niedziela, 6 października 2013

dz. Kromołów cz. 3.: "Rzeka Warta"

W Kromołowie wypływa trzecia co do długości rzeka w Polsce - Warta. Jedno z kilku źródeł znajduje się w Kaplicy św. Jana Nepomucena. Kaplica powstała w 1803 roku. Wcześniej jednak istniała tu też inna kaplica, lecz spłonęła ona w pożarze.

We wnętrzu na ołtarzu wisi obraz św. Tekli, po lewej stronie stoi figura Świętego Jacka, a po prawej figura Świętego Jana Nepomucena.
Kaplica to główne źródło rzeki Warty. W okolicy jest jednak też kilka innych źródeł.
Długość rzeki to 808,2 km, co daje jej trzecie miejsce w kraju wśród rzek pod względem długości. Warta uchodzi do rzeki Odry w Kostrzynie nad Odrą.
Obecnie trwają prace remontowe przy kaplicy. Budowany jest specjalny kanał, który pozwoli obejrzeć rzekę "stojąc na niej". Remont jest finansowany z budżetu miasta.
W planach jest również odsłonięcie drugiego źródła. Przygotowywany jest już kolejny projekt.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/