć do tworzenia swojej własnej muzyki. Ma pokazać, że założenie kapeli nie jest trudną sprawą. Nie trzeba nawet umieć grać na instrumentach. Wystarczy tylko i wyłącznie chcieć. Drugą sprawą jest udokumentowanie i przedstawienie Zawiercia jako przykładu, że kiedyś ta scena była duża i działała prężnie. W dzisiejszych czasach zawierciańska scena niezależna to jedynie trzy zespoły: Toxyna, ZSRE i zespół Animal Section.

 Twórcy filmu zwracają się z prośbą do mieszkańców o udostępnienie na potrzeby filmu materiałów związanych z tym tematem. Chodzi o zdjęcia i video lub nagrania audio pochodzące z tego okresu z prób, koncertów i festiwali. Ponadto oczywiście skany plakatów, biletów, okładek kaset i płyt CD. Każdy, kto chce pomóc i zaangażować się w ten projekt może napisać na adres e-mail (tezetenpank@gmail.com), lub znaleźć szczegóły na facebooku.

4 komentarze:

 1. "Niezależna" tzn. jaka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie głupia, a dająca do myślenia!

   Usuń
 2. Pamiętam jeden z przeglądów "Rock nad Wartą" w Zawierciu w klubie Huty Zawiercie (lata 80-90). Byłem jurorem na tym przeglądzie, gdzie jednym z ciekawszych zespołów tam występujących był laureat jednej z głównych nagród o ile nie pierwszej nagrody, zespół punk o nazwie CATAWBA z Łaz. Jak przystało na buntowników zespół nagrodę odebrał, po czym na scenie zniszczył i wyrzucił w stronę publiczności.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sprostowanie chodziło o zespół CABANA BAND nie CATAWBA... sorry

  OdpowiedzUsuń

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/