Czy potrafisz rozpoznać atopowe zapalenie skóry u psa? art. spons.

Atopowe zapalenie skóry u psa, nazywane także atopią, jest jednym z najczęściej występujących schorzeń alergicznych u psów. Ma podłoże genetyczne i tendencje do nawracania, przez co ciężko je jednoznacznie rozpoznać i leczyć. Choroba objawia się zazwyczaj między pierwszym a trzecim rokiem życia zwierzęcia, choć zdarzają się sytuacje, w których pierwszych symptomów atopii dopatrywać się można już u trzymiesięcznych szczeniaków, albo przeciwnie – psów po szóstym roku życia. Sprawdź, jakie są jej symptomy. 



Objawy atopowego zapalenia skóry u psa

Pierwszym i najbardziej zauważalnym objawem atopii, o której więcej dowiesz się na stronie Gliwickiej Kliniki Weterynaryjnej, jest dokuczliwy świąd. Pies niezwykle często się drapie, co niejednokrotnie prowadzi do podrażnień, wyłysiałych obszarów czy nawet stanów zapalnych skóry. Rozdrapane strupy często padają ofiarą nadkażenia bakteryjnego, a stąd prosta droga do poważniejszych schorzeń, jak na przykład ropne zapalenie naskórka. Miejscami sierść czworonoga może przybierać odmienne barwy.

Atopowe zapalenie skóry utrzymuje się najczęściej w konkretnych miejscach, tworząc swoistą “mapę” na ciele czworonoga. Skupiska chorobowe znajdziemy głównie na głowie psa, w okolicach uszu, brzucha i łap, a także na szyi czy pachwinach. Pies potrafi także maniakalnie wylizywać objęte chorobą miejsca lub ocierać się o meble, rośliny czy dywany w celu przyniesienia ulgi swędzącym obszarom.

Objawy mogą mieć charakter okresowy bądź stały. Z atopowym zapaleniem skóry często wiąże się także alergia na różnego rodzaju czynniki uczulające – kurz, pylące rośliny, bądź pchły.

Jak zdiagnozować atopowe zapalenie skóry?

Atopia wykazuje objawy podobne do alergii pokarmowej i wielu innych chorób wynikających z nadwrażliwości na alergeny, dlatego w diagnozie niezbędna jest współpraca lekarza weterynarii i właściciela zwierzęcia. To osoba, która mieszka z pupilem na co dzień odpowiedzialna jest za pilną obserwację czworonoga. Właściciel powinien zaobserwować, w jakich momentach objawy się nasilają, a jeśli choroba ma charakter sezonowy – ustalić czynnik, który może wzmagać symptomy atopii.

Zanim dojdzie do ostatecznej diagnozy atopowego zapalenia skóry, lekarz weterynarii zapoznaje się z historią chorób czworonoga, aby móc wykluczyć inne powody generowania objawów.

Czy atopowe zapalenie skóry można leczyć?

Pies, który cierpi na uporczywe nawroty choroby może diametralnie zmienić swoje zachowanie względem ludzi i innych zwierząt znajdujących się bezpośrednio w jego otoczeniu. Bywa drażliwy i apatyczny, całą energię wkładając w próbach przyniesienia ulgi męczonej przez świąd skórze.
 
Atopowe zapalenie skóry u psa powinno się leczyć. Na rynku dostępne są nowoczesne leki przynoszące zwierzęciu ulgę w codziennych zmaganiach ze świądem. Niejednokrotnie pomaga również zabranie pupila na specjalne odczulanie alergiczne.

Publikacja: insane.agency

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Redaktor Portalu OtoZawiercie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zabronione jest umieszczanie treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej oraz propagujących przemoc.


reklama
http://picasion.com/