niedziela, 22 września 2013

dz. Kromołów cz 1: "Ważne informacje i obiekty"

Kromołów to dawne miasto (prawa miejskie uzyskało w XVI wieku, a utraciło je w 1870r). W 1927 r. został włączony do powiatu zawierciańskiego. W latach 1954 – 1972 Kromołów był gromadą, a w latach 1973 – 77 gminą. 17 stycznia 1977 radni gminy Kromołów podjęli uchwałę o włączeniu Kromołowa do Zawiercia. Dziś jest określana jako najstarsza i zabytkowa dzielnica Zawiercia.  Obecnie liczy ona ponad 3 tysiące mieszkańców.
Chciałbym Was zaprosić do obejrzenia pierwszego cyklu zdjęć z Kromołowa. Dziś będziecie mogli zobaczyć najważniejsze obiekty w Kromołowie. 
Kościół Świętego Mikołaja w Zawierciu jest najstarszym kościołem w Zawierciu. Świątynia powstała bowiem w XVI wieku. W środku możemy znaleźć liczne zabytkowe obiekty. Do takich należy romańska kropielnica znajdująca się w małej kruchcie oraz drzwi do zakrystii będące przykładem średniowiecznej sztuki kowalskiej.
Pałacyk nad Wartą powstał w 1994 roku. Obecnie mieści się w nim siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej, Filia Miejskiego Ośrodka Kultury Centrum, Filia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej a także siedziba Towarzystwa Sympatyków Kromołowa.
W okolicach Pałacyku jest dostępna sieć Hot-Spot, a przy budynku stoi infokiosk, gdzie można odwiedzić np. witrynę internetową Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Sieć internetowa oraz korzystanie z infokiosku jest oczywiście bezpłatne. Więcej o tym mogliście przeczytać w artykule "Infokioski w mieście".
Tutaj możemy zobaczyć tzw. "Centrum Kromołowa", czyli plac w sercu tej dzielnicy. Na placu tym stoi na przykład przystanek...
...na którym to kończy swój kurs słynna "trójka", czyli autobus linii nr 3 ZKM, dający główne połączenie z centrum Zawiercia.
Na terenie dzielnicy Kromołów znajduje się kilka małych zakładów przemysłowych. Jednym z większych jest "Królmet", produkujący specjalistyczne narzędzia wiertnicze oraz odlewy. Zakład znajduje się przy ul. Żelaznej.
W Kromołowie istnieje kilka sklepów, a nawet dwa mini markety: "Żabka" i "eLDe". Oprócz tego znajdują się tu oczywiście punkty usługowe, np. apteka lub warsztat samochodowy.
W okolicach Kromołowa, jak i w okolicach każdej jurajskiej miejscowości, znajdują się skałki wapienne. Zdjęcie zrobione jest ze skały "Mamka" (426 m. n. p. m.), a w oddali widzimy skałki "Przy Pieckach".W Kromołowie jest też charakterystyczna Kaplica św. Jana Nepomucena oraz wiele innych, ciekawych do zobaczenia rzeczy, ale o nich napiszę już w kolejnej części cyklu

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/