niedziela, 24 marca 2013

ul. Limanowskiego i okolice cz. 1

Ulica B. Limanowskiego to jedna z najstarszych ulic w mieście. Jej kamieniczki i cała okolica jest mało znana i dosyć ciekawa. Przed wojną była to reprezentacyjna ulica Zawiercia. To tutaj znajdowało się najwięcej sklepów i zakładów usługowych. To tutaj wychowało się też wiele wybitnych ludzi, znanych potem w Zawierciu a nawet w innych zakątkach Polski.

Niegdyś przy ulicy B. Limanowskiego znajdowało się wiele sklepów [o tym poniżej]. Teraz nie znajduje się tu właściwie nic godnego uwagi, poza ciekawymi i zagadkowymi kamieniczkami.
Ulica Limanowskiego dawniej nosiła nazwę Blanowska.
W jednej z kamienic przy ulicy Limanowskiego przed wojną znajdował się posterunek granatowej policji oraz areszt miejski.
Kamienica Dudów. Na początku XX wieku w tym budynku mieściło się Prywatne Liceum i Gimnazjum Męskie.
Ciąg kamienic przy ul. B. Limanowskiego. Dawniej znajdowały się tu: dobrze zaopatrzony sklep państwa Freibergów, a obok w latach 30-stych znajdowała się mała wytwórnia mydła.
Oprócz sklepów wymienionych powyżej znajdowały się tu: Cukiernia L.Sztajnkellera, Zakład fotograficzny H.Wolenberga, Owocarnia E.Męcika, i Piwiarnia W. Lepiarza.
Jest to chyba najbardziej charakterystyczny budynek dla tej okolicy. Dawna kamienica zamożnych mieszkańców Zawiercia - państwa Rydygierów. Znajdował się tu też ich świetnie zaopatrzony sklep monopolowy w Zawierciu. Oprócz tegoż sklepu, państwo Rydygierowie posiadali również spirytualię.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/